Régi fazekasok kincsestára az Élmények Völgyében

Erdőkkel övezett vidéken, a bővizű Bán-patak völgyében találni Dédestapolcsányt, amely sok kiránduló turista célpontja. Nem véletlenül, mert a Bükki Nemzeti Park közelében levő borsodi faluban a helyi látnivalók közül kiemelkedik szépségével és különlegességével a ma már országos hírű cserép- és keménycserépedények gyűjteménye.

A falu központjában levő egyik házban él a tősgyökeres dédestapolcsányi dr. Kiss Miklós állatorvos, ak otthonában rendezte be a kétezer darabból álló magángyűjteményét. Mindezt az idős állatgyógyász közel öt évtized alatt a saját örömére, hobbiból alakította ki, amelyet be is mutat az érdeklődőknek.

Elmondása szerint közelebbről nem foglalkozott néprajzzal, inkább csak kedvtelésből csinálta a gyűjtést. A könyvtárában viszont néhány régi becses kiadvány is megtalálható, mert hogy azokat is összeszedte. Így például egy 1661-ből származó, Károli Gáspár által fordított magyar nyelvű Biblia, melyet Nagyváradon nyomtattak. Másik különlegessége pedig egy Petőfi Sándor verseit tartalmazó kötet 1847-ből. Ez azért egyedi, mert a kiváló költőnek azokat a műveit tartalmazza, amelyeket az 1848-49-es forradalom és szabadságharc előtt írt.

Több helyen is bemutatták a gyűjteményt

„Akkor kezdtem a gyűjtést, amikor a falusi portákon, a padlásokon még sok régi tárgyat találtam – mondta dr. Kiss Miklós tulajdonos-tárlatvezető. – Ma már ez nem így van, mert eléggé megcsappant a tárgyak száma. Még 1967-ben kezdtem el a munkát, és ez a szenvedélyem az elmúlt évtizedekben is töretlen maradt. A gyűjteményem fele az egykori bélapátfalvai keménycserépgyárban készített tányérokból áll. Az üzem, ahol ezeket készítették, 1832-től 1927-ig működött. De vannak itt cserépedények Hollóházáról, Telkibányáról, Miskolcról, Városlődről és Farkaslyukból is. Ezek mellett cseh és német nyelvterületekről származott darabokból is őrzök néhányat.”

A bemutatott tányérokat, korsókat, kancsókat, bögréket, tároló edényeket egykor a mindennapi élet tartozékaiként használták az emberek a településeken. Akadnak közöttük gömöri és alföldi fazekasmesterek munkái is. Mindezekből korábban tárlatot rendeztek Ózdon, Miskolcon, Kazincbarcikán, Szilvásváradon és Bélapátfalván is, jelentős sikerrel.

Vizeskorsó a nagyapa nevével

„Immár 51 éve dolgozom a szakmámban ezen a vidéken – jegyezte meg a tulajdonos –, így módom volt arra, hogy alaposan körülnézzek, és gyűjtsem ezeket a tárgyakat. Tíz tulipános, matyó díszítésű ládát is őrzök. De látható itt a palóc lakásokban használt karfás pad is. Nekem a legbecsesebb az a vizeskorsó, amely 1896-ban – a millennium évében – készült, és nagyapám, Kiss József névét őrzi. Ezt a bejárat melletti asztalon állítottam ki. A legrégibb tárgy viszont egy kulacs, amely 1876-ból való, és a falra akasztva szemlélhetik meg a látogatók. Ugyanakkor megtalálható a gyűjteményemben egy több mint százéves szuszék is. Ebben az egyszerűen kivitelezett fedeles ládában valamikor gabonát, lisztet vagy más terményt tároltak.

A privát múzeumot a család továbbra is egyben tartja

Dr. Kiss Miklós néhány hét múlva tölti be a 82. életévét. A szülőfalujában nagy tisztelet övezi. A családja, a gyermekei úgy döntöttek, hogy továbbra is egyben tartják a népi alkotásoknak ezt a különleges kincsestárát, a privát múzeumot Dédestapolcsányban. Nem véletlenül gondolják így, hiszen ma már szorosan hozzátartozik az Élmények Völgyében található nevezetességekhez.

Az érdeklődő turisták, iskolai csoportok pedig bejelentés alapján látogathatják a tárlatot, ahol jó megpihenni a régi emlékek között.


Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon

Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon 

Kerékpáros kishajók teszik még vonzóbbá a Tisza-tavi aktív turizmust.
Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját

Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját 

A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház Szentháromság harangját 300 év után először mozdítják el a helyéről.
15 milliárd forintra pályázhatnak a hazai turisztikai ágazat szereplői

15 milliárd forintra pályázhatnak a hazai turisztikai ágazat szereplői 

Új programot indít a kormány a turisztikai szolgáltatók megsegítése érdekében.
Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben

Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben 

Május 12-én, vasárnap rendezi az "Alapítvány a Budapesti Állatkertért" a tavaszi Nevelőszülők Találkozóját, ahová mindenkit sok szeretettel várnak.
Famászó bajnokságot rendeznek Tatán

Famászó bajnokságot rendeznek Tatán 

Igen, ilyen is van: a Magyar Faápolók Egyesülete nemzetközi előírásoknak megfelelő famászó bajnokságot rendez Tatán, az Öreg-tó partján.
Erre kell számítania annak, aki munkát keres

Erre kell számítania annak, aki munkát keres 

Szinte minden vármegyében lelassult a munkaerő-felvétel.
A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot

A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot 

Egyre nehezebb helyzetben a munkáltatók.
Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek:  idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik

Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek: idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik 

Igazi világsztárok, hazai előadók legjava, kedvezményes belépők.
Néhány alapvetés a szervezet energiaigényéről

Néhány alapvetés a szervezet energiaigényéről 

Manapság sokféle étrendi sajátosság merül fel, és talán még több hóbortszerű divatdiétával találkozhatunk, amelyek olykor nagyon minimális kalóriabevitelre ösztönzik az embereket. Mielőtt bármibe belevágnánk, érdemes tisztázni szervezetünk igényeit.
Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen!

Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen! 

A következő hétvégén visszatérhetnek a múltba a látogatók egy eseménysorozat keretében Hévízen.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?