18. századi időkapszulát találtak Tiszaszentimrén

Az utóbbi néhány hónapban megnőtt az érdeklődő turisták száma Tiszaszentimrén. A népszerű üdülőhelyhez – a Tisza-tóhoz – közeli alföldi falu református múzeumai ugyanis több érdekességet kínálnak a látogatóknak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Külsőleg teljesen megújult a templomunk – tájékoztatta lapunkat Fodor-Csipes Anikó, a református gyülekezet lelkésze. – Pályázat útján negyvenmillió forint európai uniós támogatást nyertünk el a beruházáshoz. Új festést kapott a falunk egyik különlegessége, a harminc méter magas, kovácsoltvas-erkélyes templomtorony is, amely valaha tűzfigyelőhelyként szolgált. A hatalmas épület melletti kert is újjáépült, ahol a község védőszentjének, Szent Imrének a szobra is megtalálható.”

Köszönet Mária Teréziának

Utunk során a templommal szemben láttunk egy másik érdekességet is, ugyancsak a falu védőszentjének nevével fémjelzett emlékparkot. Ott a kerti bútorok mellett a Szent Imre nevét viselő településekről származó feliratos kövek díszlenek. A református templom belseje is meglepetésekkel szolgál. Egy nemrég felújított régi, latin nyelvű táblát őriznek, amelyen a köszönet sorai olvashatók Mária Teréziának, hogy engedélyezte a templom felépítését. A másik érdekesség az a plafonon található aranydíszítésű stukkó, melynek a stílusjegyei – szakértők szerint – a franciaországi versailles-i kastélyban lelhetők fel. A stukkót pályázati támogatással szeretnék eredeti állapotában helyreállítani.

A templom előcsarnokában gyülekezettörténeti kiállításban gyönyörködhetnek a látogatók. Itt régi imakönyveket, pénzeket, egykori helyi lakók katonai kitüntetéseit és restaurált bútorokat találnak. Egyházi vonatkozású a templom tornyában – az egykori harangozószobában – berendezett téglamúzeum, amelynek anyagát Fodor-Csipes Anikó férje, Fodor Gusztáv lelkész gyűjtötte. Ezek református, katolikus, evangélikus, zsidó pecsétes téglák együtt, melyeket állványokon elrendezve mutat be a gyűjtő. Ez a múzeum jelenleg egyedülálló hazánkban. A kiállított anyagot a helyi pecsétes téglákkal egészítették ki. Az idelátogatók találhatnak itt – többek között – a Tihanyi Apátságból, az Egri, a Pécsi, a Veszprémi Főegyházmegye területéről származó téglákat. Egyedi darabokat is őriznek, például egy pecsétes téglát a Himnusz kötőjének, Kölcsey Ferencnek egykori debreceni házából.

Üzenet a következő generációknak

Fodor-Csipes Anikó azt is elmondta, hogy nemrég egy véletlen esemény folytán újabb különlegességgel gazdagodott a múzeumuk. A régi református parókia épületének felújításakor az egyik ajtófélfa mögül egy bádogláda került elő. Amikor felbontották, kiderült, hogy ez egy időkapszula, amelyben négy, magyar nyelven kézzel írt és pecséttel ellátott kordokumentumot rejtettek el. Az első 1784-ből való, amely a parókia építésének engedélyéről szól. Ebben a támogatók és kivitelezők nevei olvashatók. Ehhez a feljegyzéshez 1818-ban hozzáírtak és mindazokat a különböző tisztségviselőket örökítették meg, akik az épületen felújítást végeztek.

Egy másik írásos papír 1854-ből származik, abból az időből, amikor bádogládát befalazták. Az időkapszulát a szerzők feltehetően tudatosan készítették és helyezték el, hogy az utódok értesülhessenek az akkori eseményekről. Ezt mérlegelve a tiszaszentimrei gyülekezet mintegy válaszként írásokkal teli fémdobozt helyezett el a régi parókia falába, ahol a dokumentumokat találták. Ebbe tették bele a megtalált pecsétes íratok másolatait. Melléjük pedig a jelenlegi felújításokról írott feljegyzéseket, továbbá a gyülekezeti élet eseményit is felsorolták. Mindezeket a falu címerével és a helyi újság egy példányával egészítették ki. Az iratokat a gyülekezet tagjai kézjegyükkel látták el. Azt szeretnék, ha ezzel az időkapszulával a következő generációknak üzennének.

A gyülekezeti múzeumba kerülnek

A lelkészasszony azt is elárulta, hogy a megtalált időkapszulát jelenleg az új református parókián őrzik, ahol az érdeklődők is megtekinthetik. Később azonban a templomban, a gyülekezeti múzeumban helyezik el őket, és mint új turisztikai attrakciót mutatják be.


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.