Apiciustól a Kezes-lábosig

Amilyen gazdag a „Királyi régió” műemlékekben, olyan sokféle a gasztronómiája is. Az erdei vadak húsának, a folyók, tavak halainak, a gombáknak és a gyümölcsöknek felhasználása e vidéken természetes volt. Fogalommá vált a bakonyi betyárok gombás, paprikás, tejszínes főztje, használják az antik recepteket, a régió ízvilágát gazdagítja az itt élő németek, szlovákok konyhája is.

'

Novemberben országszerte Márton-napi vigasságok, újborünnepek, lakomák veszik kezdetüket. A hónap kiemelt régiójában, a Közép-Dunántúlon, november 10–11-én Neszmélyen a Márton-napi Vigadalom ad ízelítőt a régió finom boraiból és helyi ételeiből. A neszmélyi történelmi borvidék népi hagyományaira alapozva Neszmély Község Önkormányzata, a Hilltop Neszmély Rt., valamint a Duna Eurorégió közösen rendezi ezt a fesztivált. A régióban meghirdetett receptverseny nyertesének kihirdetésére is ezen a hétvégén kerül sor. A borünnep több helyszínen, a Millecentenárium Parkban, a Hilltop borászatban, a Szöllősi-pincészetben, valamint a neszmélyi pincesoron zajlik. A programok résztvevői megismerkedhetnek a neszmélyi borvidék szőlőművelésének történetével, tanúi lehetnek a királyi borvidék borlovagrendjének alapításának és az első borlovagok avatásának. Az érdeklődő amatőrök közben a neszmélyi kis és nagy pincék kínálatát kóstolhatják végig a Mindennapok bora program keretében. A borhoz kötődő kulturális műsorok (bordalok, magyar nóták, népi játékok) gazdagítják a választékot; előadják a Dionüszosztól az Eucharisztiáig táncjátékot, amely a pogány ünnepektől a keresztény ünnepekig dolgozza fel a bor misztériumát. Mindkét napon nagy szerepet kapnak a Márton-napi finomságok. Helyi specialitásként a neszmélyi pecsenye számít feledhetetlen gasztronómiai ínyencségnek, de a kemencés ételek bemutatóján megkóstolhatjuk a vidék jellegzetességét, a sült libafertályt (likprádli) és a mencirétest. A kétnapos rendezvényt pedig hegyen-völgyön lakodalom – Márton-lagzi – zárja.

A régió borútjain

Négy történelmi borvidéken termelik a bódító nedűt a Közép-dunántúli régióban. Neszmély, az ászár-neszmélyi borvidék egyik kiemelkedő települése kezdeményezésére több szőlőtermesztéssel és borászattal foglalkozó szakember fogott össze, hogy megalapítsák a neszmélyi Mátyás király borutat. A borút célja, hogy a borvidék jó hírét növeljék, és megőrizzék Európán belül sajátos szőlészeti, borászati értékeiket. Annak érdekében, hogy növekedjék a bel- és külföldi turizmus, a Nyitrai Királyi Borút Társasággal együtt létrehozták a Királyi Borutakat, amelynek tagjai közös rendezvényeket szerveznek és összehangolják programjaikat.

Az Etyeki borvidéken könnyű fehérborokat termesztenek, köztük a híres Törley pezsgő alapanyagát is. A manapság Etyeken működő csaknem ötszáz borospince két helyen is védett pincesort alkot. A szeptemberi „Kezes-lábos fesztiválra” sokan érkeznek minden évben. Ezen hungarikumnak számító termékek előállítói kínálják portékáikat: sajtosok, pékek, húsárusok, lekvárfőzők, méztermelők, dűlőszelektált borok és házi sörök készítői.

Az ország legkisebb területű borvidéke, a somlói is a Közép-Dunántúlon található. Az itt termelt juhfark, furmint, tramini és olaszrizling házasításából készül a „nászéjszakák bora”- ként emlegetett nedű, amelyből a legenda szerint Mária Terézia parancsára az ifjú Habsburg főhercegeknek nászéjszakájukon egy pohárral el kellett fogyasztaniuk, fiú utód nemzése érdekében.

A móri borvidék testes borát, a híres ezerjót talán mindenki kóstolta már. Móron a bornapok rendezésének hagyománya 1936-ig nyúlik vissza. A szüreti felvonulás, a népművészeti kirakodóvásár és egyéb rendezvények sűrűjében megpihenhetünk az Öreg Prés étteremben, amelynek helységeit tájjellegű, főként sváb népművészeti tárgyakkal rendezték be. Itt biztosan kapunk borlevest kwirzedlivel, amely a móri kistérség jellegzetes étele. A kwirzedli magyar neve borba mártogató lehetne, ugyanis ez a lukacsos szerkezetű, piskótaszerű sütemény lényege a mártogatás. A svábok általában kevés alapanyagból, egyszerűen készítették tápláló és laktató ételeiket, az orjalevest, az izzasztott káposztát vagy a már említett borlevest kwirzedlivel. Az ezerjó – amely ma már a hungaricumok közé tartozik – a XIX. századi filoxériajárványt követően lett a móri borvidék legjelentősebb szőlőfajtája. Az ezerjó kemény, későn érő borfajta – a móri borok magas savtartalmuknak köszönhetően egyébként is férfias karakterű borok, amelyek a szüretet követő harmadik évben érik el egyedi, karakteres ízüket.

Különleges helyszínek

A tatai vár és az Eszterházy sétány környékén minden év őszén az öreg-tavi Nagy Halászaton a rendezvényre látogatók képet kaphatnak a halászat kultúrájáról. A halételek népszerűsítése mellett a magyar halfőzőbajnokság győzteseinek különleges étkei is terítékre kerülnek. Reggel hálóvetéssel kezdődik a nap, délben már megehetik és megvehetik az Öreg-tónál kifogott halat s az abból készült ételkülönlegességeket.

Az abai kistérségben található Gorsium feleleveníti a római kori Pannónia kultúráját, gasztronómiáját. Minden év áprilisának végétől május elejéig Gorsiumban tavaszköszöntő ünnepet, Floraliát tartanak. Színházi előadásokat, gladiátorjátékokat rendeznek, mellettük virágvásár, mediterrán növények és fűszerek árusítása is színesíti a programot. A gasztronómiai csúcspont a római lakomasátor, amelyben Apicius, az első római szakácskönyvet megalkotó ínyenc korabeli receptjei alapján készült ételeket kóstolgathatnak a vendégek. A híres mézes bort külön e célra készített korhű borkupából kínálják a tunikás felszolgálók.

A római hagyományokra utal vissza Herenden a porcelánmanufaktúra Apiciusról elnevezett étterme is. Itt – magától értetődően – kizárólag herendi étkészletekkel terítenek, mégpedig minden asztalnál más és más mintájúval (Viktória, Rothschild, Apponyi). A terítékek összértéke közel 100 millió forint. Apicius receptjei szerint sok aszalt gyümölcsöt, olívabogyót, mediterrán fűszereket használnak a fogások elkészítéséhez.

Agostyánban, Ágostonligeten (Tata mellett) középkori fogadó működik. Ezen a helyen a régészek egy elpusztult középkori falu (Kovácsi) alapjait ásták ki. Egy 1993-ban létrejött alapítvány lelkes tagjai elhatározták, hogy felépítik a középkori település egy részletét. Az ökofaluban elsőnek a fogadó készült el. Odabent gyertyák világítanak, kecskebőrökön lehet ülni és nyitott tűzhelyen főzött ételeket kanalazni. Őseink egyik kedves étele a kutatók szerint valószínűleg a tárkonyos kecskehúsleves volt. A sült húsokhoz borszószt kínáltak, a lepénykenyereket mézzel ízesített lekvárszerűséggel ették.

A komáromi Monostori-erődben július első hétvégéjén péknapokat tartanak. A bemutató nem szokványos, inkább időutazásra emlékeztet. Az érdeklődők megismerkedhetnek a kenyérsütés és a pékszakma fejlődésének fontosabb állomásaival.

A dunaújvárosi kistérségben találjuk Nagykarácsonyt. A magyar Mikulás otthonában 1992 óta advent első vasárnapján megnyitják a „szeretetpostát”. A településen téli rendezvénysorozatot szerveznek; a feltálalt karácsonyi népi ételeik közül legismertebb a gyümölcsös, mákos guba.

Csodás pálinkák Agárdról

Az ízek harmóniáját a különleges, gyümölcsös ízvilágáról híres agárdi pálinkával is teljessé tehetjük. A cég 70 millió forintos beruházással látogatóközpontot épített, ahol a látogatók megismerhetik a prémiumpálinkák készítésének és fogyasztásának „kulisszatitkait”. A központ modern felszereléseinek köszönhetően konferenciák, összejövetelek, klubnapok, kulturális rendezvények és szakmai továbbképzések megtartására is alkalmas. A Pálinkafőzde két termékcsaládot kínál: A „Premium” kategória a különleges alapanyagokból készült pálinkáké: cigánymeggy, birs, kökény, vadszeder, a „Miraculum” családhoz tartoznak a hagyományos ízek: a kajszibarack, a szilva, a muskotályos szőlő, a körte és az érlelt almapálinka.

Összeállításunk a Magyar Turizmus Rt. támogatásával készült
'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.