Egységes európai szállodai besorolás születik - Magyarország jövőre csatlakozik

Jövőre újra meg kell szerezniük csillagaikat a magyar szállodáknak. Magyarország alapítótagja annak a múlt héten alakult szövetségnek, amely kidolgozza azt a kritériumrendszert, amely egy egységes európai szállodabesorolási rendszert biztosít. 

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar szállodák számára gyökeres változásokat hoz a jövő év. Két paradigmaváltás is történik a szakmában, nagyjából egyidőben. Egyrészt a szállodák számára megszűnik az osztályba sorolás kötelezettsége. Az annak alternatívájaként megjelenő védjegyrendszerhez tetszés szerint csatlakozhatnak a hotelek. Másrészt, ha csatlakoznak, mert meg szeretnék őrizni csillagaikat, egy egységes, európai rendszerben foglalnak majd helyet, amely most van születőben, és amelynek szükségességéről hosszú évek óta folyik a diskurzus az öreg kontinens országainak szállodaszektoraiban.

A Magyar Szállodaszövetség is alapítótagja a Hotelstars Union nevű szövetségnek, amely az Európai Szállodaszövetség, a HOTREC ernyőszervezeteként jött létre azzal a céllal, hogy egységesítse Európában a csillagokkal való kategorizálást. A szövetség a cseh, holland, német, magyar, osztrák, svájci és svéd szállodaszövetségek összefogásával alakult meg Prágában december 14-én. A Hotelstars Union a különböző országokban érvényben lévő kritériumrendszerek összehangolásával, egységesítésével azt kívánja elérni, hogy átláthatóbbá váljon a vendégek számára mely hoteltől mit várhatnak, ezáltal jobban megfeleljenek a hotelek a fogyasztóvédelmi igényeknek, és nagyobb elégedettség jellemezze vendégeiket.

A közös szállodai minősítési rendszer, amely a jelenleg érvényben lévő német kategorizáláson alapul, összesen 270 feltétel teljesítésén nyugszik. Az új követelmények nagy hangsúlyt helyeznek a szállodák magas minőségű szolgáltatásaira, egyebek mellett a wellnessre, vagy a kifogástalan alváskomfortra. Az új rendszert már a jövő év elején alkalmazzák Ausztriában, a Cseh Köztársaságban, Németországban és Svédországban. Magyarországon a jogi keretek megteremtésével előreláthatólag 2010 második felétől csatlakozhatnak hozzá a hotelek, míg Svájcban és Hollandiában 2011-től vezetik be.

A mintegy 17 ezer házat és egy 130 millió fős piacot lefedő 7 alapító ország további uniós tagországok csatlakozását várja a jövőben a Hotelstars Union soraiba, ezzel fokozatosan létrejöhet az egységes, harmonizált szállodai minősítési rendszer Európában.

És hogy mindez mit jelent a hazai szállodák számára? „2010 közepére várhatóan elkészül a védjegyrendszer, amelynek használatára, az arra kedvet érző hotelek az onnan számított egy évig jelentkezhetnek. Amelyek jelentkeznek, továbbra is 1-től 5-ig terjedő csillagos besorolásban maradhatnak, amelyek nem, azok nem használhatják a csillagokat, hanem csak olyan megjelöléseket, mint például budget, luxus vagy sztenderd szálloda. A jövőben a superior kategória használata nem minősük jogszabálysértésnek ahogy jelenleg, jóllehet számos hotel igyekszik ezzel a minősítéssel felhívni a vendégek figyelmét kategóriájától magasabb szintű szolgáltatásaira” – tájékoztatta a Napi Turizmust Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára, aki kérdésünkre azt is elmondta, úgy véli, a hazai 800-900 hotelből az igényes 3, 4 és 5 csillagos házak ragaszkodnak majd a csillagaikhoz, és regisztrálni fognak a védjegy használatára.

A szakember szerint a Hotelstars Union követelményrendszere a hazai szállodák számára jól teljesíthető, ezért arra lehet számítani, hogy a hotelek annyi csillagot kapnak majd, ahánnyal jelenleg is rendelkeznek. A csillagokat elnyerő hotelek azonban nem ülhetnek a babérjaikon, négyévente újra megmérettetnek, ami garantálja az állandó színvonalat.

Ez komoly minőségi előrelépést jelenthet a hazai szállodaipar számára, hiszen eddig az önbesorolás után automatikusan működési engedélyt kaptak a hotelek, azonban a hatóságoknak, jelen esetben a Fogyasztóvédemi Főfelügyelőségnek sem kapacitása, sem ideje és legelsősorban szakértelme nem volt ahhoz, hogy ellenőrizze, az adott szálloda, megfelel-e a saját kategóriája számára előírt követelményeknek.

Ezt a jövőben azonban a Magyar Szállodaszövetség elvégzi. Az új egységes szálláshelyekre vonatkozó októberben kihirdetett jogszabály  egyébként nemcsak a hotelek, hanem az összes kereskedelmi szálláshely számára megszünteti a kötelező minősítést, és felkínálja a tanúsító védjegy megszerzésének lehetőségét. A védjegy-program kidolgozására, megvalósítására, működtetésére a turizmusért felelős Önkormányzati Minisztérium kijelölte a szervezeteket az egyes szálláshely típusokra vonatkozóan, a hotelek esetében ez a Magyar Szállodaszövetség lett. 


A Marriott-nál  indul a LevelUp! program - a hazai szállodaipar egyedülálló kezdeményezéseként

A Marriott-nál indul a LevelUp! program - a hazai szállodaipar egyedülálló kezdeményezéseként 

A Marriott cégcsoport megelégelte azt a problémát, ami gyakran előtérbe kerül üzemelésük során: ez pedig a vendéglátóipari területen mindenki számára ismerős szakemberhiány.
Jelentős segítség érkezik állami szintről a bajba jutott visegrádi hotelnek

Jelentős segítség érkezik állami szintről a bajba jutott visegrádi hotelnek 

A súlyos mértékű tűzkárt szenvedett, több mint 100 főt foglalkoztató, 4 csillagos szálloda Hotel Silvanus helyreállításához az MTÜ 60 millió forinttal járul hozzá.
Tarcalon találkoztak a magyar kastélyszállodások, hamarosan Olaszországba indulnak

Tarcalon találkoztak a magyar kastélyszállodások, hamarosan Olaszországba indulnak 

A kastélyszállodások Tarcalon, az Andrássy Kúriában tartották éves közgyűlésüket április 15-én, hétfőn.
Bemutatkozott a BOTANIQ Collection prémium turisztikai brand

Bemutatkozott a BOTANIQ Collection prémium turisztikai brand 

Igencsak látványos rendezvény keretében, április 11-én, a Pesti Vigadóban debütált az új brand. Ahol az is kiderült, mit rejtenek a "titkos kertek"?
Díjeső a TRIBE budapesti tagjának

Díjeső a TRIBE budapesti tagjának  

Három kategóriában is díjazták a WING által fejlesztett TRIBE Hotel Budapest Stadiumot a LIV Hospitality Design Awards-on.
Világszerte szárnyal a hotelipar topszegmens területe

Világszerte szárnyal a hotelipar topszegmens területe 

A nemzetközi tanácsadó cég elemzése szerint kiemelkedő évet zárt a globális hotelpiac.
Indul a Marriott saját képzési programja

Indul a Marriott saját képzési programja 

LevelUp! elnevezéssel innovatív képzés indul a vendéglátóipari szakemberhiány pótlására a Marriott cégcsoport kezdeményezésére.
Moderonak indult, Meleaként nyílt meg Sárvár új ötcsillagos, tóparti szálláshelye

Moderonak indult, Meleaként nyílt meg Sárvár új ötcsillagos, tóparti szálláshelye 

Amelyet egy meghívásnak köszönhetően mi is kipróbálhattunk.
KSH: a vendégéjszakák száma 19, a vendégeké 23 százalékkal nőtt 2023 februárjához képest

KSH: a vendégéjszakák száma 19, a vendégeké 23 százalékkal nőtt 2023 februárjához képest 

A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 14, a külföldi vendégéjszakáké 24 százalékkal emelkedett.
Sajátos akciót hirdetett a leégett hotel - saját vendégei építhetik újjá

Sajátos akciót hirdetett a leégett hotel - saját vendégei építhetik újjá 

Adománygyűjtő akciót hirdetett a visegrádi hotel vezetősége.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.