Hihetetlen építmények

Egy dzsungel közepén megépített viadukt és egy önerőből, kézi szerszámokkal kivájt alagút érdekes története.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brazil kormány 1960-ban határozta el, hogy autóutat épít Rio de Janeiro és a szintén tengerparti Santos város között. A szövetségi sztráda (BR 101) nyomvonalát a dél-amerikai ország dzsungelén keresztül, az erősen tagolt 1500 kilométer hosszú Serra do Mar hegység petrobasi hegyláncán keresztül kívánta kialakítani a kormány.

A petrobasi viadukt

A közlekedésügyi minisztérium rendelete szerint az építkezést először a viaduktok építésével kezdték el, s csak ezek elkészülte után került volna sor a 2x2 sávos sztráda nyomvonalának kiépítésére. 1976-ra el is készült a nyomvonal egyik legnagyobb méretekkel rendelkező műtárgya, a 300 méter hosszú és 45 méter magas tamoiosi-vögyhíd, amelyet csak azért nem betonoztak le, mert időközben a kormány megváltoztatta a leendő autóút nyomvonalát.

A dollármilliókba kerülő hegyi építkezés helyett ugyanis az egyik miniszternek eszébe jutott, hogy sokkal olcsóbb lenne a kivitelezés, ha a tengerpart mentén kötnék össze a két várost, az alagutakon, szurdokokon és hegygerinceken végigvezetett szerpentin helyett. A munkálatokat ennek megfelelően le is állították.

A szerkezetkész völgyhíd azóta elhagyatottan, mindenféle bekötőút nélkül, a dzsungel közepén roskadozik. Több mint 30 év alatt a természet – amennyire tudta – visszafoglalta a testéből kiharapott szövetet, a liánok és kúszónövények szinte teljesen behálózták a hidat és annak támfalait. A viadukt jelenleg turistalátványosság. Az extrém sportot űzők előszeretettel használják a szerkezetet bázisugrásra és bungee jumpingra. A létesítményt csak terep-motorkerékpárral és gyalogosan lehet megközelíteni.

A guoliangi alagút

Más tészta a Kínában található, a „falu lépcsőjének” is nevezett alagút esete. Guoliang egy kis kínai falu a Taihang hegyek ölében, a világtól teljesen elszigetelt szegletében. A községet nagyon sokáig csak úgy lehetett megközelíteni, ha a meredek sziklákon keresztül egy kőbe vájt lépcsőn fel- majd lemásztunk, s mindezt 11 alkalommal meg is ismételtük. A falu életveszélyes megközelítése miatt évente két-három ember mindig megcsúszott a síkos lépcsőkön s a völgybe zuhant.

Az önkormányzat ráadásul a külvilágtól való teljes elszigetelődése miatt attól is félt, hogy a település nagyon hamar „szellemtanya” lesz, hacsak Peking nem épít egy alagutat a Taihang hegyláncon keresztül a faluig. 1972-ben azonban a kínai kormány úgy döntött, hogy az államnak nem éri meg dollármilliókat fektetni egy olyan műtárgy megépítésébe, amit csak alig 350 ember használna.

A döntés miatt a polgármester és a falu vénjei drasztikus lépésre szánták el magukat. Kiválasztották közösségük 13 legerősebb emberét, hogy ők maguk építsék meg az alagutat. Nehezítette a probléma megoldását, hogy sem az önkéntes bányászok, sem a falu lakossága között nem volt mérnöki vagy statikusi képzettséggel rendelkező szakember. Ráadásul munka- és erőgépek híján csak kézi erővel, csákány és lapát, esetenként dinamit igénybevételével tudtak dolgozni. A heroikus munkálatok elvégzése érdekében a település lakossága eladta állatállományának jelentős részét, hogy az ebből befolyt összegből tudják etetni és itatni amatőr, ám nagyon lelkes vájáraikat.

A tizenhárom falusi azonban valóban hősiesen helyt állt. Ötévnyi megfeszített munka után egy 5 méter magas, 4 méter széles, 750 méter hosszú alagutat vájtak a hegybe. A szaktudás hiánya azonban a munkák során többször megmutatkozott: a robbantások miatt hárman adták az életüket a falu jobb megközelíthetősége érdekében. Az 1977. május 1-jén felavatott alagút egyébként a fent leírtakon kívül azért lett világhírű, mert számos durván megmunkált ablakkal néz a völgyre.

Az út és a falak felszíne meglehetősen durva, köszönhetően a munkások által használt primitív szerszámoknak. Erőfeszítéseiknek hála a falu ma már autóval is megközelíthető. Mióta Kína megnyitotta határait a turisták számára, a falu látogatók ezreit vonzza évente. A település már el is kezdett szállodákat építeni a turisták számára.

Forrás: GyártásTrend


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.