KGB-s múlt, skandináv jövő?

Valahogy úgy vagyunk mi, magyarok a lettekkel és a litvánokkal, mint az amerikai turista Budapesttel és Bukaresttel: gyakran összekeverjük. Soha nem jártam a Baltikumban, épp itt volt az ideje landolni a repülővel Rigában.

A másik rossz beidegződés, hogy már előre felkészülünk a kellemetlenségekre, ha az egykori Szovjetunió területére indulunk. Igaz, ez a rossz érzés most beigazolódni látszik: bár a számítógépes foglalási rendszer furcsaságainak köszönhetően két érvényes autófoglalással is rendelkezem ugyanannál a cégnél, még sincs egy szabad jármű sem...

Oroszok lettek a lettek?

Az alkalmazott nem érzi át a problémámat, hogy miként fogok egy hétig autó nélkül közlekedni, hanem egyszerűen leteszi a telefont. Végül egy másik cégnél, kétszer akkora összegért találok autót… Az első állomás Jürmala, a fővárosiak kedvenc nyaralóhelye, alig néhány kilométerre a repülőtértől. Otthon augusztusi kánikula, emitt tizenhét fokos a Balti-tenger – a bátrabbak így is bemerészkednek. Fenyőerdőkben álló pompás kastélyok, szikrázó napsütés, és mindenki oroszul beszél! Ez nem véletlen, hiszen a két és fél millió lakosú országban az ott élők harmada orosz ajkú, sőt a fővárosban, Rigában a többség orosz anyanyelvű.

3 lat = 5 lat

Így hát nincs mit tenni, az iskoláskori orosztudást előbányászva rendelünk eszpresszót meg kapucsínót egy trendi kávézóban a nyaralóhely főutcáján, a számla 2,4 lat, azaz közel három euró. Ez nem is lenne méregdrága, ám a pincér nem hoz vissza az ötlatos bankjegyből, hiába várunk rá jó darabig türelmesen.

Merre mutasson a macska hátsó fertálya?

Riga viszont tényleg jó hely a világörökségi listán is szereplő, gyönyörű óvárosával. Órákig lehet barangolni keskeny, macskaköves utcáin, bámulni a gyönyörűen felújított tizenhetedik századi épületeket vagy a számtalan tornyot és hagymakupolát. Nyolcszázezer lakosával ez a település a Baltikum fővárosa, és erre a címre lüktető éjszakai élettel, nagyvárosi allűrökkel szolgál rá. Érdemes például kipróbálni a pelmenyit – a hamburgert áruló multikhoz hasonlóan még „gyorspelmenyiző” is van az óvárosban – és a mézsört, bár utóbbival vigyázzunk, mert hamar fejbe vágja a gyanútlan fogyasztót. Feltétlenül nézzük meg a Macskás házat, mert érdekes a története: a lett tulajdonos két fekete macska alfeléről készíttetett szobrot, és ezt az épület legmagasabb pontjára rakta úgy, hogy a becses testrészek a szemben álló céhépület felé nézzenek. A nemes bosszú oka, hogy a főként gazdag német kereskedőket tömörítő szakmai egylet nem vette be a sorai közé. A mérges lett pert is indított, amelyet meg is nyert, de végül a bíró őt is kötelezte valamire: el kellett fordítania a szobrok hátsó felét más irányba.

Litvánia nagyon itt van…

A három és fél milliós Litvánia kellemes csalódás: a látogató hamar megérti, miért hívják őket az észak olaszainak. Jól öltözött fiatalok, kellemes épületek, trendi boltok várják az utazót, és fantasztikusan jókat lehet enni. A gyors vizit a Kur-földnyelven indul, ahova komppal tudunk átmenni. Az alig négy kilométer széles, de majd száz hosszú, aranyhomokos sziget egy része ugyan orosz fennhatóság alatt van (Kalinyingrád része), de a maradékon is akad bőven látnivaló. A korábbi extrém fakitermelés és a szél ugyan komolyan veszélybe sodorta a futóhomokból álló szigetet, azonban ma már természetvédelmi terület, és így talán megmarad az utókornak. Mozgó dűnéket láthatunk, úszkálhatunk a melegnek azért nehezen nevezhető tengerben, vagy megkóstolhatjuk a négy halászfalu valamelyikében az ősi kurs recept szerinti füstölt halakat.

Szocreál szállodák, orosz a vendégváró nyelv

Ejtsünk néhány szót a szállodákról is! A Baltikumban nehezen találunk hetven dollár alatt elfogadhatót. Jellemzően szinte mind felújított szocreál házak sok szobával, turistacsoportokra szakosodva. Jó pont, hogy bőséges reggelivel várják a vendéget, rossz, hogy általában lassú és akadozik a net, és a személyzet is inkább oroszul beszél, mintsem angolul. Felüdülés megérkezni a jóval drágább, viszont teljesen más világot képviselő Kempinskibe Vilniusban – ha ez a bázisunk, és innen indulunk felfedezni a várost, egészen más szemmel látjuk a világot.

Húshegyek és borostyán hűtőmágnes

Katolikus és pravoszláv templomokat csodálhatunk meg a vilniusi óvárosban (ez a legnagyobb Kelet-Európában), érdemes felmenni a várba is, hogy panorámakép készüljön a településről, de nem érdemes kihagyni a bohémnegyedet sem, ahol álmodozó virággyerekek művészköztársaságot kiáltottak ki maguknak. Brutális húsokat ehetünk a számtalan bisztróban és kiskocsmában, finom a helyi kézműves mézsör, és mivel a borostyán hazájában vagyunk, mindenképp vásároljunk megkövült gyantából készült hűtőmágnest ajándéknak.

Biztos múlt, kérdéses jövő

Ha jól viseljük az apróbb bosszúságokat, a Baltikum nagyszerű hely annak, aki megfizethető különlegességre vágyik, de nem akar japán vagy kínai turistahordákkal találkozni. Az Európai Unió másik vége érdekes határvidék – átmenet a KGB-s múlt és a lehetséges skandináv jövő között.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?