Kihasználták a keretet

Néhány hír a közelmúltban arról szólt, hogy egyes ágazatok nem tudják kihasználni az EU-forrásokat. A turizmusra ez nem igaz: a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) Regionális Operatív Programjában a rendelkezésre álló 31 milliárd forintos keretet teljes egészében lekötötték. A támogatott turisztikai projektek összköltsége 45 milliárd forintot tett ki.

A turizmus alapvetően az EU Regionális Fejlesztési Alapjából részesült és részesülhet támogatásban. A pályázati tapasztalatok azt mutatták, hogy azon pályázók, akiknek már volt tapasztalatuk fejlesztések terén, többnyire megkapták a támogatást. Turisztikai vonzerő fejlesztésére 48 pályázó kapott több mint 22 milliárd forintot az NFT keretében. Ez a lehetőség nem kis- és középvállalkozások számára adott: a nyertesek többnyire önkormányzatok. Rajtuk kívül alapítványok, nemzeti parkok, környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok, kht.-k, múzeumok kaptak kedvező elbírálást. Csaknem 800 millió forintot kapott a kezelő Kincstári Vagyoni Igazgatóság a sárvári Nádasdy-vár rehabilitációjára és több mint 300 millió forintot a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátsága. A jellemzően megítélt összegek több százmilliósak. A legkevesebb pénzt – valamivel több mint 100 millió forintot – a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának ítélték oda a Pásztormúzeum új, látogatóbarát kialakítására és az ehhez kapcsolódó térségi információs portál fejlesztésére. A legnagyobb támogatást – csaknem 1,5 milliárd forintot – a Pécs/Sopiane Örökség Közhasznú Társaság kapta Pécs világöröksége turisztikai vonzerőfejlesztésére. A pályázati célok között gyakori a kerékpárút építése, kastélyok megmentése és turisztikai célú fejlesztése, van több városközpont- rehabilitáció és ökoturisztikai projekt, valamint sok egyedi jellegű pályázat (például madárpark kialakítására).

A kis- és középvállalkozók bővítenek

 A kis- és középvállalkozások jellemzően a turisztikai fogadóképesség javítására pályázhattak. Összesen 94 projektnek ítélték meg a támogatást több mint 8 milliárd forint értékben. A pályázók többnyire kft.-k, bár itt is felbukkannak önkormányzatok (Algyő például a Tisza menti aktív turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére kapott 8 millió forintot). A pályázati összegek több tízmilliósak, bár – ritkán – több százmilliós projekt is előfordul. Legtöbbször étterem, panzió, szálloda építése, bővítése vagy minőségi fejlesztése a cél. Többen pályáztak sikeresen kikötő építésére, a Pólus Palace Vendéglátó, Szabadidő, Sport Szolgáltató Kft. pedig golfszimulátor beszerzésére és a családbarát szolgáltatások fejlesztésére kapott pénzt. A legnagyobb megítélt összeget – 300 millió forintot – két vállalkozás is megkapta: a Trend Consult Tanácsadó Kft.-nek családbarát turisztikai centrum létesítésére Szilvásváradon és a Bükkszéki Gyógy- és Sporthotel Kft.-nek a Salvus Egészségturisztikai Szálloda létrehozására a volt bányászüdülő átalakításával.

A Nemzeti Fejlesztési Terv

Az NFT jelölte ki, melyek a 2004–2006 közötti időszak fejlesztéspolitikai célkitűzései és prioritásai, amellett felállította a következő tervezési időszakra vonatkozó stratégia kereteit. Az NFT stratégiájának végső célja a lakosság életminőségének a jobbá tétele valamint a Magyarország és az Európai Unió tagállamai közötti fejlettségbeli különbségek mérséklése. 2004-től 60 különböző pályázat indult az NFT öt operatív programja – Agrár- és vidékfejlesztési Operatív Program, Gazdasági Versenyképesség Operatív Program, Humánerőforrások Fejlesztése Operatív Program, Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program, valamint a turizmust érintő Regionális Fejlesztés Operatív Program – keretében. Az EU európai biztosának bejelentéséből tudjuk, hogy 82 százalékos kifizetési mutatójával az új tagországok közül Magyarország a 2004-ben csatlakozott tíz tagország közül az élen jár. Tavaly sikerült 98 százalékát elfogadni azoknak az úgynevezett operatív programoknak, amelyek alapján a 2007–2013-as időszakban fel lehet használni a támogatásokat.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.
„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet”

„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet” 

 Molnár Judittal, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökével beszélgettünk.
Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról

Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról 

Sokak előtt ismert a Ruszwurm Cukrászda tulajdonosa, Szamos Miklós és a Budavári Önkormányzat jelenlegi vezetője, Váradiné Naszályi Márta polgármester között zajló vita. Erről és a turistabuszok ügyéről is beszélgettünk.