Bükfürdőn fizetnek is azért, hogy a vendégek kerékpározzanak

Tízezreket spórolhat az, aki csak most indul nyaralni. Ugyan Magyarországon tradicionálisan az augusztus 20. zárja a vakációszezont, mégis egyre többen vannak azok, akik az elkövetkezendő hetekben indulnak útnak. Nekik kedveznek az időjárással kapcsolatos jelentések, amelyek forró vénasszonyok nyarát jósolnak. Az utószezonban nem csak a szállodák, de több étterem is 10-20 százalékkal csökkenti árait. Bükfürdőn még "fizetnek" is azért, ha valaki betér egy kerékpárkölcsönző, beközölte lapunkkal a Bük, Bükfürdő Közhasznú Turisztikai Egyesület.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az átlag magyar, ha nyaral, nem mozog, inkább csak fogyaszt. Sok esetben a vakációt néhány kiló plusszal fejezik be a vendégek. Az ország harmadik leglátogatottabb településén, az aktívabb pihenésre úgy próbálják rávenni a vendégeket, hogy a kerékpárkölcsönzésért fizetnek a turistáknak. A kevésbé fitt vendégek kedvéért, uniós forrásból olyan kerékpárokat is hadrendbe állítottak, amelyek elektromotoros rásegítéssel könnyítik meg a közlekedést. 

Az úgynevezett pedelec kerékpárokat uniós forrásból vásárolta meg Bük, Bükfürdő Közhasznú Turisztikai Egyesülete. A pedelec a „pedál” és az „elektromos” szavak kombinációjából származik, és nem ugyanaz, mint az elektromos vagy e-kerékpár, ugyanis – ha kicsit is, - de hajtani kell ezt a kerékpárt is. Ugyanakkor, ez a technika adja meg azt a lehetőséget, hogy olyan vakációzókat is rávegyünk az aktívabb életmódra, akik vagy koruk, esetleg többletsúlyuk miatt eddig nem is gondoltak arra, hogy esetleg kipróbálják a város és a környék
kerékpárútvonalait. – mondta Pálffy Tamás az egyesület szakembere.

A TDM egyesület most „fizet” is azért, hogy valaki bérbe vegye az ilyen kerékpárokat. A kerékpározásért „cserébe”, ugyanis olyan kuponokat kapnak a turisták, amelyekkel fizetni tudnak a helyi  vendéglátóegységekben is, ahol sok esetben diétás üdítőkkel, kalóriaszegény ételekkel is várják a vendégeket. A jövőben azt is tervezik, hogy a bónok beválthatók lesznek majd a helyi kalandparkban, vagy wellness és masszázsszolgáltatásokat is igénybe vehetnek ezekkel a turisták.

Pálffy elmondta: Jelenleg a harmadik legnépszerűbb termálfürdős település, a teljes vendégforgalom alapján, Bükfürdő. A KSH adatai szerint, itt évente több mint hatszázezer vendégéjszakát töltenek a turisták. Szerinte bár nem az új kerékpárok hoznak majd újabb vendégeket a városba, arra alkalmas lehet a szolgáltatás, hogy a
magyar vendég is kedvet kapjon a sporthoz, az egészséges életmód elkezdéséhez.

Mint mondta: az egészségmegőrzéssel kapcsolatos koncepciót egy amerikai kutatás “ihlette”. Eszerint a kerékpározás a lehető legjobb és legegyszerűbb módja a súlygyarapodás megelőzésének. A Harvard School of Public Health korábbi kutatásai szerint: napi néhány perc kerékpározás segítheti a testsúly szinten tartását. A korábbi amerikai kutatásban 18 414 klimax előtti egészséges nő vett részt. A megkérdezettek 16 év alatt átlagosan 9,3 kilogramm súlyfölösleget szedtek fel. Azok a nők, akik 1989-ben még nem kerékpároztak, de 2005-ben már nyeregbe ültek, 25 százalékkal kevesebb eséllyel szedtek fel súlyfölösleget, mint azok, akik 1989-ben napi 15 percet kerékpároztak, de az idő múlásával felhagytak ezzel a tevékenységgel. Más kutatások arra világítanak rá, hogy kerékpározás kapcsán nem szükséges csúcsteljesítmény ahhoz, hogy pozitív hatást gyakoroljon a vérkeringésre, az emésztésre vagy akár a testsúlyunkra. Naponta 10-15 perc folyamatos tekerés már elég arra, hogy anyagcserénket pontosan 48 óra hosszára egy kicsit felgyorsítsuk! Már napi fél óra bringázás is jelentősen növeli az állóképességet, mindemellett kíméli az ízületeket, de a test összes izmát megmozgatja.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.