Magyarok is ütik a vasat

Az „Európa közös örökségünk” mottóval indított Európai Kulturális Utak mozgalom célja, hogy az egyes témakörökhöz, tevékenységekhez, szokásokhoz, különféle életmódokhoz kötődő emlékeket az uniós tagországok virtuális és tényleges úttá szervezzék, összekapcsolják, közkinccsé tegyék. A határokon átnyúlva kössék össze más országokéval, rámutatva a közös elemekre és az eltérő sajátosságokra. A program így képes Európa különböző régióit közös munkára fogni, az érdeklődőket, turistákat történelmi kalandozásra hívni. Eddig több mint 20 – országhatárokon átnyúló – tematikus program és 80 kezdeményezés csatlakozott a mozgalomhoz.

Közös múltunk értékeivel hajlamosak vagyunk nemtörődöm módon bánni. Új anyagok, új technikák, új divatok jönnek, s évszázadok emberi találékonyságát, munkáját idéző tárgyak és technikák egyszerre a szemétdombra kerülnek. Különösen így van ez az ipar emlékeivel. A maradandó értékek felismerésének ideje persze később eljön, és szerencsénkre mindig akadnak megszállott szakemberek, lokálpatrióták. Az ő önzetlen munkájuk következtében múzeumokban, bemutatható helyszínként vagy múzeumi tárgyakként megint rájuk csodálkozhatunk.

Az Európai Vaskultúra Útja

Az egyik ilyen Európában kialakított program a vas- és fémfeldolgozással kapcsolatos ipari műemlékek megőrzését és bemutathatóságát célozza. Mint eladható turisztikai terméket – tudomásom szerint – ezt is az osztrákok találták ki. 1978-ban Vordernbergben, a vasgyártás kiemelkedő európai központjában elgondolkodtak azon, hogy az 1922-ben bezárt 22 vasolvasztó kohó ipartörténeti épületeit és tárgyait hogyan mentsék át az utókornak. A szervezők hamarosan létrehozták a Stájer Vas útját, amely ipartörténeti múzeumokat, kiállítóhelyeket, egykori bányákat és kohókat fűz fel egy útvonalra.

Hamarosan kiderült, hogy Angliában (Ironbridge), Németországban (Bajor Vas útja) szintén dolgoznak azon, hogy bemutathatóvá és turisztikailag fogyaszthatóvá tegyék az emberiség egyik legfontosabb ipari tevékenységének emlékeit. Az európai vasgyártás történetére és kultúrájára ráirányította a figyelmet az 1988-ban Val Camonicában (olasz Alpok) rendezett konferencia is; a vasfeldolgozás ezen a környéken már a római idők óta fontos szerepet töltött be a helyiek életében.

1993-ban elkészült a közös kiadvány, amely térképen mutatta be az Európában bejárható és látogatható ipartörténeti helyeket. 1991-ben megindult a vas és a vele kapcsolatos ipartörténeti helyszínek kulturális útvonalának bővítése nyugatra és keletre egyaránt. A nyugati út három spanyol, egy francia és egy svájci települést érint. A keleti út állomásai Magyarországot, Csehországot, Lengyelországot, Dániát, Norvégiát és Svédországot kapcsolják össze.

A magyarországi út állomásai

A Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ) Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete Drótos László révén már a kezdetektől kezdeményező és koordináló szerepet vállalt abban, hogy a térség ipartörténeti emlékekeit megmentse és népszerűsítse. A szakember szerint az ország gazdag technikatörténeti öröksége kevéssé tudatosult a lakosság körében. Ezért szükséges eladható turisztikai termékké alakítani ezt az örökséget. Jó példa erre Somogy-fajsz, ahol emlékmúzeumot építettek az Árpád-kori kohóüzem fölé. Magyarországnak volna mire hivatkoznia, hiszen a középkorban évszázadokon át Európa egyik vezető nemesfém-termelő nagyhatalma volt. A kincstár bevételének 40-60 százalékát a bányászat és kohászat adta. 1735-ben Selmecbányán hozták létre a világ első műszaki felsőfokú oktatási intézményét.

2001-től kezdve több pályázaton nyert az e célra alakult Technikatörténeti Munkabizottság, a kezdeményezés iránt bővült a hazai érdeklődés. 2002-ben az Európai Vaskultúra Útja szervezet is őket kérte meg a kelet-európai bővítés koordinálására. Több szomszédos országgal együtt aláírták az Európai Vaskultúra Útja keleti bővítését szolgáló együttműködési szerződést. 2002-ben készült el az első idegenforgalmi célú színes kiadvány, a 46 objektumot bemutató Útikalauz a Bányászati és Kohászati Emlékhelyekhez, valamint 9 db leporelló. A PHARE CBC program anyagi támogatása meg Német Györgyi önkéntes szakmai munkája tette lehetővé ennek a Szlovákiába is átnyúló (felvidéki bányavárosok), többnyelvű kiadásnak a megjelenését.

Az Európai Vaskultúra Útjainak magyarországi állomásai: Sopron, Vasvár; Zalaegerszeg; Somogyfajsz; Dunaújváros; Budapest; Salgótarján; Parád; Ózd; Szilvásvárad; Eger; Diósgyőr-Hámor; Miskolc; Rudabánya; Aggtelek-Jósvafő.

A szervezők most egy, a térségben megvalósítandó Ipartörténeti Élménypark megvalósításán fáradoznak.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.
„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet”

„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet” 

 Molnár Judittal, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökével beszélgettünk.
Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról

Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról 

Sokak előtt ismert a Ruszwurm Cukrászda tulajdonosa, Szamos Miklós és a Budavári Önkormányzat jelenlegi vezetője, Váradiné Naszályi Márta polgármester között zajló vita. Erről és a turistabuszok ügyéről is beszélgettünk.