Merre induljanak Európában az irodalomkedvelők?

Az irodalom kiemelkedő szerepet játszik Európa kulturális örökségében. Az irodalom kedvelői az öreg kontinens egy-egy városában számos kedvelt szerző nyomába eredhetnek. Ezek közül a legizgalmasabbakat válogatta össze a Tourism-Rewiew.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Edinburgh

Edinburgh lenyűgöző hangulatú városának több mint 500 regény születését köszönhetjük.  A korabeli város hangulatát és hagyományait számos szerző alkotása őrzi, kezdve a 18. századi költő, Robert Burns írásaitól, egészen a modern írók, Alexander McCall Smith vagy Ian Rankin könyveiig. A városban irodalmi kocsmák működnek, és Rankin kötetetinek főhőséhez, Rebus nyomozó kalandjaihoz kapcsolódó sétákat is tehetnek itt a turisták, de megismerhetik Irvine Welsh Trainspotting című könyvéhez fűződő helyszíneket is. Az Írók Múzeuma szintén érdekes kikapcsolódást ígér, amely egy 17. századi épületben kapott helyet, és kiállításai az ismert szerzők, Sir Walter Scotthoz, Burns-höz és Robert Louis Stevensonhoz kapcsolódnak.

Dublin

Az irodalom Dublinban is központi szerepet játszik. A vendégek itt is elvegyülhetnek az irodalmi kocsmák közönségével és színész idegenvezetők szórakoztatják őket miközben felfedezik azokat a tavernákat, amelyekben James Joyce és más neves szerzők merítettek ihletet. A dublini Írók Múzeumában írország teljes irodalomtörténetét megismerhetik az érdeklődők, kezdve a kelta történetíróktól, az ír költészetig. A híres költő, W.B. Yeats által alapított Abbey Színházban még mindig nagy sikerrel játszák mind a klasszikus, mind a modern drámaírók darabjait. A Book of Kells, ami egy középkorból fennmaradt kézirat, a Trinity College régi könyvtárában látható.

London

Az irodalom világának megannyi szegmense kapcsolódik Londonhoz. A heti több száz tematikus kiránduláson felül, melyek híres írók és költők alakjaihoz kapcsolódnak (pl. Shakespeare Londonja, Dickens Londonja, Irodalmi séták London pubjaiban), a Sherlock Holmes rajongók a híres detektív nyomába indulhatnak.  A James Bond kötetek kedvelői pedig felkereshetik a Dukes bárt, azt a helyet, ahol a híres martini inspirálta Ian Fleminget, hogy a karakter emblematikus italává válassza. 

Párizs

A párizsi Pere Lachaise temetőben található a 19. századi író, Oscar Wilde sírköve. Ő is, mint sokan mások azért utazott Párizsba, hogy inspirációt gyűjtsön műveihez. A rajongók felkereshetik Hemingway törzsasztalát kedvenc St Germainben lévő kávézójában, a Les Deux Magotsban, vagy megismerhetik az író otthonát a Latin negyedben. A híres francia írók, Victor Hugo és Honore de Balzac emlékére szintén rendeztek be múzeumot a francia fővárosban. A Le Pavillion des Lettres szálloda szobáiban pedig az ABC minden betűjéhez egy híres szerzőt rendeltek, akinek az adott szoba emléket állít.

Szentpétervár

Az orosz nagyváros gazdag irodalmi kultúrával büszkélkedhet. Nyomon követhetjük a Bűn és bűnhődés könyvből ismert gyilkos, Raszkolnyikov útját otthonától egészen a szerencsétlenül járt zálogkölcsönzősig. Ezen felül a turisták ellátogathatnak Dosztojevszkij otthonába, ahol az utolsó pár évében élt, és ahol a Karamazov testvéreket is írta.
Szentpéterváron Puskin emlékmúzeumot alakítottak ki az apartmaból, ahol a híres szerző 37 éves korában elhunyt. Csak úgy, mint leghíresebb könyve, az Anyegin tragikus sorsú karaktere, Puskin maga is halálos sebet kapott egy párbaj során. Ezen felül a Literaty Cafét érdemes meglátogatni, ahol az orosz író halála előtti utolsó ebédjét fogyasztotta.

Stockholm

A svéd feltaláló, Albert Nobel az irodalmi Nobel-díj megalapításával a Stockholmot is a nemzetközi irodalom legjelentősebb színterei közé emelte. Érdemes meglátogatni a stockholmi Városházát, amely minden év decemberében otthont ad a díjátadó ceremóniának és önmagában is lenyűgöző épület. A városba érkező irodalomkedvelők itt végigjárhatják Stieg Larsson Millenium trilógiájához kapcsolódó helyszíneket a Stockholmi Városi Múzeum által szervezett úgynevezett Millenium tour-on. Érdemes felkeresni a gyerekek egyik kedvencét, Harisnyás Pippit kitaláló Astrid Lindgren Tegnerlunden parkban található szobrát is.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.