Nápolyt látni és...

Mediterrán életérzés a kevésbé kifinomult fajtából: egymás hegyére- hátára épült, lerobbanóban lévő házak, az ablakokból lógva száradó ruhák, kaotikus közlekedés sok motorossal, rengeteg szemét, sikátorok, hangulatos, késő éjszakáig nyitva tartó kávéházak, kis éttermek, tenger, Vezúv – valami ilyesmi Nápoly.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

'

Többen gondolják úgy, hogy Nápoly megosztja az embereket; vagy beleszeret az ember, vagy nagyon nem tetszik neki. Bevallom, én az utóbbi csoportba kerültem; nekem túl kaotikus volt. Hétköznap délelőtt is nyüzsögnek az emberek – szemmel láthatóan nem a turisták, hanem a helyiek – a város főutcáján, a boltokkal és utcai árusokkal zsúfolt Via Toledón. Rengeteg az autó és a motoros. Állandó a dudálás, gyakoriak a koccanások, az eseteket általában minden agresszió nélkül, kedélyesen beszélgetve intézik el. A város egyébként koszos; a belváros is, az egyik legjobb szállodától kétutcányira pedig már szó szerint bokáig jártunk a szemétben.

A mediterrán hangulat azért megvan; tenger, áprilisban már 15-20 fok, a háttérben a Vezúv, a városban sikátorok, az ablakokból lógva száradó ruhák, itt-ott egy-egy pálma- vagy píneafa. Sok házra ráférne alapos felújítás. Nápoly tele van hangulatos kis kávézókkal, éttermekkel. Az olasz konyha kiváló, de hát ez nem újdonság; a pizzát itt nagyon vékony tésztán adják, sokszor nem is késsel-villával eszik, hanem palacsintaszerűen feltekerik és harapják a háromszögletű darabokat. Érdemes megkóstolni a helyben termő, sokszor tényleg sárgadinnye nagyságú citrom héjából készített likőrt, a limoncellót. Az árak barátságosak; lényegében a hazai szint körül mozognak, és az ennivaló mindig ízletes. Az étlapon nagy a választék zöldségekből, halételekből és a tenger gyümölcseiből. És ha már valaki itt van, nem szabad kihagyni a nagyon jó olasz kávékat sem...

Nápolyban számos templom és múzeum található. Van egy óriási akvárium is, ahol a tenger élővilágát lehet megcsodálni. Van királyi vár és erőd a megfelelő múzeumokkal. Aki pedig megunta a várost, számos érdekes program közül választhat: vonattal mintegy félórára fekszik például a vulkánkitörés által az ókorban elpusztított, mégis csodálatos módon megőrződött Pompei romvárosa. Sok ház megmaradt, félig legalábbis, a tetőt és a felső szinteket csaknem mindenhol elpusztította a Vezúvból kitörő kőzápor. Épen maradt sok edény is, de a leginkább szívszorító látványt a megkövesedett, ülő vagy fekvő emberi alakok jelentik. A környéken nem Pompei az egyetlen látványosság: ugyanazzal a vonattal néhány euróért el lehet utazni a naplementéiről is híres Sorrentóba. Hajóval néhány óra távolság Capri, Bari vagy Amalfi – egyik tengerparti kisváros szebb, mint a másik.

A mediterrán világ egyik legnagyobb turisztikai vására

Az idén tizedik alkalommal megrendezett Borse Mediterrenaea del Turismót idén a nápolyi Tengerentúli Kiállítás Vásárközpontban tartották meg 16 ezer négyzetméteren. Az április 7. és 9. között megrendezett eseményen az idén 600 kiállító vett részt 63 országból – Olaszországra specializálódott tour-operátorok, szállodások, légitársaságok, buszosok, hajóstársaságok, termálvíz- és gyógyturisztikai központok képviselői, az olasz tartományok, városok és kereskedelmi kamarák, idegenforgalmi hivatalok küldöttei. A látogatók száma megközelítette a 20 ezret. Mintegy 3 ezer szakember kizárólag a workshopra érkezett, ahol szerződéseket is lehetett kötni, egy fél napig pedig a nagyközönség előtt is nyitva álltak a kapuk. A rendezvény ideje alatt több szakmai konferenciát is tartottak. „A vásár 8–10 százalékkal nagyobb volt az előző évinél, és hasonló bővülést várunk a következő évre is” – mondta lapunknak Fabrizio Cantanella, a vásár igazgatója.

Képünkön: Fabrizio Cantanella, a Borsa Mediterranea del Turismo igazgatója

Munkatársunk az Olasz Külkereskedelmi Intézet (I.C.E.) meghívására látogatott el Nápolyba.
'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.