Önálló célkitűzésként nem támogatható a turizmus

Az Országgyűlés Sport-és turisztikai Bizottsága tájékoztatást hallgatott meg a 2014-2020-as uniós költségvetési időszakra tervezett turisztikai pályázati lehetőségekről. Dr. Nemes Andrea, (Nemzetgazdasági Minisztérium, Turizmus- és Vendéglátás főosztály vezetője), és Pecze Tibor Csongor (Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke), a következő uniós ciklusban lehetséges turisztikai támogatások elvi szempontjait ismertette.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU 11 célkitűzései közé - bár a magyar tárgyalók szerették volna - önálló témakörként a turizmust a Bizottság nem fogadta be, noha elismerte a turizmus fontosságát a magyar gazdaságban. Ezért a 11 kijelölt célkitűzésbe kellett beágyazni a turizmus fejlesztésére vonatkozó magyar elképzeléseket. Két nagy területen jelentkezik ez, a Partnerségi Megállapodásokhoz sikerült a ROP pályázatokat betervezni.

Az Operatív Programok területén négy prioritásban is szerepelnek turisztikai támogatási források: A gazdaságfejlesztés és KKV szektor körében; a kutatás fejezetben (itt elsősorban gyógyvizeink hatásának tudományos igazolása a cél); az integrált szervezésnél a Balaton régió általános fejlesztése szerepel. Végül a turizmus is támogatható a természeti és kulturális források megőrzése prioritásnál. A Területfejlesztési (TOP) és Vidékfejlesztési pályázatokba is beépítettek kimondottan turisztikai célú támogatásokat. A Közép-magyarországi Régió általános fejlettsége miatt kevesebb támogatásra jogosult. A lehetséges 280 millió euró 47 százalékát ágazati célokra szánják, 53 százalékán Pest megye és Budapest osztozik majd.

Hadházy Sándor kormánypárti képviselő rákérdezett, hogy az idén lejáró Turizmus Stratégia helyett az éppen most társadalmi vitára bocsátott új Turizmus Stratégiát be tudták-e építeni a pályázati támogatások már kialakított rendszerébe. Egyetértett a szakmával abban, hogy nem új szállodákat és gyógyfürdőket kell építeni, hanem a meglévők minőségi fejlesztését, gyógyfürdők esetében pedig specializálódásukat javasolják támogatni. Szálláshelyek építésére csak a kapacitáshiányos területeken lehessen pályázni. Ne különálló projekteket, hanem komplex területi kínálat megteremtését célozzák meg. Hangsúlyozta, hogy Pest megyét nem szabad ismét háttérbe szorítani a főváros javára. A képviselő nem látja a TDM-ek marketing tevékenysége hatékonyságának jelenlegi és jövőbeli biztosítékát. A gyógyvíz kutatások helyett piacképes termékek kialakítását szorgalmazta.

Két MSZP-s képviselő is egyetértett a FIDESZ képviselője észrevételeivel: megerősítették, hogy a térségi egyenlőtlenségek felszámolását tartják fontosnak (Budapest és Balaton mellett), nem tartják elégségesnek a TDM-ek marketing munkáját, viszont többlet forrásokat kérnének a Magyar Turizmus Zrt. számára.

A Jobbik képviselői a Turizmus Törvényt hiányolták, nem tartják elegendőnek az ifjúsági turizmus és a nemzeti turisztikai marketing támogatását, és véleményük szerint az NFÜ felszámolása hiba, mert a tárcaközi egyeztetések nem működnek. A Balaton vízszintjét az ellentétes érdekű lobbik semlegesítésére törvényben szabályoznák.

A napirendi pont előterjesztői válaszukban tisztázták, hogy az NFÜ ügyében nincs véleményezési hatáskörük, arra azonban külön gondot fordít a kormány, hogy a különféle tárcáknál igényelhető pályázatoknál ne lehessen átfedés.

A Partnerségi Megállapodás anyaga már elérhető a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal honlapján. Turizmus Törvény nem hirdethető ki az új Turisztikai Stratégia és koncepció jóváhagyása előtt.

Mind a TDM-ek, mind a Magyar Turizmus Zrt. költségvetése kiegészül majd uniós forrásokkal. A turizmus pénzügyi eszközrendszere is bővülni fog.

Következő napirendi pontként Szita Miklós (producer, SzD Film), és Dr. Czeglédi József (KEP Turizmus Munkacsoport) vezetője részéről tájékoztatás hangzott el a Hello Hungary - Hello Budapest című turisztikai-kulturális televíziós műsorsorozat koncepciójáról. A minta forgatókönyvet már harminc szakmai szervezet támogatja. Angol nyelvű, külföldre szánt 100, egyenként 27 perces TV film készítéséről szól a koncepció. A filmek négy év alatt folyamatosan készülnének el, 460 millió Ft. nettó értékben. Az előterjesztők a bizottság támogatását kérik. 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.