Egyszerűsített HACCP és TDM-finanszírozás

Az Országgyűlés Sport- és Turizmusbizottságába tömörült képviselők közvetítői szerepet vállaltak az államigazgatás és a szakmai szervezetek között a vendéglátásra vonatkozó uniós, higiéniai előírások (HACCP) és a Turisztikai Desztinációs Menedzsment (TDM) rendszer fenntarthatósága ügyében.

A Vidékfejlesztési Minisztérium képviselője kiállt a HACCP fontossága mellett, melynek átvételét hazánk az uniós csatlakozás előfeltételeként vállalta. Ugyanakkor a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a szakmai szervezetekkel egyeztetve készítettek egy egyszerűsített felhasználó útmutatót. Az új, és a VM honlapjáról letölthető HACCP útmutató 280 oldalon átlátható, segítő, egyszerűsített iránymutatást tartalmaz a felhasználóknak.

A HACCP bevezetése óta folyamatos a szakma tiltakozása a túlszabályozott, bonyolult, drágán teljesíthető és gyakran büntethető rendszer ellen. A képviselők személyes külföldi tapasztalataik alapján maguk is azt az álláspontot képviselték, hogy a hazai bürokrácia messze szigorúbb szabályozást valósított meg, mint ami az Unió legtöbb államában a vendéglői higiénia terén tapasztalható. Az OSTB ezért határozatot hozott, hogy háromtagú egyeztető bizottságot küld az illetékes minisztériumokhoz, egy még inkább fogyasztható és életszerű HACCP változat kidolgozása érdekében.

TDM: régiós szinten szükség van állami támogatásra

A TDM rendszer fenntarthatósága a turizmus létkérdése, ezért fontos, hogy a Turizmus Törvény jóváhagyása előtt változtassanak az abban megfogalmazott, fenntartásukra előírt anyagi feltételeken, fejtette ki Hoffmann Henrik, a Balatoni (regionális) TDM elnöke.

Kívánatos, hogy a TDM - ek „szabaduljanak ki az önkormányzatok béklyójából” . Ehhez szükséges, hogy az IFA és az ehhez tartozó állami támogatás teljes egészében (vagy a törvényjavaslatban jelzettnél jóval nagyobb) mértékben kerüljön át a TDM szervezetekhez. A rendszer akkor lesz életképes, ha fenntartását alulról finanszírozzák. Regionális szinten viszont valóban szükséges az állam erőteljes támogatása. Javasolta továbbá, hogy a vállalkozások TDM tagdíjukat írhassák le adójukból.

Horkay Nándor, a Magyar TDM Szövetség alelnöke abban egyetértett, hogy a regionális TDM szint állami támogatás nélkül nem létezhet. Hangsúlyozta viszont, hogy az önkormányzatok alapvető szerepet játszanak a turizmus bonyolításában, ezért elsődleges partnerként kezelendők. A külföldi példák alapján több lábra szeretnék állítani a TDM-ek finanszírozását, az IFA mellett az üdülőhelyi díjakat és a vállalkozások által fizetendő turisztikai hozzájárulást is ide csoportosítva. A fenntarthatóság érdekében mindenképpen több, biztosabb anyagi alapot kellene a Turizmus Törvényben rögzíteni a TDM - ek számára.

Partnerség az önkormányzatokkal

A képviselői hozzászólásokból kiderült, hogy egyelőre nem látják a TDM rendszerben érdekeltek összefogását. Az OSTB nem kapott hatástanulmányt arról, miként működik egyáltalán, és együtt az önkormányzatokkal a már meglévő 66 TDM.  Az önkormányzatokat a szerencsés kivételektől eltekintve nem sikerült eddig meggyőzni a TDM fontosságáról. Szűkös helyzetükben csak annyit érzékelnek, hogy további forráselvonás készül ellenük, s úgy tűnik, tulajdonosi és támogatói súlyuknak nem megfelelően kezeli őket sem a készülő törvény, sem a TDM –ek. Mindkét fél hozzáállásán van még mit javítani. Problémás a vállalkozók felfogása is, sokan még önkéntes munkára sem foghatók, és ódzkodnak az együttműködéstől. Az állam biztosít ugyan további elnyerhető támogatást az új TDM- ek létrehozásához, azonban gondolni kellene a regisztrációs feltételek életképes átformálására (MTDM Szövetség bevonásával), és a fenntarthatóságot úgy szabályozni, hogy az ne újabb feszültség forrása legyen. Parttalan a vita arról, hogy előbb ide a pénzt, aztán megmutatjuk, mit tud a TDM. Olyan javaslatokat kellene az önkormányzatok elé terjeszteni, mely meggyőzi őket az együttműködés fontosságáról.

Az OSTB megfontolásra érdemesnek tartja és továbbításra átvette az előterjesztők anyagait.

Az ülésen kormánypárti többséggel és minisztériumi egyetértéssel elfogadták Bánki Erik, az OSTB elnöke által jegyzett módosítást a Sporttörvényhez, mely a kiskorú sportolók, az utánpótlás szakmai érdekvédelmét célozza.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.