Ötven éves a "zöld turizmus" főiskolája

Kereken öt évtizede kezdődött meg a Mátra kapujában Gyöngyösön, - a mai Károly Róbert Főiskola - elődjénél, a felsőfokú szakemberképzés. Erre emlékeztek pénteken, nyilvános, jubileumi szenátusi ünnepségen az intézményben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Visszatekintő beszédében Magda Sándor professzor, a főiskola rektora, az eltelt ötven év fontosabb eseményeit idézte fel. Hangsúlyozta, hogy az intézmény több átszervezést élt meg, de fennmaradt és folyamatosan tovább fejlődött. Ennek köszönhetőn ma már közel kilencezer hallgató tanul, 37 szakon, melyek között fontos a turizmus-vendéglátás is. A főiskolán a magas színvonalú oktatás mellett széleskörű kutató munkát is folytatnak, valamint sokféle nemzetközi kapcsolattal is rendelkeznek. Miután 2003-tól önálló intézményként működnek, fontos fejlesztéseket valósítottak meg, s ezekre tízmilliárd forintot költöttek..

A rektor példaként említette a Távérzékelési Intézet létrehozást, amely Európában is kiemelkedő tevékenységet folytat. Immár három éve, hogy "zöld főiskola"-ként működnek és tavaly a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság újabb öt évre "kiváló" minősítéssel látta el az intézményt. A Károly Róbert Főiskola megfelelő jövőképpel is rendelkezik és folyamatosan a munkaerőpiaci igényekhez igazodik a képzésekben.

Ezután Réthy Béla Gyöngyös alpolgármestere köszöntötte az intézmény tanárait és hallgatóit. Elmondta, hogy a város büszke az eredményeikre. A főiskola épületei, parkja a mátraalji város látványosságai közé tartoznak. A modern három csillagos tanszállodája a Hotel Opál, pedig Gyöngyös legjobb szállodája. A korszerűen berendezett kollégiuma pedig komfortos szálláshelyeket biztosít nyáron a turistáknak. Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke - többek között - a gyöngyösi "zöld főiskola" érdemeit méltatta különös tekintettel a turizmus-vendéglátás szakképzésben. Ebben egyedi oktatási programot valósítanak meg, de rész vesznek Észak-Magyarország terület- és vidékfejlesztésében is.

A jubileum kapcsán kérdeztük meg Dávid Lóránt tanszékvezető főiskolai tanárt a Károly Róbert Főiskolán folyó turizmus-vendéglátás szak jövőjéről. A Turizmus Online-nek elmondta, hogy 1999-ben kezdték meg ennek az oktatását, és egy évvel később önálló tanszéket hoztak létre. Az elmúlt tizenkét esztendőben több mint ezer hallgató vett részt a képzésben és szerzett különböző minősítést adó oklevelet. A gyakorlatot - korszerű feltételek között - tanszállodában, a Hotel Opálban, továbbá tankonyhán, tanétteremben és tancukrászdában végzik a hallgatók. Az új felsőoktatási törvény életbelépésével, a szeptemberben kezdődő új tanévtől is megmarad az intézményben a turizmus-vendéglátás szak. Ebben előnyt jelent, hogy az észak-magyarországi térségben következő időszakban is kiemelt szerepe lesz a turizmusnak, ami a képzésre is kisugárzó hatással lehet.

A szakember örvendetesnek tartja, hogy idén is jelentős maradt az érdeklődés a főiskola ebbéli tevékenysége iránt. A turizmus alapképzés ugyan költségtérítéses lesz, a mesterszakon viszont megmarad az államilag finanszírozott oktatás Gyöngyösön. Dávid Lóránt kiemelte, hogy az utóbbi időszakban jelentős tananyag fejlesztést valósítottak meg. Elektronikus tankönyveket írtak, amelyek kizárólag online-n jelennek meg. Emellett önálló szakként kezdik meg a gasztronómia- és a örökségvédelmi menedzserek képzését. Ezek mellett hazánkban újdonságként nyitnak a vallási turizmus felé, melyre konkrét programot dolgoztak ki. Az úgynevezett "zöld-turizmus" fejlesztésére pedig a fenntartható fejlődés indikátorait építik be a tananyagokba. Erre vonatkozóan hamarosan megjelenik Turizmusökológia című tankönyvük, melyből szeptembertől már oktatnak majd.

A tanszékvezető végezetül arról szólt, hogy Interreg pályázatot nyertek a turizmus fejlesztést szolgáló "Mátrai kapu" megnyitására Gyöngyösön. Ez a főiskola területén egy látogató központ létrehozását jelenti, gasztronómiai és borászati programokkal, specialitásokkal. A projektet még az idén elkezdik és várhatóan másfél-két év alatt fejezik be.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.