Püspökről kapta nevét, ma pecások törzshelye a tisza-tavi település

Van egy kis falu a Tisza-tó közelében, amely a horgászok egyik kedvenc helye lett a környéken. Évente 400-500 horgász látogat el főleg hazánk keleti részeiből Újlőrincfalvára, hogy a szenvedélyének hódoljon a csendes, nyugodt környezetben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

– A mi kicsi, alig 250 lakosú településünknek különös története van – mondta a Turizmus Online-nak Zsebe Zsolt polgármester. – Három éve ünnepeltük a falu alapításának 750. évfordulóját, amelyre emlékezve egy könyvet is kiadtunk. A településünk elődje ugyanis Tiszahalász volt, amelynek lakói hét kilométerrel beljebb éltek a mostani községünktől. Ám 1876 tavaszán – idén 140 esztendeje – egy nagy tiszai áradás következtében a víz teljesen elborította Tiszahalászt, a lakókat pedig ki kellett telepíteni. Ezt követően az akkori szatmári Lőrinc püspök, mint a falu birtokosa más területet jelölt ki az új település felépítésére, melyet a főpap tiszteletére Lőricfalvának neveztek el. Jóval később, 1924-ben viszont egy miniszteri rendelet alapján Újlőrincfalvára keresztelték át és azóta is így hívják.

Csónakázás és vízibiciklizés

Ez a tiszta, gondozott falu vonzó helye a pihenni vágyóknak. Az egykori Tiszahalász emlékét pedig ma is őrzik az utódok. A tiszai gátat a közeli Poroszlóról és Sarudról műúton közelíthetik meg az érdeklődő turisták és akár kerékpárral is könnyen elérhetik azt. Újlőrincfalváról viszont csak földút vezet oda. Ezért a helyi önkormányzat határozott szándéka, hogy pályázati támogatással mielőbb aszfalttal burkolják le a jelenlegi földutat.

A polgármester elmondása szerint ezen a kis településen 208 ingatlant tartanak nyilván és 150 ház található. Miután a falu lakossága öregszik, emiatt egyre több üresen álló ingatlant kínálnak eladásra az újlőrincfalviak. A községben jelenleg tizenöt szálláshelyből választhatnak a vendégek, de sok az átmenő turista, akik csak néhány órát töltenek a településen. Ők megtekinthetik például az egymáshoz közel épített barokk stílusú katolikus, és a nemrég teljesen felújított református templomot a település központjában. A gondosan kialakított közeli emlékparkban pedig láthatják a fából készített élet fája szobrot, ezzel is a tiszahalásziakra emlékeznek a helyiek.

A falu fő látványossága azonban a tópark, amelyet 2002-ben pályázati támogatással nyitottak meg. A létesítmény víztükre közel kéthektárnyi területen terül el fás, ligetes környezetben. A tó partján pihenőpadokat helyeztek el szalonnasütőkkel, illetve szabadtéri színpaddal, itt tartják a közösségi rendezvényeket. Emellett a pecások pontyot, keszeget, kárászt és afrikai harcsát foghatnak. Az érkező vendégek a tavon csónakázhatnak, sőt az idei évtől vízibiciklikkel is várják őket.

Közösségi rendezvények Szent Mihály napjáig

Szintén fontos látnivaló Újlőrincfalván a Nyárádi Hartl Ede (1822-1895) Emlékszoba. Mint megtudtuk, ez a jeles építész és uradalmi bérlő az egykori Tiszahalász lakóit mentette az emlékezetes áradáskor, ezért nemesi rangot kapott. Emlékére az egykori használati tárgyaiból gyűjtöttek össze néhányat, amelyeket bemutatnak a látogatóknak. Egyébként a tiszahalásziak kitelepítése után másfél évtizeddel egy ma is látható kőkeresztet emeltek Újlőrincfalva lakói a régi faluközösség tagjaira emlékezve.

Zsebe Zsolt polgármester azt is hangsúlyozta, hogy a tóparti szabadtéri színpadon idén is több rendezvényt tartott, illetve tart az önkormányzat. Áprilisban például Szent György napjához kötve köszöntötték a tavaszt, májusban pedig Ivó napját rendezték meg. Ekkor a falu férfitagjai különböző ügyességi vetélkedőkön a fizikai erejükre hívták fel a vendégek figyelmét. Július elejére – immár tizenegyedik alkalommal – hirdették meg a hagyományos főzőversenyt, a kellemes ízek és jó ételek ünnepét, szeptember végén pedig Szent Mihály napjára invitálják az érdeklődőket.

Tovább építik az üdülőterületet

Újlőrincfalván a tiszai gát közelében – az úgynevezett magyvadi területen – negyedszázada kezdték meg az üdülőterület kialakítását. Mintegy 150 telket osztottak ki és harminc új házat építettek, főleg alföldi tulajdonosok. Emellett kikötőt is létesítettek, amelyet egy vállalkozó működtet.

Az építkezéseket a következő években is folytatják. Az önkormányzat elhatározása szerint 2019-ig a turizmus fejlesztését segítik elő Újlőrincfalván. Az a céljuk, hogy tovább bővítsék a szálláshelyek számát, és a falu központjától a tiszai gátig építsék meg az aszfaltos utat. Ezekkel a fejlesztésekkel is szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy a jövőben még több pihenni vágyó vendéget fogadhassanak.


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.