Régiós szinten is gyors a visszarendeződés a budapesti szállodapiacon

A tanácsadó cég elemzéséből az is kiderül, hogy a legtöbb szállodaüzemeltető bízik 2023 sikerében, és a költségvetési tervek a 2019-es év bevételi szintjeinek elérésére vonatkozó reményeket tükröznek.

 A kutatás legfőbb megállapításai:

  • 2022 harmadik negyedévében a Magyar GDP növekedése 4.3%-al az ötödik legerősebb volt az EU-ban, ami bár szép eredmény, mégis jól mutatja a regionális gazdasági környezet helyzetét.
  • A szomszédban dúló háború és geopolitikai döntések hatására, egyszerre érinti a vállalkozásokat a rekordmagas infláció és energiaárak, a negatív média, valamint, az árakat szintén felhajtó globális ellátási lánc problémák.
  • Az euró-forint árfolyam rekord magas szintje bár rövidtávon serkenti a turizmust, mégsem tekinthető ideálisnak hosszú távon, különösen az idén tapasztalt volatilitás mellett.
  • A munkaerőhelyzet az év eleji katasztrofális állapothoz képest számottevően javult a harmadik negyedévre, ami elsősorban a kétszámjegyű átlagos bérfejlesztésnek volt köszönhető. A béremelés ugyan nem hoz hosszútávú megoldást az ágazatot érintő (globális szinten is jelentkező) strukturális problémákra, mégis nyeregben tartja a vállalkozásokat.
  • A példátlan költségnövekedések hatására azonban, a versenyhelyzet is felerősödött, ami bár rövid távon akár bezárásokat is eredményezhet, hosszú távon segíti majd a szolgáltatás színvonal emelkedését.

  • Budapestnek ebben a visszaépülő ciklusban sikerült eddig elkerülnie a válságokat jellemzően követő negatív árspirált, és az év első tíz hónapjában az STR Global adatai alapján 14%-os árnövekedést sikerült elérnie euróban. Az erre az időszakra jellemző átlagos kihasználtság 59%-al természetesen még messze van a 2019-es 79%-től, így a RevPAR mutató is még -14%-on áll.
  • Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy bár mindenki szeretne már a 2019-es szinteket elérő, sőt felülmúló eredményeket elérni, a pandémia által okozott precedens nélküli visszaesést, nem lehetséges ennyi idő alatt behozni, főleg a szomszédban dúló fegyveres konfliktus árnyékában.
  • Az alábbi táblázatban ráadásul az is látszik, hogy régiós szinten is nagyon erősnek tekinthető a budapesti szállodapiacon tapasztalható visszarendeződés.

Jövőbeni kilátások

  • A rendkívül lerövidült előfoglalási trendek ellenére a legtöbb szállodaüzemeltető bízik 2023-ban, tekintettel többek között arra, hogy az atlétikai világbajnokság – a világ 3 legnézettebb sporteseménye – Budapesten kerül megrendezésre, valamint a Budapest Airport előrejelzései is a 2019-es kereslet szintjét tükrözik.
  • A költségvetési tervek a 2019-es év bevételi szintjeinek elérésére vonatkozó reményeket tükröznek, míg az eredményszinteket súlyosan befolyásolják majd a növekvő munkaerő- és energiaköltségek.
  • Ezzel szemben az energiaárak konszolidációja, az ázsiai piacok teljes visszatérése és a szomszédos háború gyors lezárása még messze nem biztos kilátások.
  • A szállodafejlesztések finanszírozása a fentiek miatt erősen korlátozott. A folyamatosan növekvő fejlesztési költségek mellett (ma már szinte a nyugat-európai benchmarkok szintjén) a még el nem indult projekteket valószínűleg elhalasztják vagy teljesen átértékelik. Ez viszont támogatja a kereslet és kínálat egyensúlyát, megakadályozva a piac túltelítettségét.

A teljes elemzést angol nyelven az alábbi linken olvashatják:


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.
„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet”

„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet” 

 Molnár Judittal, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökével beszélgettünk.
Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról

Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról 

Sokak előtt ismert a Ruszwurm Cukrászda tulajdonosa, Szamos Miklós és a Budavári Önkormányzat jelenlegi vezetője, Váradiné Naszályi Márta polgármester között zajló vita. Erről és a turistabuszok ügyéről is beszélgettünk.