Terítéken a hazai szálláshelyek

Pillanatkép a hazai szálláshelyek helyzetéről, fejlesztéseiről, megvalósuló és tervezett céljairól - a Magyar Turisztikai Szövetség (MTSZ) zártkörű szakmai találkozóján a különböző szállástípusok vezetői mutatták be területüket.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A házigazda, dr. Princzinger Péter, az MTSZ elnökének köszöntője után Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke többek közt a budapesti és vidéki új házak nyitásával kapcsolatban elmondta, számos fővárosi fejlesztés több éve a "csőben" volt, ezek közül valósul meg és nyílik idén jónéhány.

Nem lesz könnyű menet az idei év

Ezzel kb. 4,5 százalékos kapacitásbővülés várható Budapesten, végeredményben pedig - már most még az első negyedévben járunk, és nehéz megítélni - a tavalyi évhez hasonló jó eredményeket várnak a szakértők. Bár, jegyezte meg az elnök, nem lesz könnyű az idei év - nem lesz egy sétagalopp Budapest szállodai vendégforgalma -, vagyis elég küzdelmes időszak várható, viszont az első jelek bizatóak.

A vidéki helyzettel kapcsolatban az MSZÉSZ elnöke megjegyezte, ott korántsem lesz annyira átütő az új szálláshelyek nyitásának aránya, mint a fővárosban. Igaz, a Kisfaludy-programnak köszönhetően Budapest határán kívül is megindult már a fejlődés, de ez elsősorban nem az új házak nyitására vonatkozik, hanem a program alapvetően régebbiek felújítására, fejlesztésére fókuszál.

Végül Flesch Tamás a budapesti külföldi-belföldi vendégéjszaka számokkal kapcsolatban arról beszélt, hogy kiegyenlítődött a kettő közti arány, egyre több hazai vendég érkezik a fővárosba, és ez egyértelműen a belföldi turizmus fellendülését is jelenti. A szegmens gondjaival kapcsolatban a reptérfejlesztést, a kongresszusi központ hiányát, az NTAK-bevezetése körüli nehézségeket említette.

Kilépnek az ernyőszervezetből

Tagjainak száma 42, ami közel 4 ezer férőhelyet, évente 1 millió vendégéjszakát jelent - így mutatta be röviden szervezetüket, a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetsége Közhasznú Egyesület (MISZSZ) elnöke, Molnár Kristóf az egybegyűlteknek. Tulajdonképpen elsősorban budapesti hostelek szakmai érdekképviselét látják el, vendégeik köre a 18-35 év közötti korosztályból tevődik össze, 2,5 az átlagos vendégéjszaka szám tagságuk körébe, a házakban a vendégkör alapvetően az USÁ-ból, Angliából, német nyelvterületekről és az ázsiai kontinensről (legfőképp Dél-Koreából) érkezik.

Vidéken különböző táborok, erdei szállások és más szálláshelyek (pl. egyházi szálláshelyek) tartoznak a MISZSZ körébe. Szervezetük weboldala épp a napokban újul meg, és még egy hírről beszámolt az elnök: tavasszal kilépnek ernyőszervezetükből, a Hostelling International-ből, mert tagdíjaik bevételének nagyrészét elviszi a a szervezetben való jelenlét, viszont sok pluszt ez a sok befizetett pénz nemigen generál. Végül gondjaik közül Molnár az NTAK hamarosan történő bevezetését említette, illetve annak "rémét", hogy felreppent a hír, miszerint a reptérről kitelepítik a fapadosok forgalmát valamilyen távolabbi területre.

Hosszabb tartózkodási idő, hazai vendégkör

Harmadik meghívottként Frankó Pál, a Falusi Turizmus Országos Szövetségének elnöke kapott szót, akitől a jelenlévők megtudták 19 tagja szervezetüknek alapvetően megyei szervezetek, és egy biztosan nincs köztük: ezt Pest megye.  Több mint ezer taggal rendelkeznek, és 2017-hez képest 2018-ban növekedést regisztráltak: mintegy 500 ezer vendégéjszakaszámot produkáltak tagjaik - legalábbis ez a hivatalos szám, ami 18 200 vendégágyat jelent. A fővároson kívül tehát a szervezet lefedi egész Magyarországot, és alapvetően hosszabb tartózkododási időt, belföldi vendégkört regisztráltak mindenütt, mint a másik két szakmai szervezet esetén.

Pályázati forrásokból vidéken 700-an nyertek fejlesztési lehetőséget, 35 milliárd forint értékben. Az elnök elmondta, tagjaik - az MSZÉSZ-tagokkal ellentétben - kimaradnak a Kisfaludy-programból, alapvetően vidékfejlesztési programokat pályáznak meg. 

A falusi turizmusban jelen lévők elsősorban családi vállalkozások, és a gondok közül az elnök elsőként az NTAK bevezetését említette, ez még sok fejfájást fog okozni tagjaiknak - főként az alacsony fokú digitalizációs szint miatt.

 

 

 

 

 


A Marriott-nál  indul a LevelUp! program - a hazai szállodaipar egyedülálló kezdeményezéseként

A Marriott-nál indul a LevelUp! program - a hazai szállodaipar egyedülálló kezdeményezéseként 

A Marriott cégcsoport megelégelte azt a problémát, ami gyakran előtérbe kerül üzemelésük során: ez pedig a vendéglátóipari területen mindenki számára ismerős szakemberhiány.
Jelentős segítség érkezik állami szintről a bajba jutott visegrádi hotelnek

Jelentős segítség érkezik állami szintről a bajba jutott visegrádi hotelnek 

A súlyos mértékű tűzkárt szenvedett, több mint 100 főt foglalkoztató, 4 csillagos szálloda Hotel Silvanus helyreállításához az MTÜ 60 millió forinttal járul hozzá.
Tarcalon találkoztak a magyar kastélyszállodások, hamarosan Olaszországba indulnak

Tarcalon találkoztak a magyar kastélyszállodások, hamarosan Olaszországba indulnak 

A kastélyszállodások Tarcalon, az Andrássy Kúriában tartották éves közgyűlésüket április 15-én, hétfőn.
Bemutatkozott a BOTANIQ Collection prémium turisztikai brand

Bemutatkozott a BOTANIQ Collection prémium turisztikai brand 

Igencsak látványos rendezvény keretében, április 11-én, a Pesti Vigadóban debütált az új brand. Ahol az is kiderült, mit rejtenek a "titkos kertek"?
Díjeső a TRIBE budapesti tagjának

Díjeső a TRIBE budapesti tagjának  

Három kategóriában is díjazták a WING által fejlesztett TRIBE Hotel Budapest Stadiumot a LIV Hospitality Design Awards-on.
Világszerte szárnyal a hotelipar topszegmens területe

Világszerte szárnyal a hotelipar topszegmens területe 

A nemzetközi tanácsadó cég elemzése szerint kiemelkedő évet zárt a globális hotelpiac.
Indul a Marriott saját képzési programja

Indul a Marriott saját képzési programja 

LevelUp! elnevezéssel innovatív képzés indul a vendéglátóipari szakemberhiány pótlására a Marriott cégcsoport kezdeményezésére.
Moderonak indult, Meleaként nyílt meg Sárvár új ötcsillagos, tóparti szálláshelye

Moderonak indult, Meleaként nyílt meg Sárvár új ötcsillagos, tóparti szálláshelye 

Amelyet egy meghívásnak köszönhetően mi is kipróbálhattunk.
KSH: a vendégéjszakák száma 19, a vendégeké 23 százalékkal nőtt 2023 februárjához képest

KSH: a vendégéjszakák száma 19, a vendégeké 23 százalékkal nőtt 2023 februárjához képest 

A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 14, a külföldi vendégéjszakáké 24 százalékkal emelkedett.
Sajátos akciót hirdetett a leégett hotel - saját vendégei építhetik újjá

Sajátos akciót hirdetett a leégett hotel - saját vendégei építhetik újjá 

Adománygyűjtő akciót hirdetett a visegrádi hotel vezetősége.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.