Változó wellnessvilág

A gyógyfürdőkultúra a világ számos országában több ezer éves hagyományokra tekint vissza, ehhez képest a manapság divatos „wellnesstrend” még csak csecsemőkorú. S mégis, rövid élete alatt újabb és újabb változásokat élt, él meg. Emlyn Brown, a Six Senses Spa törökországi igazgatója Az Utazó magazin által szervezett konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy az egzotikus tájakon már fújó új szelek hamarosan Európát is elérik.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idegenforgalom folyamatosan új ágakkal bővül, pár évvel ezelőtt ezek közé tartozott a wellnessturizmus is. Mára a világ legtöbb helyén, csakúgy, mint hazánkban, az idegenforgalom egyik legfőbb mozgatórugójává vált. A befektetők, a tervezők, az üzemeltetők mind-mind elsődleges szempontként tekintenek a wellness szolgáltatásokra, akár egy új hotel építésénél, akár egy már meglévő gazdaságos üzemeltetésénél. A 90-es évek szállodáinak „étteremközpontúságát” felváltotta a wellness, a mesterszakácsot pedig a spa igazgató. Emlyn Brown szerint egy új hotel tervezésekor ma már nem az a kérdés, hogy megengedhetjük-e magunknak, hogy wellnessrészleget is építsünk, hanem az, hogy megengedhetjük-e azt, hogy nem építünk.

Vissza a masszázshoz

A „spa világa” nem a szállodavezetők új ötleteitől változik, hanem a vendégtől. Egy hotelbe érkező turista életstílusa, szemlélete, és ebből adódóan a szükséglete is nagyban megváltozott az első wellnesshotel megnyitása óta, sőt a vendégkör is jelentősen átalakult. Míg a hotelek visszatérő vendégei egyre jobb módúak, ugyanakkor időben egyre szegényebbek lettek. A felgyorsult életritmus okozta stressz nemcsak az egészségüknek, hanem a karrierüknek is árthat. A kevesebb szabadidő a családi és baráti kapcsolatokat is tönkreteheti. Ebből adódóan a rideg high-tech edzőgépek helyett egyre nagyobb teret hódítanak az olyan tradicionális kezelések, amelyek során emberi kontaktusok alakulnak ki. Ezek közé tartozik a hagyományos masszázs is, amely a jövőben újra a legfontosabb szolgáltatások egyike lehet. A hagyományos módszereken túl használjunk egyedi készítésű, természetes anyagokat tartalmazó termékeket.

A csend a múlté

Az üzleti utazók mellett egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a fiatalabb korosztályra is. A közülük kikerülő vendégek már szülők nélkül, leginkább párban vagy baráti társaságokkal érkeznek. Számukra a hotelben eltöltött idő elsősorban nem pihenést, hanem szórakozást jelent, így a hagyományos kezelések mellett olyan szolgáltatásokat is keresnek, amelyek kellemes időtöltést kínálnak. Ezért újra fontos szerephez jut a víz és az élményelemek. A fiatalok „meghódításának” eszközei lehetnek a sport- és szabadidős tevékenységek: a tenisz- és squashpályák, a fitnesz- és edzőtermek léte. E speciális vendégkör számára jó választás lehet a lovas-, kerékpáros-, vízi- vagy gyalogtúrák szervezése is. Ne felejtsük, a wellness nem csak kezelésekből áll!

Fogyás és szépészet

Bár a magyarországi nyugdíjasok életszínvonala még ma is messze alulmúlja a nyugat-európai kortársaikét, azért mint lehetséges célcsoportot őket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ahogy egyre több „újgenerációs” nyugdíjas kerül ebbe a társadalmi körbe, úgy nő a fizetőképességük, az igényük, és változik a szemléletük. Mindez azt jelenti, hogy előbbutóbb a wellnessközpontok és hotelek egyik legnépesebb vendégkörét az idősebb korosztályhoz tartozók fogják alkotni. Nekik azonban már nem a wellness nyújtotta felfrissülés és nem is az önfeledt szórakozás jelenti az elégedettséget, hanem az, ha a hotel szolgáltatásai gyógyírt jelentenek egészségügyi problémáikra. Éppen ezért a hétvégi kezelések mellett fontos a hosszú távú, akár egy-két hetes kúrák kialakítása is. Az idősek körében a legnépszerűbbek az olyan hotelek, amelyek szolgáltatásai egy klinikáéval is felérnek. Egy másik fontos szempont az egyre igényesebb nyugdíjasok számára a szépészeti kezelések, beavatkozások elérhetősége. E szolgáltatáskör része a fogyókúrás kezelés. Ez a szolgáltatás technikai beruházást alig igényel, annál fontosabb a megbízható orvosi felügyelet. A műtétet is igénylő beavatkozások közül a legkelendőbbek a ránc- és zsíreltávolító operációk.

A sikerhez tehát nem elég egy pezsgőfürdő és néhány szauna, hiszen ezek ma már nem a wellness-, hanem az alapszolgáltatások közé tartoznak. Figyelni nemcsak a konkurenciára kell, hanem a társadalomra is, hiszen az emberek igényei folyamatosan változnak.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.