Agonizál a falusi turizmus

A falusi vendéglátók közel harmada húzta le a rolót, de a megmaradtak is a túlélésért küzdenek – írja a Napi Gazdaság. Az átalakított adórendszer a szállásadók 90 százalékát rosszul érintette, és még az ország frekventált idegenforgalmi körzeteiben is katasztrofális évet zártak a falusi vendégfogadók.

A forgalom már a főszezonban is kisebb volt a tavalyinál, szeptembertől pedig alig akadt vendég a portákon, az ágazat jószerével agonizál. A Dél-Dunántúlon és az Őrségben már minden harmadik szállásadó lehúzta a rolót, és úgy tűnik, a helyzet nem jobb az ország más részein sem.
A Napi Gazdaságnak nyilatkozó egyik somogyi fogadós szerint az elmúlt egy-másfél évben olyan helyzet alakult ki, hogy minden további befektetett forint kidobott pénz. Tavaly tovább szűkültek a fejlesztési források, saját erő és hitel híján a tervezett beruházások többsége leállt vagy el sem indult, de több példa van arra is, hogy az elmúlt években hitelből épített, illetve bővített létesítmények az árverés sorsára jutottak, számos családi vállalkozásból pedig külföldre távoztak a szakképzett, nyelvet is beszélő fiatalok.
Az ágazat már 2010-ben 12-14 százalékos visszaesést realizált a megelőző évhez képest. A fizetőképes kereslet drasztikus csökkenése mellett az sem tett jót a szektornak, hogy 2010 januárjától megszűnt a magánszemélyként szállást adók személyi jövedelemadó-kedvezménye − a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (Fatosz) adatai szerint ez az ágazat mintegy 800 szereplőjének 90 százalékát érintette kedvezőtlenül. A falusi turizmussal foglalkozók 2009 végéig évi 800 ezer forintos árbevételig, illetve 400 ezer forint értékű vendégasztal-szolgáltatásig adómentességet élveztek.
Tóth Tamás, két nyugat-zalai kistérség idegenforgalmi ügyekben illetékes munkatársa szerint Lenti térségében, illetve az Őrség déli részén három korábbi vállalkozás közül egy már papíron sem működik, egy pedig csak így. Néhány fogadót még a törzsvendégek tartanak életben, ám tavaly ezek száma is drasztikusan csökkent.
A legnagyobb gondban azok a falusi szállásadók vannak, akik az elmúlt években hitelből hajtottak végre jelentős fejlesztéseket, mivel a fogadók döntő többségét a jelenlegi helyzetben áron alul sem lehet értékesíteni. A szabályozás szigorítása és a vendégszám csökkenése pedig a feketegazdaság irányába terelt jó néhány vállalkozót. Egyes szálláshelyeket már csak a törzsvendégek tartanak életben, tavaly azonban ezek száma is drasztikusan csökkent, több vendéglátó szerint pedig már a nyáron érezhető volt a külföldi utasok számának jelentősen visszaesése. (forrás: Napi Gazdaság / Agromonitor)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.
„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet”

„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet” 

 Molnár Judittal, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökével beszélgettünk.
Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról

Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról 

Sokak előtt ismert a Ruszwurm Cukrászda tulajdonosa, Szamos Miklós és a Budavári Önkormányzat jelenlegi vezetője, Váradiné Naszályi Márta polgármester között zajló vita. Erről és a turistabuszok ügyéről is beszélgettünk.