Középkori templomok útján

Határon átnyúló tematikus útvonalat alakítottak ki Északkelet-Magyarországon, Kárpátalján és a Partiumban. A Középkori templomok útján 62 középkori templomot csodálhatunk meg Tákostól Técsőig, Baktalórántházától Szilágykorondig.

 „Tündérmezőn”, Magyarország középkori templomokban egyik leggazdagabb vidékén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Baktalórántházán konferenciát rendezett a Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség (SZSZBMFU). Fontos fordulópontjához, második szakaszának lezárásához érkezett ugyanis a „Középkori templomok útja” projekt, amely a Magyarország–Szlovákia– Románia–Ukrajna ENPI-program keretében, uniós támogatással valósult meg. A tematikus útvonal a valaha egy történeti régiót alkotó Északkelet-Magyarország, Kárpátalja, valamint a Partium egyházi örökségét képviselő 62 középkori templomát fűzi össze. A határon túli alapokat a magyar kormány 1999- ben indított, majd néhány éves kihagyás után 2012-ben újraindított programja segítségével az enyészettől megmentett műemléki templomok adják. A jelenlegi projekt régészeti, feltáró- és restaurálómunkája eredményeként a Kárpátaljai Megyei Tanács aktív segítségével a mai Ukrajna területéről így 15 jelentős műemlék templom – köztük Huszt, Visk, Técső, Bene – csatlakozhatott a projekthez. Móricz Zsigmond szállóigévé vált mondása – „Az országnak ez a legtávolabbi része, az egész ország legcsodálatosabb darabja, a történelmi Magyarországnak utolsó tündéri mezeje” – illik e vidékre. Aki meg szeretné ismerni, hogyan is nézett ki Magyarország a török hódítás előtt, látogasson el ide. A kis falucskák olyan sűrűn sorakoznak a kanyargós utak, zöld, ligetes legelők, a gyümölcsfaültetvények között, hogy az egyik templomtoronytól már látjuk a következőt. Legnagyobb részt apró középkori falusi templomocskák ezek, fehérre meszelt falaikhoz illenek a sötétszürke zsindelypáncélban őrt álló fa harangtornyok. Mert e kis ékszerdobozok belsejében színesen ragyognak a középkori faliképek maradványai, melyeket nem zavar, sőt kiegészít az évszázadokkal későbbi reformáció virágdíszítése a falakon, a festett, kazettás mennyezet, a faragott szószékek és a művészi keresztszemes hímzésű terítők. Az ország más részein alig maradtak meg középkori templomok, mert vagy elpusztultak, mint a török hódoltsági területeken, vagy a „jólétben” bővítették, átalakították őket, így elvesztették eredeti stílusjegyeiket. E térség kistelepülésein ellenben nem dúlt az oszmán, az itt élő közösségek szerény anyagi lehetőségei pedig máig megőrizték a román-gótikus műemlékeket. Érzékelhetően apró motívumokból építkeznek Tündérmezőn. A középkori építőmesterek művészete, akik a vörös és a kékesfeketére égetett téglákat felváltva falazva hoztak létre mutatós felületet, tovább él a táj vörös-kék keresztszemes hímzéstechnikájában. 2012 végén – a Tiszántúli Református Egyházkerület, a Királyhágómelléki Egyházkerület és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési Ügynökség együttműködésében – megkezdték azt a közel másfél millió eurós beruházást, amely húsz templom műemléki helyreállítását és látogatóbarát fejlesztését célozza az útvonal mentén.

Elegáns marketing, elbűvölő freskók

 A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség szakemberei mindent megtettek a kulturális út kialakítása érdekében. A pozicionálás több egyedi értékre épít: középkor és vallási miszticizmus, a magyar reformáció bölcsője, a nyugati kereszténység és a görögkeleti egyház határvidéke. Hatalmas feltáró, értékmentő szakmai munkát dokumentál a most bemutatott 450 oldalas, a Középkori templomok a Tisztától a Kárpátokig című tudományos kötet, Kollár Tibor szerkesztésében. A projekt fordulatot jelenthet a határon átnyúló örökségvédelmi, művészettörténeti, régészeti és restaurátori szakemberek együttműködésében is. Dicséretes marketingmunka segíti a program népszerűsítését: elegáns arculat, logó, imázsfilm, többnyelvű információs táblák, kiadványok, a www.temple-tour.eu honlap. A konferencia résztvevői Szabolcs-Szat-már-Bereg hat megőrzött és felújított templomát látogathatták meg. A vajai református templomban komplex élmény kialakítására törekednek. Az előtérben már áll az érintőképernyős infópont, és a templom belsejében igény szerint leereszthető, majd elrejthető képernyőről informálódhatnak a padban ülők. A toronyban kilátó és értékes kiállítás várja a látogatókat. Jó lenne, ha e digitális bemutatóeszközökön – majd ha mindenütt lesznek – olyan remek előadókat láthatnánk-hallhatnánk, mint a tákosi Zán Erzsébet vagy a lónyai tiszteletes úr, Erdei István, aki ki sem fogy az érdekes történetekből. Meglepetésekkel szolgálnak Baktalórántháza, Tarpa, (nagy) Lónya templomainak újonnan restaurált faliképei. A turistabarát templomok – még szinte egyetlen – jó példája Csaroda, mert a turisták fogadására kész pihenő- és fogadóhelyet alakítottak ki, ahol helyi termékeket, ajándéktárgyakat árusítanak. Egyébként e lelkesítően szép, értékmentő, szakrálisan és esztétikailag tökéletes projekt még nem kész a turisták fogadására.

Félúton a turisztikai termék felé

 Deák Attilának, az ügynökség a téma iránt elkötelezett munkatársának gondja, hogy még nincs szervezeti háttér a tematikus út működtetésére. Kitörési lehetőséget lát az internet, a Facebook, a web2-es felületeken való megjelenítésben. A honlapot most bővítik ki a szolgáltatások menüponttal. De a templomok útját nem fogják járni a turisták, ha a földi igényeik kiszolgálására nincs infrastruktúra. Egyenként a kis templomok összefogása csak akkor remélheti a fenntarthatóságot, ha a turisztikai szakemberek és szolgáltatók bevonása már a további tervezési munkák során is megtörténik. Az újabb pályázati forrásból remélhetően kialakítják a csoportos és az egyéni turisták kiszolgálására alkalmas tisztálkodó- és ellátóhelyeket. Gyönyörű kerékpárostúra-útvonal köthetné össze e szép templomokat, ha ezeket korábban nem máshová tervezték volna. A szép útbaigazító táblákon hiányoljuk a praktikus turisztikai információkat vagy ráutaló linkeket (falusi turizmus házai, étkezési lehetőségek). Táblák és szóróanyagok a turistaküldő helyeken (benzinkutak, termálfürdők, helyi étkezési lehetőségek, szállások, határátkelők, turisztikai vásárok) lehetnének igazán hatásosak. Az Észak-alföldi RMI ugyan tavaly decemberben a régió kiemelt kulturális termékévé nyilvánította az utat, de mindenekelőtt a turisták fogadásának alapvető feltételeit kellene megteremteni.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.