Hegynek fel, hegynek le a „vasalt úton”

A via ferratázás divatba jött az utóbbi időben. És mint minden divatot, ezt is sokan igyekeznek „meglovagolni”; boldog-boldogtalan ferrata utakat szervez nyakra-főre. Nem lenne ezzel különösebb gond, ha ez a hóbort is csak olyan ártalmatlan következményekkel járhatna, mint egy új frizura. Csakhogy a hegyek veszélyes helyek.

A via ferratázás valójában kezd újra divatba jönni, hiszen ez a tevékenység eredetileg a XIX. században kelt életre. Az ember minden félelme ellenére mindig szeretett volna behatolni a hegyek sziklarengetegébe. Ez azonban nem kis fáradsággal, veszéllyel, vesződséggel és más kényelmetlenséggel jár, és a siker nélkülözhetetlen kelléke a kitartás, a bátorság, az erő, valamint egy sor egyéb nemes emberi tulajdonság. Természetesen mindig akadtak olyanok, akik ezeknek a tulajdonságoknak híjában voltak, ennek ellenére látványos és könnyen elérhető „babérokra” vágytak. Az 1800-as évek közepe táján, az Alpokban így jöhettek létre a hegyek belsejébe irányuló első olyan turistautak, amiket kifejezetten azért terveztek és építettek meg, hogy: „accessibile anche al Signore” - azaz „urak számára is járható”-ak legyenek a hegységek korábban el nem érhető részei. Az addig csak speciális hegymászó technikával és felszereléssel járható sziklafalak némelyike, a sziklákra rögzített biztosítóeszközöknek köszönhetően egy csapásra hozzáférhető lett a nagyközönség számára. A sziklafalakon elkezdtek rögzített biztosítórendszereket kiépíteni. Az ilyen módon kialakított utak, a kizárólag rájuk jellemző rögzített fémeszközöknek (drótkötél, vas-kapcsok, stb.) köszönhetik az elnevezésüket. A „via ferrata” az olasz „út” és „vas” kifejezések összetétele, ami talán „vasalt út”-ként fordítható. (Hasonló okfejtés levezethető a német „klettersteig” kapcsán is.)

A ferrata-építési kedv az idők folyamán több alkalommal nekilendült, visszaszorult, sok vitát gerjesztett, mára azonban a ferratakon való túrázás önálló üzletággá kezdi kinőni magát a megfelelő sziklafalakkal rendelkező országokban. Mivel hazánkban híjával vagyunk a ferrata építésre alkalmas sziklafalakban, számunkra elsősorban az Alpok ilyen lehetőségeinek kihasználása marad.

Kinek ajánlható ez az időtöltés?

A hegymászás izgalmas időtöltés, viszont túlságosan fárasztó, hosszadalmas, alkalmanként sok-, speciális- és drága felszerelés (nem utolsó sorban cipelése) szükséges a műveléséhez, túlságosan kapaszkodós, szédítő, veszélyes. Tény, hogy a ferratazás is izgalmas tevékenység, viszont nem fárasztó (annyira), nem kapaszkodós (annyira), nem annyira veszélyes (ha „észnél van” az ember), a túra hosszát illetően széles skálából magunk választhatjuk, ki mihez lenne kedvünk, és egyáltalán nem kell hozzá sok felszerelés. A lényeg a kaland, az élmény, valamint a gyönyörű természeti környezet és a ferrata ezek megtapasztalására, megélésére alkalmas.

Reális veszélyek

Természetesen, ha adva van egy szikla és egy rajta vezetett drótkötél, az ilyen „alkotmányt” jó pénzért már „el lehet adni” ferratanak (ezt némely utazásszervező ki is használja). Még azt sem állítom, hogy aki ilyen túrára befizet, nem kap egy számára szokatlan hangulatot, ami azonban bizonyos esetekben koránt sem hasonlítható ahhoz a „ferrata érzés”-hez. Legalább is ezt mutatja az elmúlt nyáron, egyes utazásszervezők ajánlataiból kiválasztott néhány „tesztmászásom” és a velem együtt túrázó „laikus” véleménye. Ugyanakkor, ha valaki mindenféle mérlegelés nélkül nekiindul egy „igazi” ferratának, az akár az életét is otthagyhatja a hegyek között. Erről a kérdésről és a via ferratázás más vonatkozásairól bővebben olvashatnak a www. ferrata.hu oldalon.

Néhány tény

A via ferrata utak zöme ingyenesen használható. A ferratak használatához speciális biztonsági felszerelés szükséges. Sok ferrata indulásánál található információs tábla, azonban ez a kezdők számára nem sokat mond. A felszerelés használata nem túlságosan bonyolult, de a biztonságos használathoz szükség van néhány „trükkre”, ami megfelelő felügyelet melletti gyakorlással sajátítható el. A ferratazáshoz általában szükség van bizonyos - a szikla-, hegymászáshoz is fontos - képességekre, úgymint állóképesség, erő, tériszony-mentesség. Az Alpokban több mint 500 „vasalt út” található. Ezek között akad néhány olyan, ami extra képességek hiányában is biztonsággal végigjárható, vannak egész-, sőt több napos ferrata útvonalak és olyanok is, amelyek már inkább az „akrobatikus sziklamászás” kategóriájába sorolhatók. Ferrata túrát jelen pillanatban bárki szervezhet - sokan ki is használják ezt a lehetőséget.

Megdöbbentő szakszerűtlenség

„Tesztvásárlást” végezve több szakboltban tapasztaltam, hogy az eladók nincsenek tisztában az általuk forgalmazott felszerelések sajátosságaival, fontosabb paramétereivel (pl. az eszközök kialakításának szempontjaival, jelölések fontosságával). A „megnyugtatónak” szánt magyarázat általában ilyenkor úgy hangzik, hogy „ha nem lenne biztonságos, akkor nem lehetne forgalmazni”. De rendszerint fogalmuk sincs, hogy melyik kialakítás mitől és mennyire „működőképes”. Magam láttam olyan „túravezetőt”, aki szakszerűtlenül kötött egy kötélbe több gyerekből álló csoportot. A szülők csak annyit láthattak, hogy a gyermekeikre biztosítókötelet akasztottak. Hogy a bekötés hiányosságaiból adódóan a gyerek alkalomadtán földig zuhanhatott volna a sziklafalról, azt egy laikus már nem vette észre.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?