Mit jeleznek a féléves NTAK-adatok? És mire számítsunk főszezon idején?

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) egy szerdai háttérbeszélgetésen mutatta be, milyen eredménnyel zárta az idei első félévet hazánk turizmusa. Valamint a júniusi foglalások, a nyár többi részére vonatkozó előfoglalások alapján milyen számokat, eredményeket várnak a nyár hátralévő részére.  

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Czelleng Ádám, az MTÜ kutatási és ágazati képzési igazgatója, slide-ok segítségével magyarázta el a jelenlegi helyzetet, ami, megítélésük szerint, több, mint biztató. Főként, tegyük azonnal hozzá, a mindenki által ismert erősen nehezítő körülmények - velünk maradó covid, égbe szökő infláció, durvuló energia- és alapanyagárak – tükrében.

 

Nincs mese, ezek a valós adatok

Mint a szakértő elmondta, számaik real time adatok, azaz azonnali valós időben látják a számokat a beérkező információk alapján. Ez alapján tudható, hogy a júniusi összes, azaz 4 milliós vendégéjszakaszámból 2,6 millió a belföldről érkező, ami azért is különösen örvendetes, mert 15 százalékkal többen érkeztek belföldről 2022 nyarának első hónapjában, mint a csúcsévnek kikiáltott 2019-es esztendőben ugyanekkor. És akkor még szót sem ejtettünk a 2020-ban beküldött foglalási adatokról, ugyanis amazokat 50 százalékkal szárnyalja túl.

A mostani, 2022-es júniusi számok közel negyede (23%) Budapesthez köthető, a legtöbben a Balatonnál foglaltak szállást az év hatodik hónapjában (28%), ezeket követi Debrecen, a Mátra és Bükk.

A féléves adatokat elemezve pedig a szakértő kijelentette, 15,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az ország különböző szálláshelyein, illetve nyilván ennél többet, tette hozzá Czelleng Ádám, mivel az Ukrajnából érkezettek foglalásait kiemelték a rendszerből, ők ugyanis nyilván nem turisztikai céllal érkeztek hozzánk, hanem a háború elől menekültek, azaz kényszerből. Egyébként, mint megtudtuk, ez még 900 ezer plusz vendégéjszakát jelentene – ha benne hagyták volna a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatkezelési listájában. 

 

Mit hoz a jövő?

A szakember kijelentette, az általuk mért adatok alapján 2022 végéig 37 millió vendégéjszakát várnak, valamint a trendekből az is látszik, hogy a főváros kezdi sorait rendezni, hiszen ismét emelkednek Budapesten a számok, és ez elsősorban a külföldiek foglalásának, valamint a sorozatban megrendezett nagyeseményeknek – Úszó VB, Forma-1, Sziget Fesztivál – köszönhető. 

A júliusi, augusztusi előfoglalások kapcsán pedig megjegyezte a szakember, az év hetedik hónapjában eddig 3,2 millió előfoglalást látnak (tavaly 3,5 millió volt ugyanekkor), augusztusra pedig 2,5 milliót (ez 1,5 millióval több, mint 2021 augusztusára ugyanekkor).

Az üzleti turisztikai ágazat idén még nem remélhet fényes esztendőt, nem csoda, hogy a legtöbb jelentős eseményüket jövőre, vagy 2024-re hirdetik meg – e területen még nem várható számottevő vendégszámot generáló eredmény. 

Budapestről szólva azt is hallhattuk, a a fővárosi szállodásoknak ideje elfogadni a tényt: a Szép-kártya erős hívóerő, azaz ahol elfogadják, oda szívesen foglal belföldi turista, mint ahogy ez látható vidéki szálláshelyek esetén, ahol a foglalási adatok 25 százaléka, azaz jelentős része, Szép-kártyával történik.

Amire reagál a közeljövőben az MTÜ, hiszen naprakészen figyeli és elemzi a piacot: most a művészetek és a kultúra nagy vonzerő, a social media területén egyfajta topturisztikai termékké vált, így ezt a turistamágnest kihasználják ők is marketingtevékenységük esetén.

 

Mi az a célzott marketing? És mire való?

Czelleng elmondta, nyilván észrevehette bárki, a covid elmúlt két éve alatt a Balatont nem vették be marketingstratégiájuk fő pilléreként – hiszen a hazai tenger anélkül is tömve volt vendéggel. Inkább az országnak olyan részeit, régióit promotálták stratégiájuk során – és ezt követik idén is -, ahová kevesebben érkeztek, ahol szükség volt arra, hogy az adott hely értékeit, élményeit bemutassák, és azt megismerve felkeltsék az utazókban az érdeklődést.

Valamint stratégiájuk fő része és célja, hogy négy évszakos desztinációkat promotáljanak, azaz a Balatont is például inkább akkor mutassák be – amikor sokkal kevesebb vendég érkezne a tó partjára, azaz a nyári hónapok elmúltával: ősztől tavasz végéig mutatva szépségeit.

A fő cél, fogalmazott végül a szakértő, hogy hazánk minden egyes régiójának csökkentsék a szezonális kitettségét, célzott marketinggel segítsék a vendéget a döntésben, hogy olyan helyeket keressen fel, ahol nem a tömegturizmus, hanem a számára egyedi, különleges és értékes élmény várja. Akár az országnak egy olyan pontján, ahol még sosem járt, ahová nem jutott volna eszébe indulni, hacsak nem csábítja oda érdekes, számára vonzó látvány, információ.

 

 

 

 

 

 

 

Forrás: Turizmus Online / MTÜ


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.