Panorámajárda épült a debreceni Nagytemplomban

A Nagytemplom két tornya közzé épített panorámajárdán gyönyörködhetnek a látogatók Debrecen főterében tavaly óta.

Csaknem egymilliárd forintos Európai Uniós támogatásból megújult a cívisváros jelképe, az 1827-re felépült klasszicista stílusú Nagytemplom. A templomot fennállása óta nem újították fel, legfeljebb belülről festették ki. A múlt évi felújítás során külső-belső festést kapott az épület, lecserélték vörösréz tetőborítását, és állagmegóvási munkálatokat is végeztek rajta. A belső festés újdonsága a korinthoszi oszlopfők új színe. Kutatómunka eredménye bizonyítja, hogy a korábbi belső fehér festést megtörte a korinthoszi oszlopok sárga színe. A felújítás során csak az oszlopfőket festették sárgára, a többi fehéren maradt. A padlózatot süttői mészkővel burkolták, restaurálták a padsorokat, flóderezték a padvégeket. Szintén felújították a presbiteri padvégeket és az úrasztala szószék együttest. Az ország második legnagyobb mechanikus orgonája, Deutchmann Jakab bécsi műhelyében készült 1838-ban. A 3 manuálos, 70 regiszteres, 4258 sípos orgona minden egyes sípját kivették, megtisztították és újrahangolták – sorolta a tudnivalókat a Nagytemplom fiatal turisztikai menedzsere, Katona Gergely, akinek szívügye az épület megismertetése a látogatókkal.

Történelmi áttekintés

„Régészeti feltárások alapján már a 12. században templom állt a jelenlegi Nagytemplom helyén. A 13-14. sz. fordulóján itt épült fel a Szent András templom, ami többszöri bővítés után nyerte el végső formáját, és uralta Debrecen központját egészen az 1564-es tűzvészig. Ezután Bethlen Gábor támogatásával 1626-ra épült fel az András templom, melyet már akkor „öreg” vagyis nagy templomnak hívtak a debreceniek. A Tiszántúl legnagyobb gótikus temploma 1802. június 11-én égett le. Mivel a helyreállítás lehetetlen volt, elkezdődtek az új Nagytemplom építésének előkészületei.”
Forrás: www.nagytemplom.hu




Napelemes energiaszolgáltatás

Eddig a padsorok alatt húzódó fűtéssel melegítettek, a felújítás során azonban a padsorokon lévő szivacsba építették a fűtő paneleket. Az épület energia szolgáltatását 70 napelemmel oldották meg, melyeket a közeli Füvészkert utcai városi egészségügyi intézmény tetejére szereltek fel. A régi fénycsöveket LED világításra cserélték. A világítás részleges, külön-külön megvilágíthatók a belső tér egyes részei és színes fények is színesítik az épületet. A szép tér nem csak egyházi, hanem világi koncerteknek is helyet ad, mint pl. Varnus Xavér és Törőcsik Mari estjének. Két kivetítőn is lehet nézni az előadásokat. Az úrasztalát és szószék együttest 4-5 kamerával lehet követni, a karzaton lévő orgonán játszó orgonistát hárommal. Az ablakok távirányítós sötétítés technikával sötétíthetők. A koncertek szépen szólnak a modern hangosítással, mely a Müpa technikájához hasonlatos felszereltségű. Korábban a templom 9 órája 9 féle időt mutatott, de ez a pontatlanság már megszűnt. A 8 órát irányító 1926-os óraszerkezetet leszerelték és a padlástéren kiállították, helyette pedig digitális órát építettek be. Eddig a nyugati torony volt látogatható a kilátóval, de már a keleti is nyitva van a látogatók előtt. A templom mindkét harangját felújították, a nyugati toronyban lévő Rákóczi-harangot ritkán kongatják meg, de ha megszólal, egészen a Hortobágyig elhallatszik. A keleti torony harangja a hétköznapokban használatos, ismerően szól minden debreceninek. A harangtér fölött megtekinthető a tűzfigyelő diákok szobája, ahonnan azt kémlelték, hogy van-e valahol tűz a városban.

Kossuth emlékhely, Bibliai makettek

Megújultak a templom kiállításai, mint például a Kossuth emlékhely, a Bibliai makettek és szentföldi festmények, a gyülekezettörténeti kiállítás. 1949. április 14-én a Nagytemplomban kiáltották ki Magyarország függetlenségét, és Kossuth Lajost kormányzó elnökké választották. A kormányzó akkor használt székét a templomban őrzik, a Kossuth emlékhelyen. Múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak, a felnőttekéhez hasonló padsorokat csináltattak hozzá a gyerekeknek és gyönyörű honvéd egyenruhákat varrattak. Az iskolások szívesen beöltöznek a piros, kék, drapp, fekete zsinóros ruhákba és a foglalkozásokon élményszerűen tanulnak az 1948-49-es forradalomról és szabadságharcról. Digitális tábla is segíti az oktatást, oktató anyaggal. A Csia Lajos nevéhez fűződő Bibliai makettek sok viszontagság után méltó helyet kaptak a templomban. A Biblia világába vezetik be az érdeklődőket az épületek kicsinyített másai, mint pl. Salamon temploma, a Luxor-templom, Dávid tornya, az Olajfák hegye. A kiállításon Tichy Kálmán bibliai témájú festményei is láthatók, mint a Názáret, Genezáret tavának látképe, a Holt-tenger című képek. Új, interakítv kiállítások is a gyerekek és a felnőttek rendelkezésére állnak. Például református templomok fotói tekinthetők meg az egyik számítógépen, s a harangjukat is meg lehet szólaltatni. Ki lehet próbálni az interaktív gerundiumos (tűzoltó diákok botja) játékot is. A földszinten pedig új játék van készülőben. 66 padlókőbe 66 bibliai idézetet írtak, jó játék lesz megkeresni mindet.

Az ország legnagyobb református temploma
A templom Péchy Mihály tervei szerint épült. 1500 négyzetméter alapterületű, ezzel az ország legnagyobb református temploma. A főhajó hossza 55 méter, szélessége 15 méter. A déli kereszthajó 38 méter hosszú, 14 méter széles. A toronygomb 61 méter magasságban van. Ülőhelyei száma kb. 3000. Forrás: www.nagytemplom.hu




Lift, panorámajárda

A felújítás legnépszerűbb eredménye a keleti toronyba vezető lift és a panorámajárda. Az épületbe újonnan szerelt lifttel a keleti tornyot akadálymentesítették, az viszi a látogatókat a két torony közzé, a timpanon mögé épült acélhídra. Onnan szemlélhető a panoráma, a templom előtti Kossuth tér, s a Nagyállomásig vezető Piac utca és környéke. A Múzeumok éjszakáján 3000 ember volt kíváncsi rá. A felújítás során a tetőn gondoskodtak a villám védelemről és a megfelelő szellőztetésről is. Több tetőtéri ablakot madár ráccsal is elláttak. A nyugati toronyban lépcsőn lehet felmászni a kilátóba. A Nagytemplomnak új arculata van, minden tájékoztató anyagon ugyanaz a sárga-fekete szín ismétlődik. A Nagytemplom turisztikai fejlesztése a „Menjetek be kapuin hálaénekkel” nevet viselő projekt az Új Széchenyi Terv Észak-Alföldi Operatív Program keretében valósult meg. A felújításnak köszönhetően a templomlátogatás ezentúl nem egy rövid turista program, hanem akár másfél órát is el lehet tölteni a történelmi falak között az összes látnivaló bejárásával. Augusztusban Karakter 1517 néven kávézó nyílt a templom mellett, és odaköltözött a református könyvesbolt is. Az évszám a reformáció kezdetére utal. Ha bejárjuk a templomot, ez lehet a túraállomások utolsó szakasza.



Szabó Magda – Holtig haza: Debrecen (részlet)
„Ha álmomból riasztanak is tudom, hányan férnek el az épületben, milyen hosszú, milyen magas, a Nagytemplom adatait is meg kellett tanulnom, mint a saját életemre vonatkozókat… ha észreveszem a Nagytemplom tornyainak rám szegeződő nagy szemét, kiáltó dacos száját, szemöldökét, az akantuszlevelek bozontját, elönt valami semmihez sem hasonlító indulat… Amit érzek, ami áthat, az a biztonság, mert a végtelenség nyugalma sugárzik rám a tümpanon alól, a tudta, hogy a vaskos, egymástól szinte meghökkentően távol eső tornyokra rákönyökölhet akár a világmindenség, tudom, elbírja, annyira el, hogy erejéből még nekem is jut, másnak is, aki igényli, mindenkinek…”


A forrás Hapák József – Szabadi István Tanúság hajléka című kötetéből való, mely könyv a Nagytemplom felújítása alkalmából jelent meg.


Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon

Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon 

Kerékpáros kishajók teszik még vonzóbbá a Tisza-tavi aktív turizmust.
Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját

Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját 

A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház Szentháromság harangját 300 év után először mozdítják el a helyéről.
15 milliárd forintra pályázhatnak a hazai turisztikai ágazat szereplői

15 milliárd forintra pályázhatnak a hazai turisztikai ágazat szereplői 

Új programot indít a kormány a turisztikai szolgáltatók megsegítése érdekében.
Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben

Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben 

Május 12-én, vasárnap rendezi az "Alapítvány a Budapesti Állatkertért" a tavaszi Nevelőszülők Találkozóját, ahová mindenkit sok szeretettel várnak.
Famászó bajnokságot rendeznek Tatán

Famászó bajnokságot rendeznek Tatán 

Igen, ilyen is van: a Magyar Faápolók Egyesülete nemzetközi előírásoknak megfelelő famászó bajnokságot rendez Tatán, az Öreg-tó partján.
Erre kell számítania annak, aki munkát keres

Erre kell számítania annak, aki munkát keres 

Szinte minden vármegyében lelassult a munkaerő-felvétel.
A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot

A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot 

Egyre nehezebb helyzetben a munkáltatók.
Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek:  idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik

Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek: idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik 

Igazi világsztárok, hazai előadók legjava, kedvezményes belépők.
Néhány alapvetés a szervezet energiaigényéről

Néhány alapvetés a szervezet energiaigényéről 

Manapság sokféle étrendi sajátosság merül fel, és talán még több hóbortszerű divatdiétával találkozhatunk, amelyek olykor nagyon minimális kalóriabevitelre ösztönzik az embereket. Mielőtt bármibe belevágnánk, érdemes tisztázni szervezetünk igényeit.
Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen!

Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen! 

A következő hétvégén visszatérhetnek a múltba a látogatók egy eseménysorozat keretében Hévízen.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?