A Balaton nem csak strandidőben érdekes

Gyerekkorától érdekelték a Balaton környéki vár- és templomromok Kapui Ferencet (29), a Dr. Oetker termékmenedzserét, felnőttként pedig Márián Gábor fotóssal együtt vágott neki a tó környékének. Felfedezéseiket a Balatoniromok.blogspot.com oldalon rögzítik.

Éppen egy kéthetes balatoni túrán vagytok, újabb anyagot gyűjtötök a bloghoz. Ez a szabadságotok terhére történik, vagy pihenéssel kötöttétek össze?

A nyaralással kötöttük össze ezt a kirándulást, de egyáltalán nem tehernek érezzük, mert ez a hobbink. Az a célunk, hogy ötletet adjunk arra, hogy a Balaton nemcsak strandidőben érdekes. Az elmúlt három évben körülbelül hatvan romot kerestünk fel, de még nem írtam mindegyikről posztot, mert a blogolásnak ez a nehezebbik, időigényesebb része. Azért idén szeretnénk több helyet bemutatni.

Honnan jött a blog ötlete?

Gyerekként sokat nyaraltam a Balaton környékén, és láttam a romjelzéseket a térképeken. Nagyon érdekelt, hogy mi lehet ott, miért hagyták el ezeket az épületeket, és mitől omlottak össze. Akkor kevésbé tudtunk hozzáférni az információkhoz, a helyi táblákról és gyűjteményes anyagokból tájékozódtunk. Felnőttként egy közös nyaralás során Gáborral arról beszéltünk, hogy jó lenne megmutatni a Balaton másik arcát, hiszen Veszprém, Somogy és Zala megyében bőven száz felett van a templom- és várromok száma, sokat közülük nem is jelölnek a térképek. Gábornak is jól jött a blog, mert akkoriban fotóssuliba járt, és a romok jó téma volt a gyakorláshoz.

Mindegyik romhoz nem lehet internetes forrást találni, ilyenkor honnan szereztek információkat?

A bejegyzésekben a fotó és személyes élmények, meg a Google Maps-es térkép mellett valóban igyekszünk történetet is elmesélni. Ha nincs az interneten semmi, akkor a helyiekkel beszélgetünk.

K&V

Mi volt a legutóbbi film/koncert/könyvélményed?
Film: Angyalszív (többedszer), könyv: Moldova: Elátkozott hivatal, Koncert: nem vagyok koncertre járó típus, de minden zene jöhet, ami 90-es évek eurodance, Kozsóba szaladtam bele legutóbb.

Mi a legtöbbet hallgatott zene a telefonodon?
Maxx – No more (extended version)

Mi a kedvenc ételed?
Lényeg, hogy magyaros íze legyen, nincs egy kimondott kedvenc. Halászlé, palacsinta, pörkölt, lángos....

Hová utaztál eddig a legmesszebbre az otthonodtól?
Törökországba.

Melyik történelmi személyiséggel tudsz a legjobban azonosulni?
Széchenyi Istvánnal, aki mérsékelt, de sokat tevő reformer volt.

Mi a kedvenc állatod?
Kutyás vagyok.

Milyen újságot vásárolsz rendszeresen?
Online sajtót fogyasztok.

Mikor írtál utoljára kézzel levelet/képeslapot?
Nem emlékszem, elég rég volt.

Milyen rádiót hallgatsz?
Rádió 1-et hallgattam, amíg fogható volt Pesten, azóta nem hallgatok semmilyet.

Mit szeretsz az emberekben?
Az alkotási vágyat.

És mit nem?
A nemtörődömséget és a hazugságot.

Ha lenne egy saját üzleted, mit lehetne ott kapni?
Ha kézzelfogható áruval foglalkozó boltot kellene mondani, akkor antikváriumom lenne sok régi könyvvel, vagy régiségkereskedő lennék szívesen.

Ilyenkor egy-két legendába is belefuthattok, vannak ismétlődő motívumok?

Nem igazán, de egy-két jópofa sztorit hallottunk már. Vászoly környékén a legenda szerint elástak egy aranyhintót, minden évben egy éjszaka, éjfélkor megnyílik a föld, és a hintó előkerül. Az ismétlődő elem inkább az, hogy a törökökkel hozzák összefüggésbe a romokat, még azokat is, amik nem a török korból valók. Például van egy katolikus templom, aminek a népnyelvben azért lehet török templom a neve, mert abban az időszakban pusztulhatott el. A legtöbb templom és vár pusztulása valóban a török, vagy a kuruc-labanc időszakhoz köthető.

A tapasztalatok alapján a helyiek hogyan viszonyulnak a településükön található romokhoz?

Van olyan, ahol turisztikai attrakcióként tekintenek rá, és kitisztítják a környékét, költenek az állagmegóvásra, esetleg a feltátárásra. Nagyon sok olyan rom is van, amit alig lehet megközelíteni, és még a helyiek se tudják, hogy melyik irányba találjuk, vagy erdőben egy elzárt magánterületen van, ezekben az esetekben nem hiszem, hogy nagyon odafigyelnének rá. Aztán akad olyan negatív példa is, hogy a római kori rom helyén golfpálya létesült. Persze tudom, hogy a pénzhiány az oka, de már az is nagyon jó lenne, ha a településen táblák jeleznék az emlékeket, és időnként ezeket a táblákat is ellenőriznék, hogy megvannak-e még, épek-e.

Van kedvencetek?

A templomromok közül a Révfülöp melletti ecsérinek nagyon jó hangulata van, meg a furcsa építkezési módra utaló somogyvámosinak is. Gáborral mindketten az elhagyatott várakat szeretjük a felfedezés élménye miatt. Semmi gond nincs persze a sümegi várral sem, ahol szinte egy falusi búcsú fogad minket panoptikummal és kürtőskaláccsal, hiszen a széles közönséget várják. De a pécselyi Zádor-vár olyan egzotikus helyen van, hogy az odavezető úton szinte senkivel sem találkoztunk. A csobánci vár pedig jó példa arra, hogy a helyi közösség összefogott, és önkéntesek segítségével tárják fel a romot, ássák ki a falakat. Ezek a várak és a templomok rendszerint szép helyekre, magaslatokra épültek, ahonnan nagyon jó a kilátás, az északi oldal romjaitól a Balaton-felvidék sok izgalmas tájegységét be lehet látni.

Kollégánk írta a Kreatívba

Mit hiányolunk? - Még több történelmet

A Balaton környéke tele van olyan történelemmel, amiről az átlagos magyarnak fogalma sincsen. Nyilván történelmi emlékekért Tihany és Keszthely alap, de ott sem feltétlenül csak az apátságot és a Festetich-kastélyt érdemes megnézni. Keszthelytől nem messze Récéskút-Fenékpusztán vannak a római Valcum Castrum romjai, melytől néhány kilométerre található a Nyitráról elzavart Pribina morva fejedelem egykori központja, amelyet a keleti frankoktól kapott hűbérbe. A romok ma is szépek, főként a Zalaváron található bazilikáét érdemes megnézni. Fonyódtól derékszögben lefelé kábé tizenöt kilométerre található az ezeréves magyarországi kereszténység egyik legfontosabb nemzeti emlékhelye, a Szent László által alapítványozott somogyvári Szent Egyed bencés apátság nagyszabású romegyüttese, mely később László temetkezési helyévé is vált. Az ELTE Jupiter-adatbázisának térképe alapján a Balaton mellett és annak tizenöt kilométeres vonzáskörzetében minimum hatvan kisebb-nagyobb, de már jól dokumentált középkori eredetű vár- és templom(rom) található. Közülük a legjelentősebbek: Szigliget, Sümeg, Nagyvázsony, Keszthely, Tapolca, Várpalota és természetesen Veszprém. Ez utóbbi, Keszthely és Tihany kivételével talán a Sümeg vára a legjelentősebb emlék, akinek meg elege van a középkori várakból az megnézheti a Padányi Bíró Márton veszprémi püspök által építtetett tényleg menő barokk püspöki palotát ugyanitt, a plébániatemplomban pedig eredeti Maulbertsch freskókat. A teendő tehát: a Balaton környéki bármilyen desztinációmenedzsment és kistérségi társulásoknak ki kellene dolgozniuk olyan csomagokat, amelyek egész évben vonzóvá tehetik ezeket az emlékeket úgy, hogy az egyik pontból a másikba való logikus eljutásba ne rokkanjon bele egy családi költségvetés. Szépen meg kellene egyezni a MÁV-val vagy a Volánnal, és egyfajta kombinált bérletként komoly kedvezményekkel kínálni az utazást és ahová kell, oda a belépőket is.

ba

Forrás: Kreatív Online


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?