A világörökségektől az olimpiáig

Kínáról a nagy fal, az agyagkatonák, a tiltott város jut rögtön az eszünkbe, ugyanakkor az 1,3 milliárd lakosú távol-keleti nagyhatalom a szupergyors fejlődés jelképe is, ahol néhány évtized alatt halászfalvakból világvárosok alakultak ki.

'

A világ vezető gazdasági hatalmai közé emelkedő Kína immár gőzerővel készül a 2008-as pekingi olimpiára és a 2010-es sanghaji világkiállításra, amelyek tovább növelik fontosságát a nemzetközi turizmusban.

Napjaink kínai emberének életében hatalmas változások következnek be, és úgy tűnik, ő szívesen változtat. Az utcákon óriás poszterek hirdetik: „A fejlődés a jövő útja.” A jövőbe vetett hit azonban sok esetben szélsőséges megoldásokhoz vezet. Több városban – miután korábban ledózerolták a régi, ám leromlott állapotú negyedeket, a turisták viszont mégiscsak keresik a hangulatos helyeket – újraépítik (és nem újjáépítik) az „óvárost”. Az átlagos turista általában meg sem tudja mondani, amit lát, az valódi, vagy „műrégiség”.

A jövő itt van

Persze a rombolásnak érthető az oka: a fejlődéshez helyre van szükség. Alig 20 év alatt nőtt óriásvárossá például a dél-kínai Shenzhen vagy Zhuhai. A Hongkongtól mindössze 40 kilométerre fekvő Shenzhen az 1980-as évek elején még 30 000 lakosú kisváros volt, lakói elsősorban halászattal foglalkoztak. Ma több mint 3 millió ember él itt, és 5-10 éven belül a Guangzhou (Canton) – Shenzhen – Zhuhai városok alkotta régió várhatóan 40 millió lakosával a világ legnagyobb városközpontjává növi ki magát. Már felépült felhőkarcolók ezreit láthatjuk itt, és ezreket építenek napjainkban is. A fejlődés hihetetlen gyorsaságát segítik az újonnan épült utak és autópályák is. Az emberek már nem akarnak biciklizni, aki teheti, autóval jár, az autó a vagyonosodás egyik jelképévé vált.

Időutazás a múltban

Kínában világörökségek tucatjait láthatjuk, bármerre utazunk az országban. Egy lehetséges körutazásnak csupán az időkeret és a résztvevők pénztárcája szabhat határokat, hiszen az ország óriási, 57 nemzetiség lakja. A világszerte legjobban ismert és legnépszerűbb pekingi és xiani látványosságokon kívül Dél-Kína is tele van csodás látnivalókkal. A kunmingi kőerdő szintén a világörökség része, de a Kunming melletti Jiu Xiang-cseppkőbarlangba is érdemes ellátogatni.

Dali, a kínai Bai nemzetiség lakóinak székhelye igazi csemege a régmúlt szerelmeseinek. Érdemes felkeresni a három pagodát, a Csongshengi templomot, részt venni egy hajókiránduláson az Erhai tavon, megtekinteni a tóban elterülő kis sziget hegycsúcsán látható fehér Buddha-szobrot, valamint a tó melletti Lepke-forrást, amelyet a szerelem szent helyének tartanak. A Naxi nemzetiség területi központja, Li Jiang szintén a világörökség része. Óvárosa 800 éves utcáin bolyongva az embert hatalmába keríti a régmúlt. Li Jiang környékén hófehér hegycsúcsokban gyönyörködhetnek a turisták egész évben, a 25-28 fokos időjárás ellenére.

Üzlet és rugalmasság

Kína világkereskedelmi sikerének egyik kulcsa a rugalmasság. Ami például abban is megnyilvánul, hogy csak szépen, fokozatosan igyekeznek a maguk képére formálni a korábbi brit gyarmat Hongkongot, illetve az egykor a portugálok által felügyelt Makaót. A már 1997 óta Kínához tartozó, de még lassan tíz év után is speciális adminisztratív területnek számító Hongkongba a kínai állampolgároknak ma is vízum kell, a külföldiek többsége viszont továbbra is vízum nélkül utazhat Hongkongba, szemben a szárazföldi Kínával.

Makaó, a kaszinóváros, szintén speciális adminisztratív terület, belvárosa a világörökség része. Egy városnézéssel felér, ha valaki felül a reptéri buszra, amely egész Makaón körbeviszi, láthatja a tévétornyot, a Szent Pál-székesegyház homlokzati falának maradványát, a Pujing Hotelt, benne a nagy kaszinóval.

Érdemes Makaó és Hongkong között lökhajtásos komphajóval közlekedni: az utazónak felejthetetlen élményt nyújt a tengerből előbukkanó, szinte a vízen úszó világváros látképe. Az éjszakai fényárban úszó Hongkong látványa lenyűgöző, de akár Disneylandbe is ellátogathatunk itt, mert az is van.

Shanghai is igazi világváros, 2010-ben itt kerül megrendezésre a világkiállítás. A Huang Pu folyó partján fekvő város a folyónak köszönheti világkereskedelmi központtá fejlődését. A városnak két arca van, a Pu Dong nevű régi városrész és az új városnegyed között szemmel látható a különbség. A régi városnegyed a valódi, nyüzsgő Ázsia: utcai árusokkal, biciklisekkel, régi házakkal, sikátorokkal. Az új városrész este hat után elcsöndesül, hatalmas felhőkarcolói némaságba burkolóznak, utcái kövezettek és tiszták, az utazó azt hihetné, hogy Amerikában jár. A város jelképe a 350 méteres tévétorony, amelynek tetejéről káprázatos kilátás nyílik a városközpontra. Lenyűgöző a látvány, amely a Huang Pu folyó mentén este sétálva fogadja a látogatót: kivilágított felhőkarcolók és a tévétorony, a folyón fényfüzérekkel felvillanyozott régi bárkák. Érdemes felkeresni a város melletti állatkertet és szafariparkot, amelyben természetesen a pandamedvék a fő attrakciók.

Pihenés a paradicsomban

Hainan szigetét méltán nevezik Kína Hawaiijának. Hófehér homok, kristálytiszta tenger, csodás pálmaerdők, buja zöld természet, felhőben úszó hegyek, luxusszállodák és golfhotelek, paradicsomi környezet. A Yálong tengeröböl partján, a Pálma Beach-en sétálgatva, kókuszitalt kortyolgatva mindenki hamar elfeledkezik a hétköznapi gondokról.

'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?