Háztáji finomságok a vendégasztalról

Falusi íz-lelő napokat hirdetett meg az elmúlt hétvégére a Vidékjáró, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (FATOSZ) kezdeményezésére, több szakmai és civil szervezet együttműködésével. A felhíváshoz csatlakozó házi gazdaságok, kistermelők és falusi vendéglátók ezeken a napokon háztáji finomságokat kínálnak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A programokat koordináló Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Egyesületének (FAVE) elnökem, Gergely Mária Füzesgyarmatra invitálta újságírók egy csoportját, hogy a programot a helyszínen tapasztalhassák meg. A csapatot takaros falusi háza kertjében várta, ahol a nagy melegben jól esett a mentából és bodzából készült hűs szörp, és a hidegtál, amelyen férje, Lévai István, saját békési receptje alapján készült vastagkolbászt és mangalica szalonnát kínált. A kertben már bográcsban rotyogott a két ötkilós kakasból készülő pörkölt.

- A falusi vendégasztal szolgáltatók feladata, hogy olyan képet alakítsunk ki magunkról és az általunk képviselt tájegységről, hogy az oda illő legyen. Egyszerű, természetes környezet és a viselkedésünk tükrözze azt, hogy valóban szívesen látjuk házunknál a vendéget. Sok háznál főznek, süteményt, lekvárt, disznótoros termékeket készítenek, bemutatják a vidéki élet még élő tradícióit, tárgyi, szellemi hagyatékait, hagyományait, a vidéki családi életmódot és sok esetben egy-egy működő gazdaságot – mondta Mária.

-A kertben sok minden van, bodza és mentaszörpöt készítettünk, és lekvárokat tettünk el. 2009-ben lettem agroturisztikai szolgáltató, a kistermelői rendelet 2010. júliusi módosításával sok minden megváltozott. Jó, hogy legálissá vált a házi disznótor, de az idős emberek, akik alig igazodnak el a rendeletekben, nehezen tudnak bekapcsolódni a vendégasztal szolgáltatásban. Éppen ezért is hivatalosan kevés regisztrált vendégasztal-szolgáltató van. Másfajta szolgáltatás a kóstolóasztal is, ebben dolgoznak a méhészek, sajtosok, az a különbség, hogy ők csak bemutatnak, és kóstoltatnak, de ételt nem kinálnak – tette hozzá.

A házaspár tíz évvel ezelőtt vette meg a falusi portát, amelyet aztán a vendégasztalra, és az öt gyermek és párjaik fogadására rendeztek be. Mária asszony nem csak a majdnem húsz tagú Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Egyesületének ügyeit intézi, sort kerít arra is, hogy a négyezer lakosú község is részesüljön ki nem fogyó energiáiból. Két, évente ismétlődő rendezvény szervezése is kapcsolódik az egyesülethez és Mária nevéhez. A Fűszeresek és Kézművesek Vására, amely a helyi termékek bemutatkozását és piacra jutását segíti, valamint a Füzes Grill Kupa, amely elsősorban a fiatalok ételkészítési szokásait eleveníti fel és versenyre hívja őket.

Egy elhanyagolt japánkertet újít fel, éppen érik a kisszemű japán cseresznye, és a mesterséges tóban békák készülnek az esti hangversenyre, de azért még lesz munka itt.

Ebédre meglepetéssel készül, vendéget hív, hogy minél több tájékoztatást kapjunk. Szabó László, a turizmusért is felelős füzesgyarmati önkormányzati képviselő beszél a község turizmusáról. 

-A községben két hangsúlyos civil szervezet van, a Nádas alapítvány, amely a hagyományőrzésre jött létre, és a Híd a jövőért egyesület, amely a község lakosainak örömére július 13-án, a strand területén mindig megrendezi a Csöröge fesztivált, amelyen a köznyékbeli települések önkormányzatai és civil szervezetei is részt vesznek – mondta Szabó László.

-Mintegy száz szállóvendéget tudunk fogadni, a község vonzereje a Füzesgyarmati Kastélypark Fürdő, amelynek gyógyvize sok fürdőzőt vonz. Területén van egy jól működő panzió. Érdemes megnézni a Galambos hintókészítő munkásságát is, bemutatótermük is van, a Nemzeti Vágtára is itt készülnek a kocsik. Tájházunkban, a régi sárréti mesterségek eszközeit, viseleteket lehet megnézni. Nyílt napokat rendeznek a vadászkörök, sajnos a Gara Hotel másfél évvel ezelőtti megszűnésével elmaradtak a külföldi vadászok is – mondta Szabó László.

-A Gara Hotelnek ötven százalékban az önkormányzat a tulajdonosa. A közelmúltban megtartott önkormányzati ülésünkön arról döntöttünk, hogy szükség van a hotelre, hiszen nagyszerű egészségügyi, gyógyászati centrum épült a szállodához, amelyet a társadalombiztosítás támogatott. Nem beszélve arról, hogy Sárrét jelentős idegenforgalmi nevezetessége volt, a külföldi vadászok is itt szálltak, a kezdetben 150, majd 170 férőhelyes szállodában. Önálló gazdasági társulás jön létre, erről már a tavaszi önkormányzati ülésen döntöttünk, most folynak a tárgyalások arról, hogyan lehetne ismét feléleszteni a hotelt – tette hozzá. A végleges szerződés remélhetőleg július elején megszületik, és akkor belátható időn belül újra nyithat a szálloda. Akkor többet tudunk róla mondani – mondta az önkormányzati képviselő.

Az ízletes kakaspörkölt, fokhagymás csuszatésztával készült, amelynek receptjét elkérve megtudtuk, házilag készített laskatésztát főzünk ki, amelyet olívaolajba tett zúzott fokhagymába kell megforgatni. Az ízletes rétes után ellátogattunk a Galambos Sándor hintókészítő portájára, ahol Dengi Imre bognár mutatta be az ott folyó munkát, majd visszatérve Barkóczi Sándor méhész termékeit kóstolhattuk meg. Meglátogattuk a híres fürdőt is, de egy hirtelen jött jégeső és zápor elvette a kedvünket a fürdőzéstől.
A tanulmányút ritka széleskörű összefogással valósult meg, a Falusi Vendégasztal Szolgáltatók Egyesületének, a FATOSZ-nak, a MÚOSZ Borászat és Hungaricum szakosztályának, és Füzesgyarmat önkormányzatának köszönjük ezt a napot.

Az év végéig 16 tematikus napra kerül sor a Vidékjáró programjainak keretében. A FATOSZ és partnerei szeretnék elérni, hogy a programok növeljék a belföldi szolgáltatók vendégforgalmát, a vendégek tartózkodási idejét, a helyi és magyar termékek iránti keresletet és erősítsék a környezettudatos szemléletet. Szándékaik szerint, hagyományteremtő módon a Vidékjáró 2014-ben is folytatódik, kibővülve akár új tematikus napokkal.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.