Az élménygyártás egyszerűsége

Budapest Székesfővárosban a pesti oldal első komoly településrendezési tervét 1868-ban készítették elő Reitter Ferencnek, a Közmunkatanács főmérnökének a vezetésével. Akkoriban a mai Nagykörút (a jelenlegi Szent István, Teréz, Erzsébet, József és Ferenc körutak) nyomvonalán húzódó, egykori Duna-medrek mélyebb fekvésű részein még nem körutat, hanem hajózható, 2,5 m mély és 38 m széles csatornát terveztek; létre is jött a Pesti Dunacsatorna-társaság. 

Végül, 1871-re kiderült, hogy lényegesen kevesebb költséggel jár a körút kialakítása. Lám, még a régi szép aranykorban is a pénztelenség jellemezte a közszférát. A körút azután meghatározta Pest belső városrészeinek a későbbi rendezési terveit.

Azért eljátszhatunk a gondolattal, hogy milyen is lett volna a Pest belvárosát körülölelő Duna-csatorna látványa, a körutat ma is szegélyező eklektikus és szecessziós palotákkal, teraszos vendéglátó- és szórakozóhelyekkel, hidakkal, hajókkal, csónakokkal. 

Az 1980-as években, az MTA Földrajztudományi Kutató Intézete a mai Andrássy út 62-ben volt, s fiatal földrajzkutatóként egy külföldi városkutatókból álló csoportot vittem rövid sétára: a közeli Hősök terére, majd a mai Oktogonhoz, ebédelni. Előzőleg az Intézetben előadást hallgattak Budapest városszerkezetéről, kialakulásáról. Ennek apropóján, amint elhaladtunk a Teréz körút 13 előtt és felfigyeltem a ház falán – még ma is – látható karika alakú díszítő motívumokra, hirtelen ötlettől vezérelve, tréfának szánva, azt találtam mondani a külföldi szakembereknek, hogy bizonyára emlékeznek, az egyik előadásban szó volt arról, hogy Duna-csatorna lett volna a körút helyén, s íme, látják a ház falán ezeket a karikákat, ezekhez kötötték volna ki a hajókat! 

Legnagyobb megdöbbenésemre a csoport tagjai gyors fényképezésbe kezdtek; még azok is elővették a gépjeiket a házfal fotózásához, akik ezt a Hősök terén elmulasztották megtenni!

Amikor évtizedekkel később, a turizmus – immáron önálló tudományterületként – az élménykreációt is értelmezi, elmondhatjuk, hogy egy hétköznapi momentum – ha a célközönség érdeklődésre számot tartó információval ötvöződik, felülmúlja az értékes és híres műemlékeket, látványosságokat.

Néha a meglepetés ereje sokkal meghatározóbb hatással van az élményre, mint az útikönyvekben és bedekkerekben számon tartott főbb turisztikai látnivalók. Ezért a turisták „Budapest” élményének elősegítésében kiemelkedően fontos a megfelelő interpretációs eszközök beépítése a városnéző sétákba. A Corvinus Egyetemen, a Turizmus – vendéglátás alapszakon az első évesek szabadon választható, népszerű tantárgya „A szabadidő- és élménymenedzsment” többek között ilyen, és ehhez hasonló gyakorlati tudnivalókat is tartalmaz.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?