Devizapiaci előrejelzés

Előző havi cikkünkben megpróbáltuk bemutatni az amerikai másodlagos jelzálogpiac összeomlásának folyamatát és ennek hatását a világ pénzügyi piacaira, továbbá előrejelzést adtunk a forint rövid távú árfolyammozgására. E havi cikkünkben ismét elővesszük a forintot, megvizsgáljuk a már hosszasan bemutatott jelzálogpiac összeomlásának utórengéseit, ehhez kapcsolódóan foglalkozunk a többi kelet-európai devizával.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A július–augusztusban a világ pénzügyi piacait ért sokk eléggé megviselte a befektetőket. De mint az ilyenkor lenni szokott, bizonyos piacok nyertesként kerültek ki a helyzetből. Elsősorban az évek óta leglátványosabb hozamot ígérő kínai és ennek árnyékában az indiai részvénypiac lett egyértelmű nyertes, 20–30%-os növekedést produkálva. Szintén komoly erősödést mutatott fel a dél-afrikai rand és a török líra is. A vesztesek a japán részvénypiac és a világ különböző tőzsdéin kereskedő összes pénzügyi vállalat részvényei voltak. A kelet-európai devizák szintén erősödni tudtak, bár itt is vannak gyengébben szereplő devizák. Régiónk devizái közül az egyértelmű nyertes a lengyel zloty, a cseh és a szlovák korona volt. Ezek a devizák korábban vagy nagyon csendes vagy épp a régió többi devizájával ellentétes árfolyammozgást mutattak. Az euró–zloty devizapár hónapok óta szűk, 3,75–3,80-as sávban mozgott, de az október közepén beindult komoly erősödésnek köszönhetően egészen 3,67-ig zuhant, és az év végéig további zlotyerősödés várható.

A cseh korona sokáig a régió legfurcsább devizája volt. A befektetők és főleg a spekulánsok a koronát használták fel egyéb (HUF, SKK, PLN) kitettségük finanszírozásához. A cseh deviza kamatai eurószint alatt voltak, azaz aki cseh korona eladásából forintot vásárolt, az kicsivel több kamatkülönbséget tudott zsebre vágni, mintha klasszikusan euróeladásból vette volna a magyar devizát. Ez a folyamat a cseh központi bank kamatemelésének és jövőbeni további kamatemelésének köszönhetően megfordulni látszik. Ennek megfelelően az euró–cseh korona a 28,00- as árfolyamszintet elhagyva október második felében 27,30-ig erősödött. Az év végéig egy esetleges további cseh kamatemelésnek köszönhetően további koronaerősödés várható. A közép-európai devizák közül legkevésbé a forint tudott erősödni. Az előző hónapban jósolt 250–255-ös árfolyamsávban maradt ugyan, de ha összehasonlítjuk az előzőekben említett egyéb devizákkal, bizony a magyar devizát vesztesnek is értékelhetjük. Amíg régiós társaink 3–5%-ot tudtak erősödni, a forint csak 2% körüli erősödést tudott elérni. Ennek okai továbbra is a szeptemberben leírtak. A gazdasági növekedés többéves mélypontra jutott, hiába volt ez előre jelezhető, mértéke alulmúlta az elemzői várakozásokat (1,5% szemben a 2–2,5%-os számmal). A Gyurcsány-csomag okozta inflációs sokk is lassabban múlik, mint azt előre jelezték, elhúzódik a havi infláció esése, a nyár végére már élesen 8% alatti fogyasztóiár- növekedést várt a piac, ez késett, és az esés sem lett 6%, hanem 6,4% körül alakult. Ezt az adatot még érheti negatív meglepetés is, hiszen az európai szintű élelmiszeráremelkedés hatása nem ismert. Az infláció alakulásának azért van jelentősége, mert a magyar állampapírba fektetők azt lesik, mikor tud újra és tendenciózusan kamatot csökkenteni a nemzeti bank. Amint az MNB elkezdi csökkenteni a forint alapkamatát, a külföldi befektetők nagyobb kedvvel fogják venni az államkötvényeket, és ez erősítheti a forintot. Szeptember 25-én a Jegybank csökkentette a forint alapkamatát, de a következő havi inflációs számok még mindig meglehetős bizonytalanságot hordoznak. A szeptemberi kamatvágás legfőbb oka nem is elsősorban a magyar infláció alakulása volt, hanem hogy az amerikai jegybank agresszív, 50 bázispontos kamatcsökkentésről döntött. Ennek oka pedig egyértelműen a nyári másodlagos jelzálog-hitelezés okozta likviditási és hitelválság volt. A FED ezzel a döntéssel kívánta enyhíteni az Amerikában és így a világban is fellépő likviditási válságot. A döntés rövid távú hatásait már ismerjük. A pénzügyi és tőkepiacok a már említett egy-két szektort kivéve kiheverték a válságot.

 A következő hetekben kiderül, az Európai Központi Bank és a Bank of England követi-e az amerikai jegybankot, és ha igen, milyen mértékben. Ez jelentősen fogja befolyásolni az MNB döntését is. A szeptemberi előrejelzésben említett forintárfolyamsáv-eltörlési teória továbbra is fennáll, de ennek valószínűsége kisebb. Fontosnak tartjuk ezt megemlíteni, mert egy esetleges MNB–Kormány közös lépés komolyan befolyásolná a forint euróhoz és a többi devizákhoz viszonyított árfolyamát. Nézetünk szerint ez a lépés szinte azonnali forinterősödést eredményezne, amelynek mértékét nehéz megjósolni, de 5% körülire tehetjük. Addig is, amíg a forint a számára előírt 282,36 EUR/HUF ± 15%-os árfolyamsávban mozoghat, a következő hónapban 248–253 közötti szinten prognosztizáljuk. 248 alatt a 245-ös szint mutat ellenállást, míg 253 felett 255 a következő kritikus szint.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.