Egyszer fent, egyszer lent

Egyszerre street food meg fine dining? Ilyen még úgyse volt Pesten, mi lenne, ha fúziós konyhát nyitnánk? Valami ilyesmi járhatott a Fővám téri új hely, az Up&Down tulajdonosainak fejében, miközben – másfél évig tartó munkálatok árán – kialakították a pesti rakparton található legújabb vendéglátóegységüket, amely extravagáns megjelenésű „Up” bisztróból és a korábbi pincéből átalakított, a kőkemény buliktól hangos amerikai kocsmák világát idéző „Down”-ból áll.

Már három éve üresen árválkodott a Fővám térre nyíló és a Gellért-hegy felé is pazar panorámával rendelkező, tágas sarki üzlethelyiség, amikor az ismert pesti vendéglátós- família tagjai, Molnárék eldöntötték, megveszik a totál lepukkant helyet, és a saját elképzelésük szerint átalakítják. Fiúk, György nekiszegezte a kérdést a Londonból éppen hazalátogató egyik szállodás ismerősének, Pócza Tamásnak: mi lenne, ha nem térne vissza az angol fővárosba, hanem helyette nyitnának egy éttermet Pesten, amelyet ő vezetne igazgatóként?

MEGHÖKKENTŐEN ELEGÁNS

A gasztronómiáról is szólnánk persze, de az étterem designja is megér egy misét. Tágas loft köszönti a fenti részbe belépőt, oroszos hangulatot idéző kristálycsillárokkal, stukkómaradványokkal a rusztikus falakon, átázást imitáló mintázattal a plafonon, Helmut Newton provokatív képeivel az asztalok melletti falakon – szóval minden van itt, ami sosem szerepelne a skandináv letisztultságot szeretők nagykönyvében. Viszont aki a meghökkentő kísérletezés, az extravagancia híve – azoknak a Fővám tér 1. szám alatt a helyük. Veres Péter belsőépítész álmának megvalósulása a különleges miliő, és egyet nyugodtan leszögezhetünk: design dolgában nincs párja Pesten az Up&Downnak. Ha a provokatív vendéglátóegységek közül kellene kiemelni egyet – biztos ez a hely lenne most a befutó.

 

A MELLÉT, A MÁJÁT, A SZÍVÉT MEG A ZÚZÁJÁT

Bár már kész a vendéglátóegység föld alatti, „Down” része is, mivel alapvetően az „Up”-ban várják vendégeket, inkább ennek a részletes bemutatásánál maradnánk. Legfőképpen a gasztronómiai vonalánál, mert nemcsak a külcsín, hanem a belbecs – ez esetben a bisztró kínálata – sem utolsó.

Már elsőre szimpatikus, hogy a ház étlapja nem zavarba ejtően túlzsúfolt, hanem profin szűkített, amit Komonyi János séf a tulajdonosokkal egyeztetve Ázsiarajongásuknak megfelelően állított össze. A kacsamájas, gombákkal gazdagított előétel után a főételek között is egyértelműen a kacsafogás viszi a prímet, naná, hogy megkóstoljuk. A szárnyas melle, szíve, zúzája díszeleg a tányéron, a mostanában roppant divatos csicsókával elegyítve, a téli hónapoknak tisztelegve gesztenye- és áfonyakörítéssel. Halat is kérünk, fogasfilét cikóriakörítéssel, hollandi mártással és olívahomokkal (amelyet elsőre csak jól megnézünk, mint a moziban, de kiderül, nemcsak szemre, ízre is jó). Ráadásul a könnyű halétel után nincs lelkiismeret- furdalásunk, hogy a desszertkínálatra is kíváncsiak vagyunk: ketten mindjárt kétfélére is. Aztán nem tudjuk eldönteni, hogy a szarvasgombás, sós karamellás, vattacukros fehércsokimousse a nyerő, vagy inkább a kókusztejből készült panna cottát mangóval helyezzük a dobogó tetejére. Biztos, ami biztos alapon bevállaljuk még az aznapi ajánlatot is, a krémest Up&Down módra – miközben elképedve halljuk, hogy a háznak nincs saját cukrásza, közösen kísérletezik ki és készítik el a Komonyi-csapat tagjai az édességeket.

MAGYAR, ÁZSIAI, FRANCIA VONAL

Sokféle textúra, többféle ízélmény – mindez együtt tálalva. Így vall az Ázsia-imádó séf konyhai filozófiájáról: „Minden alapanyagnak megvan a saját íze, a saját textúrája, ezeket próbáljuk minél jobban kiélezni, ahelyett hogy elnyomnánk valamilyen páccal vagy szósszal. Legyen mindennek olyan íze, ahogy azt megteremtették, a tányéron elhelyezett elemek pedig együtt alkossanak komplex egészet. Nagyon szeretek játszani a textúrákkal és az ízekkel. Szeretem a magyar konyhát, a szívem csücske pedig az ázsiai világ, ezt ötvözöm az alapokkal, vagyis a francia gasztronómiával.”


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?