Fenntartható turizmus

A turizmus esetében a fenntarthatóság a természeti, a kulturális és az épített környezeti elemek okos felhasználását, fejlesztését és egyben védelmét jelenti, aminek következtében a turizmusban részt vevők érdekei, elvárásai egyszerre teljesülnek, a gazdasági előnyökből egyszerre részesülnek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fenntarthatóságot a turizmus területén a Térségi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) rendszerének kiépítése elősegítheti. Ez az alulról építkező, a köz- és a magánszektor összefogásával létrehozott, saját forrással és felkészült szakemberekkel rendelkező menedzsment irányítani tudja a turizmus teljes folyamatát. A fenntartható turizmus megteremtésének kulcsa a desztinációs menedzsment modelljének megértése. A modell középpontjában álló környezet települési szintű fenntartása nélkül azonban az egész rendszer bizonytalanul működhet, ezért szükséges a környezetvédelem helyi desztinációs menedzsmentjének létrehozása is. Ennek lényegét a már kilenc éve működő gyenesdiási modellen keresztül lehet látni.

A gyenesdiási modell

A modell középpontjában a környezet áll. Ezen múlik, hogy a turizmus ki tudja-e elégíteni a látogatói és a lakossági igényeket vagy sem. Ennek érdekében a környezetvédelemnek helyi szinten is programszerűen kell megfogalmazódnia.

A turisztikai vállalkozásoknak el kell sajátítaniuk a vendég- és környezetbarát szemléletet, mely ellen a jelenlegi rövid szezon kihasználásának kényszere erősen hat. A szűk keresztmetszetek település szintű felmérése, a felszámolásukat szolgáló cselekvési programok megvalósítása és új turisztikai termékek létrehozása együttesen biztosíthatják a megfelelő kínálat létrehozását.

A helyi lakosság részvétele és támogatása nélkül a fenti szakmai elképzelések nem valósulhatnak meg. Érdekeiket, civil szerveződéseik kezdeményezéseit figyelembe kell venni minden turisztikai döntésnél, hiszen a turizmus ugyanazt az infrastruktúrát használja, mint a helyi közösségek. A helyben élők bevonása fontos azért is, mert ezáltal biztosítható a hagyományok életben tartása és a lakosok turista- és környezetbarát szemléletének elsajátításának biztosítása is. Az önkormányzatok és a turisztikai vállalkozók szintén beletartoznak ebbe a közösségbe.

Az önkormányzatnak mint a helyi közhatalomnak kiemelkedő szerepe van a turizmus alakításában. Önként vállalt kötelezettségük a települési, kistérségi turizmus szervezése, és ennek a települési rendezési tervekkel, az infrastrukturális fejlesztésekkel történő összhangjának biztosítása. Kötelezően törvény nem írja számukra ezt elő, azonban minden olyan ügyet felvállalhatnak, amely a helyi lakosság többségét érinti.

A helyi turisztikai egyesület azonban önmagában nem rendelkezik a környezeti fenntarthatóság védelméhez szükséges szakismerettel. Ehhez egy helyi természet- és környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetre van szükség. Ez a Természet- és Környezetvédelmi Menedzsment (TKM). Gyenesdiáson a kilenc éve civilekből szerveződött természetbarát egyesület kezdeményező és programvégrehajtó egyszerre. Az anyagi forrásokat tagdíjakból és pályázatokból biztosítják. Munkájuknak köszönhető a környezettudatos magatartás elterjedése a településen.

A képviselő-testületnek törvényi kötelezettsége a környezetvédelmi feladatok ellátása, ezért a döntési kompetenciát nem adhatja át a civileknek (ellentétben a turisztika esetével), viszont bevonja őket a döntési folyamatokba. Ennek színtere a környezetvédelmi bizottság, ami így köztes szervezetként működik a civilek és a közhatalom között. A testület átadja a feladatokat a bizottságnak, ahol éves program szerint dolgoznak. A feladatok ellátására a testület létrehozta a környezetvédelmi (pénzügyi) alapot, és átadta a bizottságnak a döntési kompetenciát annak felhasználására. A bizottságban szakértőként jelen vannak a természetbarát egyesület szakmai vezetői, amivel biztosított a szükséges átfedés a törvényi és közösségi akaratok között. Az egyesület és a bizottság önálló és közös programokat is végrehajt. A testület által elfogadott településszintű környezetvédelmi programot az egyesület dolgozta ki.

A civil szervezetek közötti sikeres munka alapja tehát a szakmai alapon történő együttműködés, amelyhez csak törvényi rendelkezéseken és azok végrehajtásán keresztül nem lehet eljutni, ahhoz a helyi közösségek önszerveződésének kell megtörténnie. A helyi közösségeket érintő szálak többsége a turisztikai egyesületek TDM rendszerében futnak öszsze. A helyi turisztikai menedzsment szervezetek (turisztikai egyesületek) létrejötte biztosíthatja azt a széles körű összefogást, ami a fenntartható turizmus és a fenntartható környezet működésének elengedhetetlen feltétele. Az önkormányzatoknak ezek kialakításában úttörő szerepük van, hiszen a feladatok mellett az anyagi eszközeiket is át kell engedniük ahhoz, hogy a civil szerveződések elérhessék célkitűzéseiket. Nem kis bizalom és bátorság szükséges azon polgármesterek és képviselők részéről, akik elhatározzák, hogy átadnak kompetenciákat, feladatokat és forrásokat úgy, hogy a döntések meghozatalában csak egy szavazattal rendelkeznek.

A turisztikai rendszerek átalakításában tehát a közhatalomnak kezdeményező szerepe van. Az ötletek terén az önkormányzatoknak hitelesnek kell lenniük. A feladatokat úgy kell meghatározni, hogy a közösség szempontjából is lényeges problémákat oldjanak meg, a szükséges anyagi források előteremtésében pedig korrekt vállalásokat kell tenni és kérni. Csakis a közösségeken keresztül lehet elérni a kitűzött közös célokat, és a közhatalomnak segítenie kell őket. A mindennapokban partneri viszonynak kell megjelennie. Ahol rájön a közhatalom, hogy az önkormányzatiság által biztosított keretekein belül rábízható a turizmus irányítása és szervezése a civilekre, ott a felelősség és döntéshozatal a turizmus tényleges szereplőinek a kezébe kerül.

Következtetés

A TDM fontossága abban rejlik, hogy fenntartja a kommunikációt az önkormányzatok, turisztikai vállalkozók, szakmai szervezetek, civilek és a lakosság között, megfelelő kompetenciát biztosít (anyagi forrásokat és szakembereket) a feladatok végrehajtásához, a közösségi érdekeket előtérbe helyezi, működése révén pedig összeadódnak és megsokszorozódnak az anyagi és szellemi javak. A helyi TDM mint a turisztikai szakma összefogásának fóruma a helyi közösségek része, abba beágyazódva létezik, de több a szakmánál, mivel a helyi közösségi szervezetek együttes, közös gondolkodásának és munkájának megvalósulása, amely mögött a környezettudatos gondolkodás áll. Az igazán sikeres fenntarthatóság egyszerre két szervezet meglétét feltételezi, az egyik a turisztikai egyesület, a másik a környezetvédelmi egyesület.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.