Horvát dombok között

Horvátország nem csak a kék Adriával dicsekedhet, Zágrábtól északra zöld hullámokat vet Zagorje vidéke.

A zöld mindenféle színárnyalatában pompázó erdők, rétek beborítják a dombokat, a szelíd hegyeket. A jó minőségű aszfaltút minden percben fel és le, jobbra és balra kanyarog, szédülésig forog a táj velünk, mintha hajókáznánk. Ezt a vidéket isten is a vidéki turizmus sokféle ágának megélésére teremtette.

A térség turisztikai vásárát májusban Krapinában rendezték meg. Az eseményen kerékpáros- és gyalogostúrautak térképeivel, házi húsáruk, mézek, sajtok és borok bő választékával találkoztunk. Zeljko Kolar megyei prefektus arról beszélt, hogy a Krapina-Zagorje terület természeti szépsége mellett Horvátország legnagyobb termálfürdővidéke. Szállásunk az építészeti díjat nyert Hotel Wellben (Tuhelj fürdő) volt, de megismerkedhettünk az Aquae Vivae (Krapinska fürdő) sokszínű választékával is. A zöld tájba illesztett létesítményben épp búvároktatás és szinkronúszás folyt. Az egymástól 5–25 kilométerre sorakozó termálszállók és aquaparkok kihasználtságáról főként a két közeli főváros, Zágráb és Ljubljana kikapcsolódni vágyó turistái gondoskodnak. Ezen a viszonylag kis területen átlagosan 2,6 napot töltenek el az idelátogatók, akik fele részben már külföldiek: leginkább szlovének, németek és olaszok. Egyedül Marija Bistrica nemzetközi hírű kegyhelyét évente egymillióan keresik fel.

Ezen a hadak alig járta, háborítatlan vidéken minden hegy- és dombtetőről kedves kis kápolnák és méltóságos várak néznek le ránk. Trakoscan várkastélya egy 87 hektáros, védett terület közepén, mesterséges tórendszer fölébe magasodva mesekönyvillusztrációnak tűnik. A közös horvát–magyar történelem nagyjai birtokolták és építették évszázadokon át. Első ismert tulajdonosai a Cilleiek voltak, de birtokolta Corvin János is, legvégül a Draskovics nemzetségé lett. A főnemesi rezidencia ma múzeum, értékes és látványos gyűjtemények otthona.

Egy bumfordi, óriási ősemberszobor jelzi az ősembermúzeum bejáratát Krapina mellett. Itt találták meg az időszámításunk előtt 125 ezer éve élt neandervölgyiekről elnevezett ősembercsoport maradványainak egyik leggazdagabb lelőhelyét. Ez ma a harmadik leglátogatottabb múzeum az országban. Tanulni kellene, hogy miként kerekítettek néhány csontmaradványból modern, multimédiás, tanulságos bemutatóhelyet, amely korántsem csak a neandervölgyiekről szól. Kiindulunk az univerzum, majd a Föld keletkezéséből, megismerkedhetünk a földtörténeti korszakokkal, az élet és az állatvilág keletkezésével, eljutunk az elő- és ősemberekig, legvégül a neandervölgyiektől talált leletekig. A múzeum színvonala igen magas, a tudományos ismeretterjesztés kiváló példája.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.