Kínai regionális turisztikai központ nyílik Budapesten

Magyarországot választotta Kína turisztikai központnak a közép- és kelet-európai (KKE) országokkal való együttműködéseinek koordináláshoz.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Kínai Népköztársaság Nemzeti Turisztikai Hivatala között olyan együttműködési megállapodás született Pekingben szerdán, amely a magyar és kínai turisztikai kapcsolatokat is elmélyíti, valamint ennek nyomán közép- és kelet-európai térségben hazánk turisztikai területen dominánsabb szerephez juthat.

Mérföldkőhöz ért az évek óta előkészítés alatt álló turisztikai együttműködés Kína és a KKE országok között. Az együttműködési megállapodást ünnepélyes ceremónia keretében, Orbán Viktor és Li-Ko-csiang miniszterelnökök jelenlétében a magyar fél részéről Horváth Viktória turizmusért felelős helyettes államtitkár és kínai részről pedig Shao Qiwei a CNTA elnöke írta alá.

A megállapodásban rögzítették, hogy Magyarország ad otthont a Kína és a közép- és kelet-európai (KKE) országok turisztikai hivatalait és szolgáltatóit összefogó társulás koordinációs központjának. A 17 állam között létrejövő együttműködés fejleszti és elősegíti a Kínai Népköztársaság Nemzeti Turisztikai Hivatala (CNTA) és a 16 KKE ország turisztikai szereplőinek szakmai és promóciós tevékenységét, továbbá felméri a résztvevők turisztikai termékeit és segítséget nyújt annak piacra vitelében.

A központ magyarországi felállítása amellett, hogy igen megtisztelő gesztus, felelősségteljes feladat, amely lehetőséget ad hazánknak egy jelentősebb pozíció elérésére a kínai beutazó turizmus által egyre inkább preferált közép- és kelet-európai térségben. Nagy perspektívák nyílnak hazánk és Kína közötti turisztikai együttműködés elmélyítésére is, például előremozdítja a két ország közötti közvetlen légi közlekedési kapcsolat helyreállítását.

Az évről-évre dinamikus vendégforgalom-növekedést produkáló Kína jelenleg Japán után a második legfontosabb ázsiai küldőpiacunk. A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint 2013-ban a kereskedelmi szálláshelyeken a kínai vendégek száma közel 5 %-kal, az általuk elöltött vendégéjszakák száma 9 %-kal emelkedett az előző évhez képest.

A magyar-kínai turisztikai kapcsolatok lendületes fejlődése akkor tört meg, amikor a Malév csődje után nem sokkal a kínai Hainan légitársaság beszüntette budapesti járatát, mivel eltűnt az a járathálózat, amelyen továbbutazhattak az ázsiai utasok budapestről Európa más városaiba. 

2012. március 5-től függesztette fel Peking-Budapest közvetlen járatát a Hainan, amelyet a Malévvel közösen üzemeltetett, ülőhelymegosztással. A hivatalos közleményben a Hainan a lépést "működetési szempontokkal" indokolta, de nem részletezte. Ugyanakkor azt is megjegyezték a közleményben, hogy a légitársaság elkötelezett a Kína és Közép-Európa közötti szolgáltatás iránt, s fokozatosan bővíteni fogja heti járatait a Peking-Brüsszel, a Peking-Berlin és a Peking-Zürich vonalon.

Néhány hónappal később Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter bejelentette, hogy hazánk hajlandó minden segítséget megadni ahoz, hogy a Hainan - vagy más kínai légitársaság járata újra közlekedjen Budapestre. 2012. szeptember 13-án ezt a hírt hozta az MTI: 

"Nem kizárt, hogy a kínai Hainan légitársaság visszatér Budapestre, a magyar kormány pedig támogatja a Peking-Budapest járat újraindítását. A kabinet új tárgyalások kezdeményezésére is nyitott egy budapesti székhelyű új nemzeti légitársaság létrehozására - áll Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter írásbeli válaszában."

Hogy miért érdemes a kínai turistákra fókuszálni, az nem kérdés. A hatalmas ázsiai ország állampolgárai 1998-ban még kevesebb mint tízmillió alkalommal lépték át a határt, tizenkét év elteltével a határátlépések száma megötszöröződött. 2012-ben pedig csupán az első félévben több mint 36 millió határátlépést regisztráltak, ami 20%-os növekedést jelent 2011-hez képest.

A Központi Statisztikai Hivatal 2004-től publikálja a kereskedelmi szálláshelyek kínai vendégforgalmi adatait. Ahogyan az a táblázatban is látszik, 2004-ben csupán 10556 kínai vendég fordult meg a magyaroszági szálláshelyeken, amíg 2013-ban már több mint 75 ezer vendég.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.