Nagyvárosi innovációk

Európa leendő kulturális fővárosai hatalmas energiával igyekeznek felmutatni értékeiket az Unió horizontján. Összeállításunkból kiderül, mire készülődik a következő évek néhány kiválasztottja, Linz, a Ruhr-vidék és Málaga.

Linz, amely 2009-re Vilniusszal közösen nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) címet, már megkezdte promóciós kampányát. Komoly segítséget jelent ebben a munkában a TUIfly és Ryanair légitársaságokkal kötött együttműködési megállapodás. A linzi szolgáltatók már az idei ITBn előrukkoltak a foglalható turisztikai csomagajánlatokkal. Jelenleg csaknem 600 új szállodai férőhely építése folyik, idén szilveszterkor megnyitják az Ars Electronica Future Parkot és Best of Austria címen egy nagyszabású képzőművészeti kiállítást. Számos rendezvény a volt és a jövendőbeli Európai Kulturális Fővárosok bevonásán alapszik: művészeket, zenészeket, szakácsokat hívnak meg közös fellépésekre. Versenyt rendeznek ugyanezen városok ifjúsági futballcsapatai között. Linzben jövőre 12 hónapon át más és más új uniós tagország rock-pop zenekarai lépnek fel.

Ruhr 2010

Az EKF 2010 címért Essen városa kandidált, de egy eddig szokatlan formációban, 53 kisebb-nagyobb Ruhr-vidéki ipari településsel együtt rendezi meg a programokat. A projekt a Ruhr 2010 címet viseli, és megvalósítására 48 millió eurót szánnak. Németország már régóta dolgozik a Ruhr-vidék megváltozott arculatának népszerűsítésén, és most elérkezettnek látta az időt, hogy az európai kulturális turizmus rivaldafényébe állítsa az egykori acélkohók régióját. 1999 óta működik itt az Ipari Kultúra Útja, amely magja és egyik állomása a Nagy-Britannián, Hollandián, Belgiumon, Franciaországon, Luxemburgon és több más országon áthaladó Ipari Kultúra Európai Útjának (ERIH). A Ruhr-vidék ma már nem a nehézipar, hanem a szolgáltatások centruma, a használaton kívül helyezett, ipartörténeti jelentőségű gigászi építményeket jelzett turistaúttal kötötték össze. Például Duisburg-Nord területén az egykori Thyssen-művek óriási gáztárolóját jelenleg búvárparadicsomként üzemeltetik, az egykori vasércbunkerekből sziklamászó-gyakorlóterepeket alakítottak ki, Essen régi ipari műemlék épületében ma kiállításokat, koncerteket, színházi előadásokat tartanak. A Ruhr 2010 projekt víziója az, hogy 53 városból regionális közösséget, új stílusú metropolist hozzon létre. A program tehát messze a 2010-es éveken túlra nyúlik. A „Ruhr Metropole” európai modellt kíván teremteni, s ez nem más, mint egy kialakulóban lévő, több központú megaváros, amely az urbanitás új formáit testesíti meg. A régió átváltozásának hajtóerőjeként a koncepció a művészetet, a kreativitást, a technológiai, valamint a gazdasági innováció együttesét jelöli meg. 2010- ben „Odyssee Europa” címmel Dortmund, Bochum, Mülheim, Maers és Essen színházai az antik monda kortárs feldolgozását viszik színpadra. A TWIN 2010 programban a Ruhrvidék 150 testvérvárosával közös attrakciók születnek. A bevándorlás kérdését a Ruhr 2010 a jövő egyik legnagyobb kihívásaként kezeli, és a 2010-ben a bevándorlók kultúráját és alkotói megnyilvánulásait helyezi a középpontba.

Málaga 2016

A Costa del Sol fővárosában bejelentették, hogy megpályázzák az Európa Kulturális Fővárosa 2016 címet. Az infrastrukturális fejlesztések máris rohamtempóban zajlanak: felújított a Maria Zambrano pályaudvart, a régi épületből hatalmas szórakoztató központot formáltak. A város repülőterén 2010- ig megépítik a második leszállópályát, és új fogadóterminál-épület is készül. Az Észak-Afrikában fekvő Melilla városa mindössze 3,5 óra alatt elérhető Málaga kikötőjéből egy modern katamaránnal, amely ez évtől a főszezonban közlekedik. A Picasso Múzeum mellé hamarosan megnyílik a Flamenco Art Museum is. A 200 éves, bikaviadalok céljára épített Ronda arénát, Málaga jellegzetes épületét restaurálják.

Európa kulturális fővárosai 2009–2019

• 2009: Linz (Ausztria) – Vilnius (Litvánia)

• 2010: Essen (Németország) – Isztambul – Pécs

• 2011: Turku (Finnország) – Tallinn (Észtország)

• 2012: Guimaraes (Portugália) – Maribor (Szlovénia)

• 2013: Franciaország – Szlovákia

• 2014: Svédország – Lettország • 2015: Belgium – Csehország

• 2016: Spanyolország – Lengyelország

• 2017: Dánia – Ciprus

• 2018: Hollandia – Málta

• 2019: Olaszország – Bulgária


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.