Tovább nőtt a hazai szállodák forgalma, de októberben kevesebb külföldi érkezett

Az év első tíz hónapjában a magyarországi szállodák bruttó forgalma 11,4 százalékkal haladta meg az előző évit, csaknem 280 milliárd forintot tett ki, a bruttó szobaár-bevétele pedig 14,0 százalékkal, 164 milliárd forintra nőtt - egyebek között ez derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legfrissebb elemzéséből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az országos szállodai teljesítményeket a budapesti hotelek húzták: a fővárosban január-októberben a szállodák összes bruttó forgalma 15,0 százalékkal 137 milliárd forintra nőtt, a szobaár-bevétele pedig 17,2 százalékkal 87,8 milliárd forintra emelkedett.

Az idén az első tíz hónapban a szállodák belföldi vendégéjszakáinak száma 7,1 százalékkal, a külföldieké 4,7 százalékkal volt nagyobb a múlt évinél. A hazai hotelek átlagos kihasználtsága 2,7 százalékponttal javult, 55,4 százalék volt. Budapesten a külföldi vendégéjszakák száma 7,6, a belföldieké 2,1 százalékkal nőtt, a szobafoglaltság 4,8 százalékpontot javulva 71,2 százalékos lett.

A jelentés szerint az összes szállodai vendégéjszaka 40,7 százaléka, a belföldi 8,8, a külföldi 66,6 százaléka realizálódott a fővárosi hotelekben október végéig, az összes szállodai árbevétel 49 százaléka, a szobaár-bevétel 53,6 százaléka, miközben a szállodai kapacitás - szobaszám - 34,4 százaléka volt Budapesten.



Csökkent a vendégéjszakák száma a Balatonnál

A balatoni régióban az első tíz hónapban 8,4 százalékkal, októberben 9 százalékkal csökkent a külföldi vendégéjszakák száma az előző évhez képest, ami a jelentés szerint döntően a hévízi szállodák iránti orosz és ukrán kereslet csökkenésének következménye. Hévíz nélkül a balatoni régióban az összes szállodai vendégéjszaka 0,3 százalékkal, a külföldi 1,3 százalékkal csökkent, a belföldi pedig 0,1 százalékkal nőtt a múlt évhez képest.

A balatoni régióban január-októberben a szállodák átlagos kihasználtsága 51,7 százalék, a bázisnál 1,4 százalékponttal jobb volt, bruttó átlag szobaára 8,1 százalékkal 15 363 forintra nőtt, bruttó szobaár-bevétele 5,1 százalékkal 22,7 milliárd forintra, összes árbevétele 1 százalékkal 40,6 milliárd forintra emelkedett. A balatoni szállodák szobaár-bevétele az országosnak 13,9 százalékát, az összes árbevétele az országosnak 14,5 százalékát tette ki az idén október végéig.

Tovább nőtt a kínai és brit vendégéjszakák száma

Az EU-ból 4,9 százalékkal, az európai országokból 2,2 százalékkal, Ázsiából 18,9 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. Utóbbiban nagy szerepe volt annak, hogy Kínából 42,7 százalék, Dél-Koreából 13,1 százalék volt a növekedés. Az összes ázsiai vendégéjszaka 20,6 százalékát kínai, 12,2 százalékát dél-koreai 25,3 százalékát izraeli vendégek töltötték el a hazai hotelekben.

Az első tíz hónapban a legnagyobb beutazó piacokról jelentős volt a növekedés: Nagy-Britanniából (19,9 százalék), az Egyesült Államokból (14,8 százalék) Olaszországból (8,8 százalék), Csehországból (7,9százalék), Franciaországból (8 százalék), és Lengyelországból (5,4 százalék).

Január-októberben az elhúzódó orosz-ukrán konfliktus miatt a szállodai vendégéjszakák száma Oroszországból 27,5 százalékkal, Ukrajnából 16,9 százalékkal csökkent.

Csökkenő októberi vendégéjszakaszám Németországból, Olaszországból, Horvátországból is

A jelentés kitért arra: a szeptember-októberben Magyarországon kialakult migránshelyzet lehet az oka annak, hogy októberben a vendégéjszakák száma országosan Németországból 15,2, Olaszországból 8,4, Szerbiából 27 százalékkal, Horvátországból 32 százalékkal volt kisebb, mint tavaly októberben. A KSH adataiból kitűnik: 2015 októberében az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 1,8%-kal, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,4%-kal (980 ezerre) csökkent.

A belföldi kereslet szempontjából nagyon fontos SZÉP-kártya forgalom a hazai szállodákban október végéig 13,1 milliárd forint volt, 5,1 százalékkal nagyobb tavalyinál, és ez a magyarországi hotelek belföldi 56,2 milliárd forint szállásdíj-bevételének 23,3 százalékát tette ki.

Az idén január-október között 14 szálloda nyílt meg vidéken: Orosházán, Algyőn, Mádon, Székesfehérváron, Szerencsen, Mórahalmon, Szombathelyen, Balatonfüreden, Mezőtúron, Balástyán, Mándokon, Szegeden és Pécsett. Budapesten 4 új szálloda nyílt. Az év során vidéken még három hotelt adnak át.

Forrás: MTI


A Marriott-nál  indul a LevelUp! program - a hazai szállodaipar egyedülálló kezdeményezéseként

A Marriott-nál indul a LevelUp! program - a hazai szállodaipar egyedülálló kezdeményezéseként 

A Marriott cégcsoport megelégelte azt a problémát, ami gyakran előtérbe kerül üzemelésük során: ez pedig a vendéglátóipari területen mindenki számára ismerős szakemberhiány.
Jelentős segítség érkezik állami szintről a bajba jutott visegrádi hotelnek

Jelentős segítség érkezik állami szintről a bajba jutott visegrádi hotelnek 

A súlyos mértékű tűzkárt szenvedett, több mint 100 főt foglalkoztató, 4 csillagos szálloda Hotel Silvanus helyreállításához az MTÜ 60 millió forinttal járul hozzá.
Tarcalon találkoztak a magyar kastélyszállodások, hamarosan Olaszországba indulnak

Tarcalon találkoztak a magyar kastélyszállodások, hamarosan Olaszországba indulnak 

A kastélyszállodások Tarcalon, az Andrássy Kúriában tartották éves közgyűlésüket április 15-én, hétfőn.
Bemutatkozott a BOTANIQ Collection prémium turisztikai brand

Bemutatkozott a BOTANIQ Collection prémium turisztikai brand 

Igencsak látványos rendezvény keretében, április 11-én, a Pesti Vigadóban debütált az új brand. Ahol az is kiderült, mit rejtenek a "titkos kertek"?
Díjeső a TRIBE budapesti tagjának

Díjeső a TRIBE budapesti tagjának  

Három kategóriában is díjazták a WING által fejlesztett TRIBE Hotel Budapest Stadiumot a LIV Hospitality Design Awards-on.
Világszerte szárnyal a hotelipar topszegmens területe

Világszerte szárnyal a hotelipar topszegmens területe 

A nemzetközi tanácsadó cég elemzése szerint kiemelkedő évet zárt a globális hotelpiac.
Indul a Marriott saját képzési programja

Indul a Marriott saját képzési programja 

LevelUp! elnevezéssel innovatív képzés indul a vendéglátóipari szakemberhiány pótlására a Marriott cégcsoport kezdeményezésére.
Moderonak indult, Meleaként nyílt meg Sárvár új ötcsillagos, tóparti szálláshelye

Moderonak indult, Meleaként nyílt meg Sárvár új ötcsillagos, tóparti szálláshelye 

Amelyet egy meghívásnak köszönhetően mi is kipróbálhattunk.
KSH: a vendégéjszakák száma 19, a vendégeké 23 százalékkal nőtt 2023 februárjához képest

KSH: a vendégéjszakák száma 19, a vendégeké 23 százalékkal nőtt 2023 februárjához képest 

A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 14, a külföldi vendégéjszakáké 24 százalékkal emelkedett.
Sajátos akciót hirdetett a leégett hotel - saját vendégei építhetik újjá

Sajátos akciót hirdetett a leégett hotel - saját vendégei építhetik újjá 

Adománygyűjtő akciót hirdetett a visegrádi hotel vezetősége.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.