Bár a legutóbbi 2-3 év során nem történt olyan utazási iroda csőd Magyarországon, amelynek károsultjai ne kaptak volna teljes körű kártérítést az útjuk meghiúsulása után, az utazási szerződések körül maradt némi bizonytalanság.
Évek óta húzódik a csődbe ment Karya Tour körüli kártérítési ügy. Az utasok kártalanítása ugyan lezárult, de akad néhány viszonteladó, aki továbbra is úgy gondolja, jogosult lenne a közvetítői jutalékra.
Megkértük az utazási irodák nyilvántartását hivatalból végző Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalt, bocsássa rendelkezésünkre az utazási vállalkozások számának alakulásával kapcsolatos statisztikákat. A Békési Tamás főosztályvezető-helyettes által megküldött adatokból egyebek mellett az is kiderül, hogy a válság ellenére idén januárban több mint 1200 utazási iroda működött Magyarországon.
Újra közelít a 2007-es adathoz az Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) által bejegyzett utazási irodák száma. Hogy változott az utaztatási piac az elmúlt öt évben? – erre kerestük a választ.
18-ról 15 milliárd forintra csökkent az idén az utazásszervezők összesített vagyoni biztosítéka. Az első három helyezett közül csupán a Best Reisen emelte a „tétet”, ugyanakkor jelentősen átrendeződött mind a charteres, mind a 12%-os kauciót felmutató cégek top 10-es listája – derült ki a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) legfrissebb adataiból.
A gazdasági válság, az ebből adódó alacsonyabb 2010-es árbevétel, a csődök (Aeroviva, Karya) és a TUI szervezeti változásai mind-mind szerepet játszottak abban, hogy a tavalyi 18 milliárdról idén 15 milliárdra csökkent az utazásszervezők vagyoni biztosítéka. Hogyan rendeződött át a charterezők Top 10-es listája? Írásunkból megtudhatja.