2016 novemberében a WizzAir tette fel a lakatot a marosvásárhelyi reptérre azzal, hogy a kifutópálya rossz minősége miatt Kolozsvárra költöztette járatait.
A 2015 tavasza óta menterend szerinti járatok nélkül üresen pangó, de megújult aradi reptérről a nyári szezon kezdetén váratlanul két román utazási iroda is charter járatot indított a törökországi Antalyába. Egyikük magyarországi turistákkal is számolt.
Egyetlen turista sem rekedt külföldön, aki a paravion.ro oldalon vásárolta meg nyaralását vagy repülőjegyét. A cég fizetésképtelenséget jelentett ugyan, de átszervezés után folytatja tevékenységét.
A debreceni reptér számára konkurenciát jelentő nagyváradi légikikötő második termináljának tervezése-kivitelezése kb. 500 ezer euróba kerül, és a nyertes konzorciumnak egy év áll a rendelkezésére, hogy átadja a létesítményt.
A romániai utazásszervezők egyre inkább rájönnek, hogy nyáron a tengerpart, télen pedig a sípályák sosem fogják milliós nagyságrendben vonzani a külföldi turistákat, ezért most az egyedi körutak, tematikus kirándulások irányába finomhangolják kínálataikat.
Gabriel Tudorache, a ROMATSA légi irányító szakszervezeti vezetője ma kora délután bejelentette, hogy zsákutcába jutottak a tárgyalások a közlekedési tárcával, ezért május 30-án, román idő szerint reggel 9.00 órától általános sztrájkba lépnek, és a szolgáltatásnak csak a kötelező 30 százalékát biztosítják.
Németországi befektetők gyógyszállót és gyógyászati központot építenének Konstanca közelében. A polgármester nem örül a hírnek, és helyi népszavazást akar az ügyben.
Füstölög a turisztikai szakma Romániában, miután kiderült, hogy a szakminisztérium bezárja a meglévő, kilenc külföldi irodáját – Berlinben, Bécsben, Pekingben, Párizsban, Moszkvában, Rómában, Londonban, Varsóban és New York-ban). A feladatot – a külügyi tárcával már egyeztetve – a jövőben a nagykövetségek látják el.
A tapasztalatok szerint a jó nevű romániai szállodák egyre gyakrabban kerülnek megoldhatatlan munkaerő-problémák elé, miközben talpon kell maradniuk, őrizve a színvonalat. Két brassói szálloda azonban a jelek szerint kényszerből elvágta a gordiuszi csomót, és most a Fülöp-szigetekről, Nepálból, Kínából, Pakisztánból hoz felszolgálót, szobalányt és szakácsot.
A Tarom légitársaság monopóliumát a belföldi járatok tekintetében a Wizz Air és a Ryanair már megtörte egy-egy – Bukarest-Kolozsvár és Bukarest-Temesvár – járattal, most azonban a román tulajdonú BlueAir diszkont légitársaság is kiélezi a belföldi járatok versenyét.
Közel 20 millió eurós befektetéssel próbál az Aradi Astra Személyvagongyár szeletet hasítani magának a romániai és később az európai vasúti személyszállítási tortából.
Dacian Ciolos román miniszterelnök kérte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóságot (ANPC), hogy indítson vizsgálatot a Ryanair légitársaságnál, miután a Temesvár-Bukarest vonalon vásárolni akart út közben, de nem fogadtak el tőle lejt, az utaskísérő eurót kért.
Magyar turisztikai konferenciát rendeztek Nagyszebenben, melynek központi témája volt, hogy a település ne csak átjáróváros legyen Budapest és a Székelyföld között, hanem valós élményeket kínáló desztináció. Ehhez persze kellene állandó, közvetlen légi vagy vasúti kapcsolat is. Ez utóbbi most ha csak ideiglenesen is, de valamelyest érezteti pozitív hatását. Az eseményen a Magyar Turisztikai Ügynökség is bemutatta a magyarországi kínálatot.
Romániában a jószolgálati célokkal alapított Lions Clubok támogatási politikájában kiemelt helyen szerepelnek a minden megyében működő vakok és gyengénlátók egyesületei, nem véletlen, hogy a kizárólag hölgyekből álló Lions Club Arad 2007 most hétfőn este harmadik alkalommal szervezett vakvacsorát.
Amint az várható volt, a Román Turisztikai Hatóság (ANT) múlt heti intézkedése – amellyel 1384 utazási irodának vonták be a licencét – hatalmas felháborodást keltett a szakmában, több tucatnyi vállalkozás perrel fenyegetőzött, elsősorban a hitelrontásért.
Az ország történetében páratlan döntést hozott október 4-én a Román Turisztikai Hatóság, amikor 1384 utazási irodának bevonta a licencét, mert nem kötöttek külön biztosítást fizetésképtelenség és csőd esetére. A Hatóság listája azonban pontatlan, ezért például a Christian Tour perelni akarja az ANT-t.
Legalábbis az egyik, hisz öt esztendő múlva már három város is viselheti majd a megtisztelő címet. Romániában a kiírás első körében 14 város nevezett, a döntőre viszont csak négyen maradtak: Temesvár, Bukarest, Nagybánya, Kolozsvár. A győztes várost pénteken délután a román főváros Nemzeti Könyvtárában nevezte meg Steve Green, az uniós zsűri elnöke.
Öt éve nem tapasztalt algásodás okoz gondokat a Fekete-tenger romániai strandjain, állítja a Dobrudzsa-Tengerpart Vízügyi Hivatal (ABADAL), amely alig győzi a takarítást. Javában zajlik a nyári szezon, de idén már 20 ezer tonnát szedtek össze csak a szabadstrandokról, a koncesszióba kiadott 326 strandrész takarítása a bérlő feladata.
Az érintettek szempontjából a legrosszabbkor, az idegenforgalmi szezon rajtjánál pattant ki, hogy Romániában a versenyhivatal (CC) kartellezéssel gyanúsítja a 12 legnagyobb tour-operátort, és vizsgálatot indított. A bizonyítékok begyűjtéséhez már több utazási irodánál kopogtattak váratlanul, s vittek el dokumentumokat, amelyeket még vizsgálnak és összesítenek.
Csak a véletlen műve, hogy ugyanazon a napon, április 20-án adták át a megújult nagyváradi és aradi repteret. A különbség azonban óriási: amíg Nagyváradon ma már egy 120 tagú izraeli turistacsoport landol, Aradon a járatok hosszú távú biztosítása még kérdéses.
Mindössze 50 lejbe (kb. 3500 Ft) kerül a Román Evangélikus Egyház által kibocsátott „Transilvania Card”, amellyel félszáz erdélyi templomerőd látogatható a nyári idegenforgalmi szezon (április 27-október 15.) alatt. A kártya egyéb kedvezményekre – szállás, étkezés – is jogosít a szerződéses partnercégeknél.
Fogászat, fodrászat, egészség- és szépségmegőrző szolgáltatások, orosz, finn, valamint száraz szauna, infra- és jégkabin, török fürdő, aromaterápia, 12 belső, 6 külső medence is lesz a március végén avatandó, de csak májustól látogatható nagyváradi Nymphea Wellness és Termálközpontban.
Kafkai rivalizálás tört ki Romániában két, a Duna mentén fekvő kikötőváros, Galac és Braila között. A konstancai kikötő közúti elérését meggyorsítandó Galac Duna alatti alagutat akar építtetni, Braila függőhidat.
Oroszokat kecsegtetett szuperolcsó tengerparti nyaralással az egyik romániai, államilag támogatott turisztikai szerv, amelyet a helyi szállodások egyáltalán nem néznek jó szemmel.
Teljes, külső-belső restaurálással újul meg Dél-Erdélyben Vajdahunyad vára, amennyiben a helyi önkormányzat által benyújtandó pályázat megkapja a nyolc millió eurós uniós támogatást.
Egyelőre úgy tűnik, a román állam nem tudja megállítani a Tarom légitársaság zuhanórepülését. S habár a 2014-ben elkönyvelt 25 millió eurós veszteséggel szemben a 2015-re tervezett 11 millió mínusz akár sikernek is elkönyvelhető, a problémák rövid távon ennél sokkal súlyosabbak.
A turisztikai statisztikák szerint a román főváros nem szerepel a közkedvelt európai citybreak-városok ranglistájának élmezőnyében, most azonban egy, december 1-jétől életbe lépő törvény végképp taccsra teheti a szórakozóhelyekkel teli fővárost.
Megnyílik július 11-én, szombaton Nagylaknál az első autópálya-határátkelő Magyarország és Románia között - közölte a romániai Autópályák és Országutak Országos Társaságának (CNADNR) szóvivője a Mediafax hírügynökséggel szerdán.
Van, aki már harmincadszorra is a Kartago Tours-szal nyaral Egyiptomban, sőt, rendre ugyanazt a szállodát választja – hangzott el az utazási iroda által az értékesítő partnereknek, újságíróknak szervezett egyiptomi tanulmányúton, ahol Vrtelik Mária Amíra, Gera Patrícia és Ahmed Mansour kalauzolta a csapatot a szállodákba és a szabadidős programokon.
Még a korrupciós hírekkel szemben edzettek is meghökkentek, milyen visszásságokat tárt fel első, bemutatkozó sajtótájékoztatóján a román utazásszervezőket tömörítő ANAT új vezetősége.
Két év alatt már a harmadik igazgatótanács mondott le a román légitársaságnál, a belga Christian Heinzmann vezérigazgató viszont a jelek szerint mozdíthatatlan.
A Déli-Kárpátokban, a Nagyszebentől 80 kilométerre található Balea gleccsertó szomszédságában csütörtökön ökumenikus istentisztelet keretében szentelik meg a jégtemplomot, s ezt követően már a turisták is látogathatják, sőt, esküvőket, keresztelőket is lehet itt tartani.
Elsősorban a régi épületeket még őrző, Ceausescu buldózereitől megmenekült szűk belvárosi rész éjszakai életével és pezsgésével, valamint a diktátor építette hatalmas palotával vonzaná a külföldi turistákat a Bukarest népszerűsítésére tavaly alakult egyesület.
Jövőre a korábbi kusza, szállodai csomagonként, sőt, étkezésenként is változó, 9 és 24 százalék között mozgó áfa egységesen 9 százalékossá válik a Romániai szállodaiparban. A változást az all inclusive-os hotelek különösen üdvözlik.
A statisztikák szerint az érintetlen természeti kincsekre, vadregényes tájakra hajazó, az elmúlt években készült turisztikai reklámfilmek nem hozták lázba a külföldieket, mert a szaktárca most stratégiát váltott.
Nem tagadja a román kormány, hogy Károly herceg mentette meg az enyészettől és a kihalástól a Brassó megyei Fehéregyházát (Viscri), ezért most közüzemi fejlesztésekkel járulnak hozzá a település további fejlesztéséhez.
A Taurus Reisen több mint harminc viszonteladó munkatársa ismerkedett a múlt héten az egyiptomi Hurghadában az utazási iroda kínálatában lévő szállodákkal.
A statisztikai hivatal turisztikai adatainak láttán a román szaktárcának két lehetősége adódott: vagy bevallják, hogy az ország turisztikai célpontjai nem kellő mértékben vonzzák a külföldi vendégeket, vagy eldicsekszenek az azokhoz utazók számának enyhe növekedésével.
A Román Ortodox Egyház (BOR) körlevélben tiltotta meg az ortodox kolostoroknak, templomoknak, hogy szállással vagy étellel szolgáljanak az utazási irodák által szervezett csoportoknak vagy magánszemélyeknek.
Ma az Arad megyei Pécskán Maros-hidat avattak, ám ezt csak jövõ nyáron vehetik használatba az autósok, kerékpárosok, mert a hidat a 7-es nemzetközi fõúttal (Arad-Nagylak), illetve a folyó túloldalán lévõ Németszentpéterrel összekötõ út még nem készült el.
A tengerparti Konstanca Polgármesteri Hivatalnak sikerült több fejlesztésre, beruházásra 14 millió eurót összegyűjtenie, részben uniós pályázatokból, részben saját forrásokból.
A Romániai Szállodaipari Szövetség (FIHR) most nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint az év első felében a szálláshelyek kihasználtsága mindössze 28 százalékos volt, miközben 2008-ban, a válság kirobbanásának évében még elérte a 35 százalékot, a szobák átlagára pedig 15 százalékkal kisebbek, mint öt esztendővel korábban.
Egy közelmúltban módosított kormányrendelet lehetővé teszi 2014. január 1-jétől, hogy Romániában az állam újabb sarcot vessen ki a szállodákra, vendéglőkre, kávézókra.
Szeptembertől turisztikai látványosság lesz Romániában a laktanya, ahol a Ceausescu házaspár 1989 decemberében, a kivégezésük előtti utolsó éjszakáját töltötte, s ahol a perük zajlott, majd kivégezték őket.
Pénteken, június 14-én Victor Ponta román és Plamen Oreharszki bolgár kormányfők jelenlétében adják át a forgalomnak a bulgáriai Vidint és a romániai Calafatot összekötő közúti és vasúti Duna-hidat.
Az utazásszervezők tapasztalata szerint a Jordániába készülő nyaralók egyik első alapkérdése: mennyire biztonságos az ország, amely határos Szíriával, Irakkal és Izraellel is? Nos, a statisztikák alapján a királyság, hála az ügyesen lavírozó bel- és külpolitikájának, a szomszédokkal ápolt kapcsolatainak, a világ negyedik legbiztonságosabb állama.
Az egyik legtekintélyesebb romániai gazdasági napilap, a Ziarul Financiar (ZF) számításai alapján 2012-ben a WizzAir letaszította a trónról a Tarom állami légitársaságot, és az utasok számát tekintve piacvezető lett.
Az egyik legtekintélyesebb romániai gazdasági napilap, a Ziarul Financiar (ZF) számításai alapján 2012-ben a WizzAir letaszította a trónról a Tarom állami légitársaságot, és az utasok számát tekintve piacvezető lett.
A recesszió továbbra is sújtja a romániai szállodaipart, az alacsony kihasználtság arra kényszeríti a tulajdonosokat, hogy olcsó pénzért értékesítsenek számos panziót és hotelt.
A román gazdasági minisztérium várhatóan már április 1-jétől bevezeti, és egyelőre hat hónapra tervezi a szállodák, panziók, bizonyos vendéglők, kávézók átalánydíjas megadóztatását.
Annak ellenére, hogy az elődje által eurószázezrekért kidolgozott romániai turisztikai márkanév az idegenforgalom enyhe növekedését eredményezte, a tavaly hatalomra került új kormány turisztikai minisztere a "Fedezd fel a Kárpátok kertjét" szlogent sutba dobta, és Ceausescu-emlékhelyek felélesztésével csalogatná a külföldieket.
A romániai turizmus munkáltatóit tömörítő szövetség (FPTR) felmérése szerint a 2013-as esztendőt megközelítőleg százezer román állampolgár töltötte szállodákban, üdülőhelyeken, ami az előző évhez képest 30 százalékos növekedést jelent.
„Nekünk olyan rossz a hírnevünk külföldön, hogy a román tengerpart szóba sem jöhet alternatívaként azoknak, akik a tragikus és szomorú bulgáriai merénylet miatt távoznak a szomszédos országból” – nyilatkozta Dragos Anastasiu, a TUI-t Romániában képviselő Eurolines tulajdonosa.
Stájerországban, Ausztria zöld szívében tizenkét hónapig tart a turistaszezon – bizonyította újságíróknak egy négynapos szakmai út keretében a Murtal üdülőrégióban Stájerország Tartomány Turisztikai Hivatala, valamint az Osztrák Nemzeti Idegenforgalmi Képviselet.
Gyula, Orosháza, Makó, romániai oldalon pedig Buziásfürdő és Menyháza fogott össze, hogy egy uniós projekt keretében, közös marketingtevékenységgel, a piaci igényeknek megfelelő szolgáltatás-csomagokkal növeljék a látogatóik számát.
Ötezer német turista ígéretével vett rá román tengerparti szállodákat a Thomas Cook Neckermann (TCN), hogy június 1-jétől vezessék be a vendégek kedvéért az all inclusive szolgáltatást, amelytől érthetetlen módon a román szállodatulajdonosok évek óta ódzkodnak, vélhetően azért mert számukra ez túl „macerás” és munkaigényes.
Tavaly 1,2 millió utas fordult meg Románia legjelentősebb, vidéki repterén, idén pedig legalább 1,3-1,4 millióra számítanak, s ezzel várhatóan megőrzik országos második helyüket.
A Romstrade Rt. útépítő vállalat és a szintén román tulajdonban lévő BlueAir diszkont légitársaság birtokolta Infra Group 200-220 millió eurós beruházással új repteret épít a román fővárostól 20 km-re délre lévő, alig kétezer lelket számláló Adunatii Copaceni község mellett a fapados járatok számára.
A Malév csődje okozta űrt szeretné mihamarabb kitöltetni a kolozsvári repteret üzemeltető Kolozs Megyei Önkormányzat, amelynek elnöke, David Ciceo most bejelentette, hogy „olyan partnert keresnek, amely biztosítja a budapesti átszállást is”.
Hivatalosan Romániában április elsején startol a nyári turistaszezon, ám ennek sikerét máris megkérdőjelezi a Bukarestben március 18-án zárult idegenforgalmi vásáron kiújult az all-inclusive szolgáltatás pro és kontra vitája, vagy a tengerparti strandok árverése, amelyen mobiltelefonokat árusító cég is fövényszakaszhoz jutott.
A március 25-én életbe lépő nyári menetrend szerint a TAROM román légitársaság napi kettő helyett három gépet indít Budapestre, napi hatra emeli a Bukarest-Kolozsvár és Bukarest-Temesvár vonalon közlekedő járatainak számát, de utashiány miatt leállítja a Kolozsvár-Frankfurt járatot, és újra megpróbálkozik életet lehelni a nizzai és dubrovniki célállomásokra közlekedő repülőibe, mert az utazási irodák fokozott érdeklődést jeleztek a két tengerparti üdülőre.
Az élő óceán és partvidéke lesz a témája az idén a dél-koreai Yeosuban megrendezendő világkiállításnak, amelyen Románia egy 700 ezer euróba kerülő pavilonban szeretné megismertetni a közönséggel a Duna-delta szépségeit, sokszínű, sajátos növény- és állatvilágát, a biodiverzitás védelmének eszközeit, megoldásait, s nem utolsó sorban a fenntarthatóság lehetőségeit.
Abrány György, a Wizz Air kereskedelmi igazgatója március 1-jén Aradon bejelentette, hogy június 23-tól elindítják az Arad-Milánó (Bergamo) járataikat heti két alkalommal, kedden és vasárnap, a fokozódó érdeklődés miatt ily módon kiegészítve a Temesvár-Milánó járatokat.
A romániai szállodatulajdonosok a személyi jogokra hivatkoznak, a szaktárca a feketeturizmus letörésével érvel a lassan országos botránnyá dagadó ügyben, miután egy kormányrendelet-tervezet szerint a hotelek, panziók kötelesek lesznek rákapcsolódni és adatokat szolgáltatni az országos, vendégnyilvántartási rendszernek.
Programszervező, csomagértékesítő, a helyi idegenforgalom fellendítője, nem pedig sóhivatal lesz a Hargita és Maros megyék által közösen megalakítandó Sóvidéki társulás, tett ígéretet Borboly Csaba és Lokodi Edit, a két megyei önkormányzat vezetője.
A világhírű francia multiinstrumentalistát, zeneszerzőt szemelte ki a bukaresti turisztikai minisztérium, hogy romániai koncertjével reklámozza az országot, mint turisztikai célpontot.
A kormánypárt köreiben csak Szőke ciklonnak becézett Elena Udrea román turisztikai miniszter állítólag tombolt dühében, amikor elolvasta a közúti rendőrség jelentésében, hogy szilveszter előtt körülbelül 90 ezer gépkocsi araszolt Bukarestből Brassó irányába, hogy az utasok elfoglalják helyeiket a szállodákban, panziókban, miközben a Prahova völgyében a tucatnyi üdülőben, falvakban hivatalosan mindössze 32 424 szálláshely létezik.
Miután a Plus kiskereskedelmi lánc üzleteinek felvásárlásával és további szupermarketek építésével a Lidl 2011-re alaposan megvetette a lábát Romániában, most német turisták számára szervezett utakkal akarja bővíteni tevékenységét.
A tengerparti üdülések frontján elvesztette a csatát Románia Bulgáriával szemben, ugyanakkor az utóbbi időben bővülést mutat az ország turistaforgalma.
Négy, igluhoz hasonló, egymással összekötött jégkunyhóval bővül idén Romániában a Fogarasi hegységben 2040 méter magasan található Balea-tó közelében hagyományosan, évek óta felhúzott jégszálló.
A Travel Channel második, Romániát reklámozó dokumentumfilmjébe a rendező Paul Lister hollywoodi sztárokat is bevonna, s elsősorban olyan színészeket környékeznek meg, akik korábban már filmeztek az országban.
A sztrájkok, tüntetések és egyre mélyülő gazdasági-pénzügyi válság sem tántorította el a legtöbb, külföldi nyaralást választó romániai vendéget Görögországtól, így körülbelül 300 ezer turistával idén is ez volt a legkedveltebb célország, derült ki az Értékelő és Stratégiai Intézet (IRES) nyár végi statisztikájából, amelyet megerősített a Romániai Görög Turista Szervezet is.
A Bukarestben a november 3-6. között megrendezésre kerülő Romhotel – szállodaipari és turisztikai vásáron mutatja be hivatalosan először a Hargita Megyei Önkormányzat a Székelyföld új, egységes turisztikai arculatát meghatározni kívánó emblémát és logót.
Már csak a szállásadókon és vendéglősökön múlik, hány romániai és külföldi vendég választja a jövőben pihenésre Hargita megye egyik legrégebbi, legpatinásabb, de az elmúlt évtizedekben teljesen lezüllesztett, mára azonban ismét fejlődő fürdőhelyét, Borszéket.
Akármilyen furcsának is tűnik, a román turisztikai minisztériumnak fogalma sincs, hogy hány külföldi vendég érkezik a Fekete tenger partjára, vagy a hegyvidéki üdülőkbe.
A váratlan helyzetek, kalandos utazások, magyar és szász történelmi ritkaságok után érdeklődők számára rajzolta meg az erdélyi falvak felvirágoztatását is célul kitűző Károly herceg alapítványa, a Mihai Eminescu Trust (MAT) Az erdélyi szász örökség útját.
Románia turisztikai
miniszterasszonya, Elena Udrea bejelentette, hogy tíz gyógyfürdőt, köztük több
székelyföldit, kiemelt fejlesztési támogatásban részesítenek.
Az óvatoskodó, apró lépések helyett az előremenekülést
választotta Egyiptom, hogy legalább a nyári szezon második
felére visszatornássza a forradalom miatt megfogyatkozó
turisták számát.
Továbbra is válságban a romániai turizmus, miután az első negyedévben, 2010 hasonló időszakához viszonyítva, 20 százalékkal csökkent a szállodai vendégek száma.
Amint az a legfrissebb statisztikákból kiderül, továbbra is a legfontosabb küldőpiac Románia számára Magyarország. A tavalyi gyenge visszaesés után idén bővült a beutazó forgalom, a magyarok továbbra is az első helyen állnak.
„A víz épp csak langyos, a padlót nem fűtik, a hullámfürdő bedöglött, a többi vízi élménynél meg tolongani kell, szóval menjetek inkább Szegedre, nincs az olyan messze” – olvasható egy román nyelvű blogbejegyzésben, amely a nagy csinnadrattával felavatott dévai Aqualand élményfürdő tavaly karácsonyi megnyitása utáni hetekben íródott.
A borvíz a savanykás forrásvíz erdélyi neve. Az ásványvizet
Erdélyben általában, de főleg a Székelyföldön borvíznek
nevezik. Tartalmaz nátrium-karbonátot, íze a boréra hasonlít.
A forrást borkútnak hívják a helybeliek, akik évszázadok óta
ezek vizét isszák.