Ezekkel a fejlesztésekkel erősít Palócföld

A Palóc Út turisztikai szolgáltatói már nagyon várták a pandémia utáni újrakezdés lehetőségét. Több mint egy éve dolgoznak a most megvalósuló fejlesztésekért is, melyek illeszkednek az aktuális turisztikai trendekhez, a látogatók igényeihez. Élménygazdag de biztonságos, aktív kikapcsolódást kínálnak a legújabb fejlesztések három településen határon innen és túl.  (X)

A 2005-ben alakult Palóc Út Egyesület 100 tagot számlál hazánkban és Szlovákiában – 35 önkormányzatot és magánszemélyeket – akiknek az a célja, hogy megőrizzék a palóc hagyományokat és élményszerűen bemutassák azokat a látogatóknak, turistáknak, úgy, hogy ez a tevékenység megélhetést is nyújtson a számukra és mérsékelje a hazai és szlovákiai vidékre jellemző elvándorlás mértékét. Az egyesület pályázati forrásokból igyekszik fejleszteni a turizmushoz szükséges infrastruktúrát, a legutóbbi határokon átnyúló Interreg Szlovákia – Magyarország Partnerséget Építünk program pályázatban három településen is forrásokhoz jutottak szolgáltatók Terényben, Mátrafüreden Szlovákiában pedig Hrusovban.

Ebben az új helyzetben az érvényesüléshez és a hosszú távú sikerhez, fokozottan fontos, hogy a szálláshelyek egyedi jellemzőkkel rendelkezzenek, autentikus hangulatot és megkülönböztető élményt biztosítsanak. Palócföld még a felfedezetlen értékek tárháza. Bár turisztikai ismertsége csak néhány településnek van, az egész vidék előnye lehet a közeljövőben, hogy itt nagyobb a tér, elkerülhető a zsúfoltság, környezettudatosak a szolgáltatók és a természet tapintható közelségben van. Az utóbbi időben számos fejlesztés történt a kerékpáros valamint turisztikai infrastruktúra területén. Változik a kereslet is, amire a helyiek válasza az egészségtudatos programok, az öngyógyítás módjainak bemutatása, illetve emocionális és spirituális élmények kínálata.

A kis, családias szállásokon minimálisra csökkenthető az idegenekkel való találkozás. Itt biztonságban pihenhetünk, miközben az online kapcsolattartás feltételei mindenhol adottak. A biztonság mellett fontos cél a fenntarthatóság is, amelyben a helyi kultúra megismerése és helyi termékek fogyasztása kedvező hatással van a helyiek életére is. Az utazásra költött pénz nagy része itt, helyben maradva támogatja a vidék fejlődését. A rövidebb-hosszabb tartózkodáshoz számos programlehetőséget is kínálnak a szolgáltatók: aktív pihenést, új élményeket és szokatlan kalandokat. Legutóbb három szolgáltató tudott fejleszteni az Interreges pályázatban elnyert forrásokból. Lássuk ezeket!

Hagyományos ételek udvara

Terény a Palóc Út egyik legszebb és legizgalmasabb települése. Fekvése is festői: a falut patak szeli ketté, ahová egészen hosszan futnak le a házak háztáji gazdaságai, amelyeket még sok helyen máig megművelnek a lakosok. Terény sok háza őrzi még az autentikus népi építészeti arculatot. A helyiek és

betelepülők egyaránt szépen újították fel a portákat, és a hagyományőrzés mellett modernitást és hozzáadott értéket csempésztek a falu mindennapjaiba. Az Árdai Vendégházat, a Csipkemúzeumot és kávéházat üzemeltető vállalkozók a faluközpontban újabb vonzerőt alakítanak ki. A népi életmód udvar azzal a céllal jön létre, hogy a turistákat megállítsa a településen és élménydús programokkal kösse le. Itt lehetőség lesz majd megismerni a hagyományos helyi gasztronómia remekeit a fedett kemence, masina és katlan jóvoltából, és a vendégek aktív részesei lehetnek a kenyér- és laskasütés, lekvárfőzés, disznóvágás és egyéb népi ételkészítés rituáléjának. Kézműves kismesterségek bemutató helyszíne is lesz majd az udvar. A projekt teljes egészében környezettudatos megoldásokra támaszkodik, határozott cél is ezeknek a rendszereknek a bemutatása, hasznosságuk ismertetése. Ezenkívül a vállalkozás kialakít egy elektromos biciklikkel is felszerelt kerékpárkölcsönzőt és egy vizes élőhelyet is, amelyhez mezítlábas ösvény csatlakozik majd.

 

Kirándulások négy- és kétkeréken

A festői szépségű, kedvelt kiránduló- és klimatikus gyógyhelyen, Mátrafüreden is van szolgáltató, amely fejleszthet a projekt keretében elnyert pénzből. A gazdag gyöngyhímzéssel készült helyi viseletről, egyfajta kabátról, a cicáskakusról kapta a nevét, a település egyik vendégháza, a Cicáskakus. A palóc kultúra használati tárgyaival és díszítő elemeivel berendezett szálláshely mind a 9 szobája akadálymentes, és elsősorban az idősek, egészségügyi problémákkal küzdők, illetve a mozgásukban korlátozottak igényeire rendezkedett be. Ezeknek a célcsoportnak a kényelmét szeretnék tovább növelni a most elnyert támogatással is. A vendégház üzemeltetői akadálymentes, rámpával felszerelt kisbuszt vásárolnak, hogy a Mátrába és a Bükkbe, a közeli városokba, gyógyhelyekre fél-, egynapos programokat tudjanak biztosítani vendégeik számára. Emellett elektromos kerékpárokat is beszereznek, hogy a bringázás élménye a nehezebben mozgók és az idősebb korosztályok számára is elérhető legyen. Külön kérésre túravezetőt is biztosítanak. Új honlap segíti a közös online kerékpárbérlést és a szolgáltatások értékesítését, túraajánlatokkal és hasznos információkkal látja el az érdeklődőket. A ház célközönségének még kényelmesebb kiszolgálását, szeretnék biztosítani egy büfékocsi beszerzésével is, amelyben a Mátra összes hagyományos fogása felvonul majd.

 

Gyógyulás a természet erejével

A magyar vállalkozások mellett a szlovák oldalon is fejleszthet egy szolgáltató. A Nagykürtösi járásban található Hrušov község életét a népi kultúra és a vidéki életforma jellemzi napjainkban is. A falu élén 20 éve álló polgármester a helyiek támogatásával jelölte ki a község fejlődési irányait, és a gazdálkodó életforma és a hagyományörző falusi turizmus mellett tette le a voksát. 2004-ben a település elnyerte az Év faluja díjat Szlovákiában. A pályázat jóvoltából a Hrusov közelében található, ízlésesen és igényesen kialakított „U bylinkárky” vendégház területén különleges tanösvényt hoznak létre a szálláshely tulajdonosai 27 természetközeli funkcióval, látnivalóval, élményelemmel. Ezek közül kiemelkedőek a kedves kis kőházak, amelyekben, a fényérzékeny vendégeket kezelik és a méhészeti termékek felhasználásával egyre népszerűbb apiterápiát is biztosítják. A szintén itt épült gyógynövényszárító fakunyhó kívül és belül is egyaránt színvonalas élmény. Ahogy a magyar pályázók esetében, itt is létesül egy elektromos valamint hegyi kerékpár kölcsönző.


Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját

Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját 

A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház Szentháromság harangját 300 év után először mozdítják el a helyéről.
Sok magyar hitelből nyaral idén - árstop nem lesz a balatoni szolgáltatók esetén

Sok magyar hitelből nyaral idén - árstop nem lesz a balatoni szolgáltatók esetén 

Új programot indít a kormány a turisztikai szolgáltatók megsegítése érdekében.
Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben

Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben 

Május 12-én, vasárnap rendezi az "Alapítvány a Budapesti Állatkertért" a tavaszi Nevelőszülők Találkozóját, ahová mindenkit sok szeretettel várnak.
Famászó bajnokságot rendeznek Tatán

Famászó bajnokságot rendeznek Tatán 

Igen, ilyen is van: a Magyar Faápolók Egyesülete nemzetközi előírásoknak megfelelő famászó bajnokságot rendez Tatán, az Öreg-tó partján.
Erre kell számítania annak, aki munkát keres

Erre kell számítania annak, aki munkát keres 

Szinte minden vármegyében lelassult a munkaerő-felvétel.
A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot

A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot 

Egyre nehezebb helyzetben a munkáltatók.
Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek:  idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik

Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek: idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik 

Igazi világsztárok, hazai előadók legjava, kedvezményes belépők.
Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen!

Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen! 

A következő hétvégén visszatérhetnek a múltba a látogatók egy eseménysorozat keretében Hévízen.
Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.