Ariana Grüll, a többszörösen építészeti és design díjjal kitüntetett bécsi Zeytinoglu építésziroda vezető-tervezőjével beszélgettünk a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.
A tavalyi év után idén is a zsűri egyik tagjaként fontos szerepet játszik majd a Klasszis TopDesign verseny győzteseinek kiválasztásában. Milyen tapasztalatai vannak a tavalyi versennyel kapcsolatban?
A gazdasági válság jelentősen érintette az építőipart, ami sok tervezett projekt leállítását okozta és számos kihívás elé állította a piacot, befolyásolva a jövőbeni fejlesztések megvalósíthatóságát. Mindezek ellenére a tavaly benyújtott pályaművek között sok igen magas színvonalú munka volt, amelyek közül nem volt egyszerű választani. A lakóépületek és irodaterületek projektjei nagyon értékesek és progresszívek voltak. Több fenntartható projekt is volt, amelyek közül engem nagyon megfogott egy, az igények változása szerint szabadon variálható épület, mert hiszem, hogy a jövőben minden bizonnyal nagy igény lesz arra, hogy a helyiségeket könnyűvé és mozgathatóvá tegyük anélkül, hogy az alapanyagokba kellene beleavatkozni.
Mit vár az idei versenytől?
Azt gondolom, hogy napjainkban elengedhetetlen a fenntarthatóság szem előtt tartása. Ez mostanra egy olyan szemponttá vált, amelynek körében az erőforrások ésszerű felhasználása elsődleges és ahol ezáltal biztosítottá válik a hosszú élettartam, úgyhogy egyrészt ezt is keresni fogom a munkákban. Másrészt az építészek számára elengedhetetlen, hogy túllépjenek a nemzetközi trendek puszta követésén. Ehelyett egyedi történelmükre, környezetükre és tapasztalatukra támaszkodva innovatív és jellegzetes terveket kellene létrehozni, és én elsősorban ezeket az egyedi megoldásokra is kíváncsi vagyok.
Az Arkan Zeytinoglu Architects Wien szállodafejlesztési és szállodatervezési vezetőjeként Önnek melyek a fő szempontjai tervezés során?
Számomra minden szállodaprojekt egyedi élményt jelent. A jövőbeli vendégek változó elvárásai új funkciókat és igényeket vezetnek be a dinamikus tervezési folyamatba. Új technológiákkal, környezetvédelmi koncepciókkal kell foglalkoznunk, és innovatív megoldásokat és megközelítéseket kell alkalmaznunk. Fontos szerepet játszik a kontextus és a személyiség is. Az új generáció nagyon jól ismeri a mesterséges intelligenciát és a hasonló technológiákat, fontosnak tartja a technológiai fejlődést, valamint a fenntartható, érzelmileg kiteljesedő életmódot, amelyet szintén figyelembe kell venni.
Milyennek látja a magyar szállodákat és a magyar vendéglátást?
A magyar szállodák nagyon gazdag hagyományokkal büszkélkedhetnek. Az új fejlesztések egyre inkább a nemzetközi, globálisan gondolkodó utazók kiszolgálására irányulnak, különös hangsúlyt fektetve a hagyomány és a modern érzékenység ötvözésére és a mai közönség számára történő újraértelmezésére. Nagyon sok remek szakember dolgozik a különböző területeken, és számos kiváló magyar építész is, akik közül remélem, minél többel találkozhatunk majd a pályázat alkalmával.