Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Az Etyeki Kúria az elmúlt években jelentős fejlesztéseken ment keresztül, melyek során nemcsak a borászatot, hanem a borturizmust is új szintre emelték. Szerepi Szabolcs, az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-, és cégvezetője többek között arról mesélt, hogyan sikerült ötvözni a hagyományokat az innovációval, ugyanakkor a beszélgetés során szó esett a borászat hosszútávú terveiről és arról, hogy mi teszi igazán különlegessé ezt a helyet a magyar borvidékek között.

Folyamatosan fejlődnek, fejlesztenek, megújulnak. Mit jelent ez az elmúlt évekre nézve?

Az Etyeki Kúria 1996-ban alakult, kezdetben két hektáron gazdálkodtunk, mely területek folyamatosan gyarapodtak. 2008-ban csatlakozott csapatunkhoz ügyvezetőnk Babarczi László, majd egy évvel később Mérész Sándor főborászunk. 2013-ban „hipertér ugrás” következett életünkben, megépült ugyanis az öreghegyi borászati épület, melyben a szőlőfeldolgozási és termelési fejlesztéseken túl helyett kapott a mai turisztikai üzletág alapja, a Borbárunk és a Budapest környéki hegyekre panorámás vendégterünk. Később, 2019-ben a szőlőtőkék között felépült 300 nm-es rendezvényhelyszínünk is.

Meghatározó évek voltak ezek, ugyanis ekkorra hatalmas fejlődésen mentek keresztül szőlőterületeink, termelési és kereskedelmi lehetőségeink.

Olyannyira, hogy az anno 280-300 ezer palackra tervezett épületet eddigre szinte ki is nőttük, így 2020 elején megfogalmazódott a gondolat, hogy a szőlőfeldolgozásnak és a borkészítésnek új létesítménybe kellene költöznie. Ezt végül a covid ideje alatt kezdtük el megvalósítani. Babarczi László ügyvezetőnk vezetésével elkezdtünk dolgozni az új épület helyének keresésén, tervezésén, kialakításán, mely 2023 szeptemberére meg is valósult. Ezzel megtörtént a szétválás borászati és turisztikai üzletágaink között. Az új épületbe elköltözött a borászat, az Etyek öreghegyi „mesevilágban” pedig maradt minden, ami a turizmushoz tartozik.

Etyek öreghegyi szőlők
Etyek öreghegyi szőlők
Fotó: Etyeki Kúria

Az idei év egyik legjelentősebb turisztikai fejlesztése az 1800-as évek végén épült Sváb Pince felújítása volt, ahol a múltat ötvöztük a jelennel. Külsőleg megmaradt a présház megjelenés, ugyanakkor belül teljesen modern teret alakítottunk ki, miközben megőriztük és autentikus formájában visszaállítottuk a pincerészt, annak minden falusi bájával együtt. Emellett Pavilon rendezvényhelyszínünk enteriőrjét is megújítottuk, továbbá első lépéseinket tesszük, hogy szálláshelyekkel is rendelkezhessünk.

Hogyan indult el a borturizmus fejlesztése?

2020 év elején, a borászati épület fejlesztése mellett felmerült a tulajdonosi igény a turizmus fejlesztésével kapcsolatban is; ekkor kerültem a Kúria csapatába; dedikált lábat kapott a borturizmus.  A covid ideje alatt megkezdtük a’la carte konyhánk fejlesztését, melyet 2021 év elején a lezárások végeztével meg is nyitottunk, így már nem kizárólag borkóstolókat fogadtunk, hanem melegkonyhai étkezési lehetőséget biztosítottunk vendégeink számára, mely nagy lökést adott a turisztikai láb tovább építésének.

Szerepi Szabolcs üzletfejlesztési és cégvezető
Szerepi Szabolcs üzletfejlesztési és cégvezető
Fotó: Etyeki Kúria

A borászatnál egyszerre van jelen a hagyományok tisztelete és az innovatív szemlélet. Hogyan tud ez a kettő együttműködni a borturizmusban?

Amikor 1996-ban az Etyeki Kúria tulajdonosa megvásárolta az első két hektárt szinte azonnal nyilvánvalóvá vált számára, hogy egy igazi kincset talált. A fejlődés iránti vágy azóta is áthatja az Etyeki Kúria cégcsoport mindennapjait, mindannyiunk munkáját, és ebben a szemléletben készíti borainkat a kaliforniai és toszkán tapasztalatokkal rendelkező Mérész Sándor is, aki immáron 15 éve dolgozik az Etyeki Kúria főborászaként, és több, mint tíz éve minden évben tagja Magyarország TOP50 borászának.

Mérész Sándor főborász
Mérész Sándor főborász
Fotó: Etyeki Kúria

Nagyon fontos számunkra, hogy ne kizárólag innovatívak, hanem   fenntarthatók is tudjunk lenni.  

Nem kizárólag azt mondhatjuk el magunkról, hogy hazai és nemzetközi díjazásokban részesült borokkal és pezsgőkkel rendelkezünk, hanem azt is, hogy az Öreghegyen és Göbölön is olyan épületeket hoztunk létre, melyek belesimulnak-, szinte eggyé válnak a tájjal.

Öreghegyi épületünk évek távlatából is etalon a hazai borászatok között. Mind az etyeki területeinken, mind a soproni borvidéken igyekszünk minél úttörőbb módon dolgozni. Nem egyszerűen „csak” előre tekintünk, hanem 2034-ig vannak üzleti terveink és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a fejlődésben mindig élen járjunk.

A következő évekre milyen turisztikai terveik vannak?

Az új borászati épület is hosszútávú befektetés, hiszen itt minden termelési folyamatot el tudunk végezni. Közelebb van szőlőterületeinkhez, kevesebb üzemanyagot fogyasztunk, kisebb lesz a karbonlábnyomunk, kollégáink munkaerő kihasználtsága is jobb. A következő hónapokban elkészül az Etyek-Öreghegyi Pezsgőpince beruházásunk is. A napokban átadásra került soproni borászati épületünk is, hiszen Etyeken kívül a Soproni borvidéken is rendelkezünk területekkel; az idei szüretet immáron kettő helyszínen dolgozhattuk fel. A turizmus tovább fejlesztésében a következő lépcsőfok, hogy ne csak az a’la carte étkezést igénybe vevő vendégeink száma, hanem az üzleti és családi rendezvények száma is növekedjen, melyre most már szinte minden feltétel adott. Rendezvényhelyszíneinket a kor követelményeihez igazítottuk, konyhafejlesztésünk hamarosan elindul, ezután pedig koncentrálhatunk a szálláshely projectre.

Etyeki Kúria öreghegyi birtokközpont - Borbíráló terem és rendezvényterasz
Etyeki Kúria öreghegyi birtokközpont - Borbíráló terem és rendezvényterasz
Fotó: Etyeki Kúria

Idén 28 évesek. Miben kell most máshogy gondolkodni, mint pár évvel ezelőtt?

Minden egyes pillanatban változik körülöttünk a világ, nem túlzás azt állítani, hogy a covid járvány óta még erőteljesebben, mely arra késztet bennünket, hogy egy másodpercre se lazítsunk. Folyamatosan azon dolgozunk, hogyan tudunk még több hazai és külföldi vendéget Etyekre vonzani, így a borászati és kereskedelmi lehetőségeink erősödése mellett borturisztikai üzletágunkat is fejleszteni.

Mennyire változtak meg az elmúlt években a borturisztikai szokások?

A covid mindent átalakított: 2020 előtt legnagyobb részben magyar vendégeink voltak, ugyanakkor erős növekedésben voltak a külföldi látogatók. Ezt felborította a világjárvány: 2021-ben 99 százalék lett a belföldi turisták aránya, aztán ahogy elkezdett visszaállni a „világ rendje” és a környező országokból elindultak az emberek, erőteljesen növekedni kezdett a külföldi vendégek száma. Fejlesztéseinknek köszönhetően a borturizmus is fellendült, melynek hatására mára közel 50-50 százalék a belföldi és külföldi vendégek aránya.

Etyeki Kúria öreghegyi birtokközpont – Pavilon
Etyeki Kúria öreghegyi birtokközpont – Pavilon
Fotó: Etyeki Kúria

Egy külföldi borturista esetében milyen tényezőkre kell összpontosítani, hogy éppen Magyarországra és az Etyeki Borvidékre jöjjön?

Kereskedelmi kollégáink is aktívak, belföldi palackos kereskedelmünk mellett export üzletágunk is erősödik.  Azon kevesek egyike vagyunk a magyar borászatok között, akik rendelkeznek dedikált exportos kollégával, így nem kizárólag a Magyarország közeli desztinációkban érhetők el tételeink. Ha valaki megkóstolja borainkat, pezsgőinket, előbb-utóbb többet szeretne tudni róluk és érdeklődni kezd a borászat helyszíne és annak szolgáltatásai iránt. Szintén összefügg az exporttal, hogy az Etyeki Kúria és négy további magyar borászat – egy egri, egy szekszárdi, egy tokaji, egy balatoni és jómagunk, az etyek-budai és a soproni borvidékről - megalapítottuk a Fine Wines Association társulást.

Közösen jelenünk meg kiállításokon, együtt mutatjuk meg, hogy ezen borvidékek között milyen szinergiák vagy éppen eltérések vannak, mennyire színesek a magyar borvidékek.

Néhány hete egy lengyel-magyar üzleti konferencia - a Lengyel-Magyar Gazdasági Kamara szervezésében - valósult meg az Etyeki Kúria helyszínein. Az esemény fővédnökével, a lengyel nagykövettel arról beszéltünk, hogy mennyire fontosak a környező országok (bor)turistái, hiszen például a Lengyelország déli részén élők autóval pár óra alatt elérik Tokajt vagy Egert, de a horvát tenderpartra menet Etyekre is be tudnak ugrani.

Hogyan vázolható fel a mai étel- és borturista profilja? Mi az, amit keresnek?

Sokat dolgozunk azon, hogy felállítsuk ezt a profilt, szerencsére egyre több adat áll rendelkezésünkre, melyek alapján tudjuk, milyen irányba érdemes fejleszteni. Ami a legfontosabb – és ez országtól független – hogy amikor a vendégek bennünket választanak, akkor a valódi „Etyek élményt” választják.  Nem egy benzingőzős, poros, útszéli vendéglátóegység vagyunk, hanem egy olyan szolgáltatási körrel bíró cégcsoport, ahol a boron, a pezsgőn és a pálinkán túl minőségi helyszínek és ételek, továbbá kiemelkedő szolgáltatások várják az idelátogatókat.

Etyek öreghegyi birtokközpont
Etyek öreghegyi birtokközpont
Fotó: Etyeki Kúria

Soha nem siettetjük vendégeinket, a slow food, a slow dining, a relax és chill szavak mentén hagyjuk, hogy hátra dőljenek és élvezzék a madárcsicsergős, természetközeli miliőt; azt, amiért az etyeki mesevilágba jöttek.

Autentikus etyeki hangulatot teremtettünk, és látszik, hogy a 2020-as évek állandóan rohanó emberének erre van szüksége. Büszkén mondhatjuk, eljutottunk oda, hogy amikor nem nagyvárosi turisztikai desztinációkról van szó, és felmerül a bor, a gasztronómia, akkor Etyek település és jómagunk az első körben jutunk az emberek eszébe. Koccintunk?


Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Taste Balaton 2025: Itt vannak az első programok – videóval

Taste Balaton 2025: Itt vannak az első programok – videóval 

Tíz nap a tó körül megismételhetetlen gasztro-kulturális élményekkel.
A pulyka reneszánsza a konyhában

A pulyka reneszánsza a konyhában 

A főzés és étkezés kétségtelenül összehozza az embereket, ezért is volt külön öröm, hogy a Magyar Pulykaszövetség meghívott minket egy közös főzésre a Gallicoop-pal a Chefparade konyhájába.
Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Megvan a világ legjobb sajtja

Megvan a világ legjobb sajtja 

Idén 47 országból 4786 különböző sajtot értékelt a 240 fős zsűri.
Badacsonyi sikerek a Vince gálán

Badacsonyi sikerek a Vince gálán 

Hazánk egyik legrangosabb boros elismerésén a győzteseket idén is a szakma és a közönség választotta ki.
Hamarosan gazdára találnak a Michelin-csillagok

Hamarosan gazdára találnak a Michelin-csillagok 

December 10-én vehetik át Michelin-elismeréseiket a legkiválóbb hazai éttermek.
Champagne For You: ahol az ország legszélesebb pezsgőválasztéka vár

Champagne For You: ahol az ország legszélesebb pezsgőválasztéka vár 

A Champagne For You tulajdonosa, Kiszely Katalin mesélt nekünk, aki a pezsgők szeretetét üzleti vállalkozássá és életérzéssé formálta.
New York, éjjel-nappal – Különleges születésnapi tortával várják a vendégeket

New York, éjjel-nappal – Különleges születésnapi tortával várják a vendégeket 

A világ legszebb kávéháza most ünnepli fennállásának 130 éves évfordulóját.
Jön a Bordói November Nagykóstoló

Jön a Bordói November Nagykóstoló 

Pop-up előadások minden ízlésnek!

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.