A meghirdetett moratóriummal a siófoki központú DRV azonnali segítséget kíván nyújtani a helyi, elsősorban a Balaton-környéki kisvállalkozásoknak és vendéglátósoknak. A hatályos jogszabály értelmében a gazdálkodó szervezeteknek, vállalkozásoknak a tevékenységük végzéséhez szükséges ivóvízmennyiség igénybevételéhez víziközmű-fejlesztési hozzájárulást kell fizetniük az úgynevezett víziközműkvóta-mennyiség megszerzésével. A hozzájárulás mértékét, vagyis a kvóta nagyságát az adott felhasználási hely egy napi ivóvízigénye határozza meg. A kvóta túllépése szerződésszegésnek minősül, amely miatt a szolgáltató kötbért érvényesíthet.
A kvótatúllépés miatti többletköltség elsősorban a balatoni és velencei-tavi vendéglátósokat érinti érzékenyen, akik nehezményezték, hogy a koronavírus-járvány okozta lezárások és a hűvös idő miatti gyengébb tavaszi szezon után a főszezont rögtön egy jelentős kiadással kell kezdeniük. Bár az eddig kirótt kötbérek összege vállalkozásonként átlagosan jellemzően néhány tízezer forint körül mozgott, a befizetendő összeg egyes esetekben jelentős terhet jelenthet az éppen csak éledező vendéglátósoknak - fogalmaz a közlemény. A DRV ezért úgy döntött, hogy a veszélyhelyzet végéig igénybe vett szolgáltatások esetében mentesíti az érintett vállalkozókat az említett okok miatti kötbér megfizetése alól a 2020-as és a 2021-es évben.
"Továbbra is folytatjuk a kvótatúllépések ellenőrzését, tájékoztatjuk az érintetteket a túlfogyasztásról, de a veszélyhelyzet végéig nem kell megfizetniük a kötbért" - magyarázta Lakatos Edina, a társaság sajtószóvivője. A DRV további könnyítéseket is bevezetett, köztük a részletfizetési lehetőséget a díjbefizetéseknél. A kötbérmoratórium 2021. június 7-én lépett életbe, és azokban az esetekben érvényesíthető, ahol a felhasználókat a szolgáltató korábban már értesítette a kvótatúllépésről, de levelet még nem küldött részükre a fizetendő kötbérről. A könnyítés újabb kvótatúllépések esetében is érvényes a veszélyhelyzet végéig - fogalmaz a közlemény.
Forrás: MTI