A fejlesztésben 8 helyszín kerül összekapcsolásra, ezek alkotják az új Palonai Magyar Bálint Történelmi Tanösvényt, amely Szigliget várának hős kapitányáról kapta nevét. A túra Szigliget történelmi nevezetességein kalauzolja végig a látogatókat a vár alatti kezdőponttól kezdve, az útvonal a várat és a Paál József Kiállítóteret bejárva az Ófalun keresztül vezet az Avasi templomromhoz, azaz a Csonkatoronyhoz. A tanösvény ezt követően a Szentháromság-kápolna melletti kilátóponthoz, majd az egykori Farkas-villához vezet, és az Óvárnál fejeződik be. A 8 helyszínen egységes, a tájba illő információs táblák is kihelyezésre kerülnek.
A fejlesztés keretében megújul a várban feltárt régészeti leleteket bemutató kiállítás a Paál József Kiállítótérben, ahol a grafikai tablók cseréje mellett új leleteket bemutató vitrinek és installációk kerülnek elhelyezésre, emellett az épület is korszerűsítésre kerül.
Az Avasi templomrom állagmegóvási, konzerválási munkálatai, környékének régészeti kutatási, valamint területrendezési tevékenységei is megtörténnek, és a műemlék szomszédságában felépül egy új látogatóközpont is egy történeti és művészettörténeti interaktív kiállítással, a Szigliget földön–vízen–levegőben című tárlattal.
A kulturális fejlesztések között a frissítésre kerülő régebbi és a teljesen újonnan létrejövő kiállítás, valamint a tanösvény kialakítása mellett egy új guide alkalmazással bővül a település örökségturisztikai kínálata, amelyen négy tematikus séta lesz elérhető különböző témákban és nehézségi fokozatokban, számos nyelven. A tematikus túrák pontjai kiegészítik a tanösvény témáit, így azok segítségével részletesen megismerhetők az Ófalu épületei, a házak egykori lakóinak élete, a szigligeti műemlékek, a félsziget hegyei, dombjai és völgyei, a helyi szőlő- és borkultúra, a természeti értékek, valamint a településhez kapcsolódó legendák is.
A fejlesztés részeként nem csupán kulturális projektelemek kerülnek megvalósításra, de létrejön a település biztonságos és egyben élménydús bejárhatóságát elősegítő infrastrukturális és turisztikai fejlesztések sora is.
Így újjáépítésre kerül az egykori Farkas-villa (ma Kabala Étterem) melletti támfal és a felvezető lépcső, emellett a helyszín világítása is kiépítésre kerül. A támfal tetején kialakításra kerül egy kilátópont padokkal, ahonnan pazar panoráma nyílik a Balatonra és a környező dombokra. Egy tanösvény-állomás tábla is elhelyezésre kerül itt.
A Rókarántó-dombon álló Szentháromság-kápolna bejárata előtti téren is elhelyezésre kerül egy repülőmakettel kiegészített tanösvénytábla, emellett megvalósul a korábbi hősi emlékmű napjainkra megsérült márványtáblájának cseréje és a kápolna előtti kis tér rendezése is.
Az utolsó állomás, az Óvár területén régészeti feltárás zajlik majd, az onnan előkerülő leletanyag és a várral kapcsolatos új ismeretek is bemutatásra kerülnek majd a nagyközönség számára.
A projektben tervezett egy kerékpárút kiépítése is, amely a településre beérkező Kéktúra útvonalát követi. A kerékpárút az Eger-patak hídjánál indul, ott csatlakozik a Balatoni Bringakörhöz. Ezt követően az Iharos utca keleti oldalán halad, majd a házsor között a Balaton felé fordul és az Avasi templomrom mellett kiérkezve a Réhelyi utcán folytatódik a strandig. A strandon az energiaellátás racionalizálása céljából az épületek tetejére napelemek kerülnek, és okospad is kihelyezésre kerül.