További fejlesztések Szigligeten

Jelen projekt célja, hogy a látogatók ne csak a várat ismerjék meg, hanem bejárják Szigliget települést is, annak unikális műemléki, kulturális és természeti értékeit, kevésbé ismert emlékhelyeit, megismerjék az itteni történeteket, legendákat és a kapcsolódó érdekességeket az őskortól egészen a 20. század második feléig.

A fejlesztésben 8 helyszín kerül összekapcsolásra, ezek alkotják az új Palonai Magyar Bálint Történelmi Tanösvényt, amely Szigliget várának hős kapitányáról kapta nevét. A túra Szigliget történelmi nevezetességein kalauzolja végig a látogatókat a vár alatti kezdőponttól kezdve, az útvonal a várat és a Paál József Kiállítóteret bejárva az Ófalun keresztül vezet az Avasi templomromhoz, azaz a Csonkatoronyhoz. A tanösvény ezt követően a Szentháromság-kápolna melletti kilátóponthoz, majd az egykori Farkas-villához vezet, és az Óvárnál fejeződik be. A 8 helyszínen egységes, a tájba illő információs táblák is kihelyezésre kerülnek.

A fejlesztés keretében megújul a várban feltárt régészeti leleteket bemutató kiállítás a Paál József Kiállítótérben, ahol a grafikai tablók cseréje mellett új leleteket bemutató vitrinek és installációk kerülnek elhelyezésre, emellett az épület is korszerűsítésre kerül.

Az Avasi templomrom állagmegóvási, konzerválási munkálatai, környékének régészeti kutatási, valamint területrendezési tevékenységei is megtörténnek, és a műemlék szomszédságában felépül egy új látogatóközpont is egy történeti és művészettörténeti interaktív kiállítással, a Szigliget földön–vízen–levegőben című tárlattal. 


Fotó: Szigliget Várudvar

A kulturális fejlesztések között a frissítésre kerülő régebbi és a teljesen újonnan létrejövő kiállítás, valamint a tanösvény kialakítása mellett egy új guide alkalmazással bővül a település örökségturisztikai kínálata, amelyen négy tematikus séta lesz elérhető különböző témákban és nehézségi fokozatokban, számos nyelven. A tematikus túrák pontjai kiegészítik a tanösvény témáit, így azok segítségével részletesen megismerhetők az Ófalu épületei, a házak egykori lakóinak élete, a szigligeti műemlékek, a félsziget hegyei, dombjai és völgyei, a helyi szőlő- és borkultúra, a természeti értékek, valamint a településhez kapcsolódó legendák is.

A fejlesztés részeként nem csupán kulturális projektelemek kerülnek megvalósításra, de létrejön a település biztonságos és egyben élménydús bejárhatóságát elősegítő infrastrukturális és turisztikai fejlesztések sora is.

Így újjáépítésre kerül az egykori Farkas-villa (ma Kabala Étterem) melletti támfal és a felvezető lépcső, emellett a helyszín világítása is kiépítésre kerül. A támfal tetején kialakításra kerül egy kilátópont padokkal, ahonnan pazar panoráma nyílik a Balatonra és a környező dombokra. Egy tanösvény-állomás tábla is elhelyezésre kerül itt.

A Rókarántó-dombon álló Szentháromság-kápolna bejárata előtti téren is elhelyezésre kerül egy repülőmakettel kiegészített tanösvénytábla, emellett megvalósul a korábbi hősi emlékmű napjainkra megsérült márványtáblájának cseréje és a kápolna előtti kis tér rendezése is.

Az utolsó állomás, az Óvár területén régészeti feltárás zajlik majd, az onnan előkerülő leletanyag és a várral kapcsolatos új ismeretek is bemutatásra kerülnek majd a nagyközönség számára.

A projektben tervezett egy kerékpárút kiépítése is, amely a településre beérkező Kéktúra útvonalát követi. A kerékpárút az Eger-patak hídjánál indul, ott csatlakozik a Balatoni Bringakörhöz. Ezt követően az Iharos utca keleti oldalán halad, majd a házsor között a Balaton felé fordul és az Avasi templomrom mellett kiérkezve a Réhelyi utcán folytatódik a strandig. A strandon az energiaellátás racionalizálása céljából az épületek tetejére napelemek kerülnek, és okospad is kihelyezésre kerül.


Zsolnay kerámiák otthona a szecessziós álomvilla

Zsolnay kerámiák otthona a szecessziós álomvilla 

Újabb Zsolnay remekművek kerültek a pesti ResoArt Villa bemutatótereibe.
Különleges témájú alkotások ezen a kiállításon

Különleges témájú alkotások ezen a kiállításon 

A most nyíló Vízhez hasonló című kiállítás gerincét azok a művek adják, amelyek Stuttgartban készültek 1993-1995 között.
Mi köti össze Budapestet Alicantéval? – MTÜ évértékelő 2024-ről

Mi köti össze Budapestet Alicantéval? – MTÜ évértékelő 2024-ről 

Egyrészt a közvetlen légi járatok, másrészt az a tény, hogy 2024-ben Budapest és Alicante holtversenyben az első helyet szerezte meg a világon a városok közötti versenyben – vendégszám tekintetében.
Érkezik az Art and Antique

Érkezik az Art and Antique  

Idén február 6. és 9. között rendezik meg Magyarország legnagyobb klasszikus és kortárs művészeti vásárát.
Ötvenéves a Kiskunsági Nemzeti Park

Ötvenéves a Kiskunsági Nemzeti Park 

A park az elmúlt fél évszázad során a természeti értékek védelmének, az ökoturizmus fejlesztésének és a környezeti nevelésnek a szimbólumává vált, egyedülálló természeti kincseket és kulturális örökséget őrizve az utókornak.
Friss MSZÉSZ Trendriport: így teljesítettek a hazai szállodák

Friss MSZÉSZ Trendriport: így teljesítettek a hazai szállodák 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elkészítette novemberi trendriportját a KSH adatai alapján.
A lead szerepe a webshopok világában

A lead szerepe a webshopok világában 

A webáruházak világában a lead fogalma egy olyan kifejezés, amiről talán már hallottál, de miért is annyira fontos a digitális kereskedelemben? Adott esetben egy lead az a személy, aki valamilyen szinten érdeklődést mutat a termékeid iránt. Ő lesz az az érdeklődő, aki talán még csak vacillál, de már az első lépéseket megtette feléd – például megadta az e-mail címét vagy telefonszámát. 
Egy inváziós állatfaj, amely egyre nagyobb fejtörést okoz

Egy inváziós állatfaj, amely egyre nagyobb fejtörést okoz 

Az idegenhonos, különösen az inváziós állat- és növényfajok egyre nagyobb problémát jelentenek világszerte.
Új helyszínen a Zarándok Konferencia

Új helyszínen a Zarándok Konferencia 

A rendezvényre érkező hazai és külföldi előadókon túl meghatározó szakemberek is érkeznek.
Távozik Faix Csaba, a Budapest Brand vezérigazgatója

Távozik Faix Csaba, a Budapest Brand vezérigazgatója 

A Fővárosi Közgyűlés többsége minden támogatást megvont Budapest turisztikai, kulturális és városmarketing feladatait ellátó cégétől. 

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.