Megnyílt a Bodorka Balatoni Vízivilág Látogatóközpont csütörtökön Balatonfüreden. A központ 17 akváriumában több mint ötvenféle édesvízi és tengeri halat lehet megcsodálni, köztük a névadó Bodorkát. Kóródy Olivér, az akvárium kivitelezője a megnyitó ünnepségen elmondta, hogy 36 balatoni és 15 tengeri halfaj látható a látogatóközpontban felállított 17 akváriumban.
A központban a látogatók feje felett is halak úszkálnak. Hozzátette: találó a Bodorka elnevezés, hiszen a központ egy örökmozgó balatoni halról kapta a nevét, amely játékosságával, piros-zöld-ezüst színeivel a látogatók kedvencévé válhat.
A bodorka igen lassan növekszik, általában 1 kilogramm körüli a súlya, de a közelmúltban fogtak már 19 kilogrammos példányt is. Mint rámutatott, a központ elsődleges célja a balatoni halak bemutatása, de a tó 6 ezer négyzetkilométernyi vízgyűjtőterületéről is érkeztek vízi állatok: rákok, kagylók, csigák, halak.
Kóródy Olivér kiemelte: a természetes élőhelyhez hasonló környezetet alakítottak ki az állatok számára, de a látogatókat digitális táblák is segítik az informálódásban. Hozzátette: a turisztikai attrakció legfontosabb üzenete, hogy vigyázzunk a Balatonra, óvjuk a ránk bízott természetet. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára reményét fejezte ki, hogy a most átadott látogatóközpont hozzájárul ahhoz a törekvéshez, hogy a balatoni szezon egész éven át tartson. Bóka István, Balatonfüred polgármestere emlékeztetett arra, hogy a látogatóközpont mellett megújult a város két sétányának egy-egy szakasza is, a beruházás európai uniós forrásból, több mint félmilliárd forint értékben valósult meg.
A Bodorka Balatoni Vízivilág Látogatóközpont a Tagore sétány északi oldalán épült fel. Az épület pavilonszerű elemei közrefognak egy belső udvart, ahol külső bemutató medence található.
A kiállítási útvonal mentén helyezkedik el a látogatóközpont információs rendszere, az akváriumokkal együtt. Összesen 17 db akvárium (1 db 5500 mmx2000 mm-es, 2 db 1600x1600 mm-es, 6 db 2000 mmx1000 mm-es, 8 db 1500mmx600 mm-es) található a kiállítási térben, ezen felül van egy külső kör alakú (3000 mm átmérőjű) medence is.
Az akváriumok mellett elhelyezett információs pontok részletes leírást adnak az akvárium lakóiról, a balatoni halakról. A kiállító tér középső sávjában belső átrium kültéri bemutatóval (medencével) továbbá multifunkcionális oktató- és vetítőterem is található. Az előadó terem a kiállítótértől elhúzható, mobil fallal bármikor leválasztható.
Az épület keleti végében külön vizes blokk található, gyermekgondozó/ pelenkázó helyiséggel, akadálymentesen kialakítva. A földszinti kiállítótér középső része feletti magasabb légtérben a kiállítást kiegészítő halászati, balatoni relikviákat mutatnak be.
Az ökoturisztikai bemutatóhely közvetlen környezetében, az épülettől nyugatra, formavilágával a látogatóközpont tematikájához illeszkedő játszóeszközöket helyeztek el, amelyeket a nagyobb gyerekek, kamaszok és felnőttek is örömmel használhatnak. A látogatóközpont többórás hasznos szabadidő eltöltésre kínál programot.
A kiállítás
A Balatonban a történelem során 47 halfaj előfordulását írták le. A tudomány szerint ma 24-félét lehet fellelni, a halászok, horgászok viszont 15 halfajnál többel nem találkoznak. A látogatóközpont 36 halfajtát mutat be akváriumaiban, köztük olyanokat is, amelyeket eddig még nem lehetett látni, hiszen a Balaton vize természeténél fogva nem átlátszó.
A kiállítás nem csak a tó vízi faunáját mutatja be, hanem a közvetlen vízgyűjtő területét, amely 6000 km2, amiből sokan csak a Zala folyót ismerik, de van még közel ötven vízfolyás, ami a Balatont gazdagítja. Az akváriumokban természetszerű környezetükben látható, hogyan, milyen környezetben élnek fokozottan védett, ritka balatoni halaink, amelyek nagy része a természetből, a Balaton mederből, más részük tógazdasági tenyészetekből érkezett a látogatóközpontba.
A 17 akváriumban, amelyekben 30 köbméternyi édesvíz és 5 köbméternyi, részben élő adriai tengervíz van a medencékben, különleges műszaki megoldással teremtenek megfelelő életkörülményeket, hűtik és fűtik a vizet, a patakban élő fajoknak áramlást is biztosítanak. A halak látványa mellett az érintőképernyős információs rendszer mélyebb tájékoztatást ad a tóról, és felhívja a figyelmet a Balaton és környéke sokszínű élővilágára, és a biodiverzitás fontosságára - tájékoztat honlapján az intézmény.
Forrás: MTI/Turizmus Online