Az országos rendezvénysorozat idei koncepciója a tudomány és a technológia témakörök mentén lett kialakítva, ezen belül is kiemelt figyelemmel a természettudományok és a múzeum kapcsolódási pontjaira, valamint a tudományos eredmények hiteles kommunikációjára.
Másfél hónapon keresztül közel 130 múzeum részvételével több mint 700 féle program csalogat múzeumi látogatásra.
Több mint 40 fővárosi és 80 vidéki helyszínen 18. alkalommal várja gazdag programkínálatával a látogatókat a Múzeumok Őszi Fesztiválja. A szervező és koordináló ezúttal is a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK). A fesztivál szeptember 25-én a 21. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitóval indul, amelynek helyszíne a Magyar Természettudományi Múzeum lesz. A Tudomány? Természetesen! című szakmai konferencia egyben rangos szakmai elismerések ünnepélyes gálája is, ahol átadják a Múzeumpedagógiai Nívódíjakat, a Múzeumpedagógiai Életműdíjat és a Családbarát Múzeum elismeréseket.
A Múzeumok Őszi Fesztiválját beharangozó sajtótájékoztatót szeptember 21-én a Magyar Természettudományi Múzeumban tartották. Az eseményen részt vett Dr. Szende László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Múzeumi Főosztályának főosztályvezetője, aki az országos kulturális rendezvények tükrében mutatta be a Múzeumok Őszi Fesztiválja szerepét. Az újságírókat Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója és Dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója köszöntötte. Nagy Magdolna, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumok Oktatási és Módszertani Központ igazgatója ismertette a rendezvénysorozat koncepcióját.
A 2023-as rendezvénysorozat célja, hogy felhívja figyelmet a múzeumi élet innovációira, a múzeumokban őrzött tudás megosztásának újszerű lehetőségeire és módjaira, illetve a múzeumok kompetencia–, és készségfejlesztésben betöltött szerepére. A Múzeumok Őszi Fesztiváljához csatlakosátzó intézmények 10 tematika mentén szervezték meg a programjaikat. Az idei év újdonsága a Csak természetesen témakör, amely elsősorban a természettudományokhoz, természetismerethez és a környezettudatossághoz kapcsolódó programokra fókuszál. A fiatalokat minden évben megszólító 16+-os tematika ezúttal a Kerülj pályára! alcímet kapta, és arra irányul, hogy a múzeumok megmutassák, milyen eszközökkel tudják megszólítani a fiatalokat, támogatni a diákok készségfejlesztését, akár a pályaválasztásukhoz is segítséget nyújtva. A Hozzáférhető múzeum tematikához kapcsolódó programok között találhatunk fizikai, szellemi és szociális hátránnyal élők számára szervezett foglalkozásokat, de olyanokat is, amelyek a múzeum falai közül kilépve oktatási intézményekbe, idősek otthonába viszik el a múzeumi tartalmat. Visszatér idén a korábbi évek sikeres témaköre, a Múzeumi kulisszatitkok, amelyen belül a muzeális intézmények látogatói szem elől rejtve lévő titkaiba is betekintést nyerhetünk.
A korábbi évek sikeres tematikái ezúttal is szerepelnek a rendezvénysorozat programjában. Az Értékeink újratöltve című témakör célja a szellemi kulturális örökségvédelem és nagyjaink hagyatékának kreatív múzeumi eszközökkel való bemutatása. A Fitt múzeumhoz kapcsolódó programok az egészségmegőrzésre és a testi, lelki jóllét múzeumi eszközökkel való megteremtésére irányulnak. Ennek keretében a múzeumok szerveznek például vitalizáló sétákat vagy kerékpározásokat a történelmi emlékhelyek, kulturális helyszínek, építészeti emlékek és természeti különlegességek felfedezésére, de várják a látogatókat jógára, illetve reggeli tornára is. A Múzeumi szünetelő az őszi szünet alatt kínál a gyermekek és a családok számára kikapcsolódási lehetőségeket. A Múzeumi őszbúcsúztató keretében megvalósított programokban megjelennek az évszakok, és azok jellegzetességei, motívumai. Többek között kézműves foglalkozásokra, az őszi jeles napokhoz kapcsolódó rendezvényekre várják a látogatókat. A Tanárok és óvodapedagógusok napja ebben az évben is arra kínál lehetőséget a múzeumoknak, hogy bemutassák a pedagógusoknak, milyen eszközökkel tudják támogatni a köznevelést, a gyermekek fejlesztését. A Szakmai programok tematikán belül pedig kerekasztal-beszélgetések, konferenciák, könyvbemutatók és workshopok keretében a fesztivál kiemelt témáját, a tudományok, valamint a készségfejlesztés múzeumi aspektusait mutatják be a muzeális intézmények.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja programkínálatáról és témaköreiről bővebben a www.oszifesztival.hu honlapon olvashatnak.
Forrás: Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK)