A szerkesztőségünknek eljuttatott szállodai trendriport alapján szobafoglaltság növekedése az I-VII hónaphoz képest mérséklődött (+ 2,8%pont), az átlagárak növekedése (b.i. 104,2%), illetve az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel, RevPAR növekedése (b.i. 108,6%) meghaladta az I-VII. havi növekedést.
A legjelentősebb növekedést RevPAR-ban az Észak-európai régió (b.i. 113,9%), majd azt követően Kelet-Európa (b.i. 112,1%) érte el ebben a hónapban. A Közép-Kelet-európai országok közül augusztusban RevPAR-ban Lengyelországban volt a legnagyobb növekedés (b.i. 108,9%), Magyarország a 2. helyen volt a fejlődésben (b.i. 107,8%).
Az európai nagyvárosok rangsorában augusztusban az első 3 helyet (RevPAR) Velence, Genf és Edinbourgh foglalja el. Budapest nagymértékben javította teljesítményét az elmúlt hónapokhoz képest. Ebben a hónapban szobafoglaltságban a 18., átlagárak tekintetében a 38., RevPAR mutató tekintetében a 36. helyen szerepelt.
A hazai szállodai kapacitás növekedése augusztusban lelassult, csupán 0,8%-kal nőtt a szobák száma a múlt év augusztusához képest. Az 1-3*-os kategórában a szállodai szobák száma 5,5%-kal csökkent, a 4*-os kategóriában 11,6%-kal nőtt.
Augusztusban az összes szállodai vendégéjszaka száma 4,9%-kal nőtt a múlt évhez képest, a növekedés lassult az I-VII hónaphoz képest, amikor a növekedés + 6,6% volt. A kereslet a beutazás oldaláról 3,7%-kal, hazai oldalról 6,2%-kal bővült.
Budapest az élen
Augusztusban a szállodák szobafoglaltsága mellett az átlagárak a bázis szint körül voltak, kis mértékben javultak. Ez pozitív tendencia az első 7 hónap teljesítményét nézve. A szállodák augusztusi pozitív teljesítményében jelentős szerepe volt Budapestnek, ahol a RevPAR mutató ötször nagyobb mértékben nőtt, mint az országos átlag. Ezt az eredményezte – a forint 4,3%-os gyengülése mellett -, hogy ebben a hónapban rendezték a Fővárosban az Úszó EB-t, valamint több nemzetközi konferenciára – pl. Ásványtani konferencia, stb. – került sor, s ennek köszönhetően a szállodák szobafoglaltsága is, átlagára is jelentősen javult.
Balatonon – az ország második legjelentősebb turisztikai régiójában – a szállodák üzletmenete romlott, a szállodák összes árbevétele 13,2%-kal elmaradt a múlt évitől. Elsősorban a hazai kereslet csökkent, a 3*-os szállodáknál a vendégéjszakák száma 18%-kal volt kevesebb. Ezen negatív tendenciák oka a hazai vásárlóerő csökkenése mellett a nagyon kedvezőtlen időjárás is.
Semmiképp se zárják be az oldalt anélkül, hogy elolvasnák a Magyar Szállodaszövetség STR Global adatait is alapul vevő, 2010. augusztusi és idei első nyolc havi hazai és európai szállodai mutatóit elemző részletes Trendriportját!