Háború nincs, víz van - röviden így reagált Hajdúszoboszló polgármestere, Sóvágó László a Független Hírügynökség érdeklődésére a sajtóban megjelent hírre, hogy nemcsak gazdasági, hanem politikai kérdéssé vált a termálvíz kitermelés ügye a fürdővárosban. Cáfolta, hogy politikai kérdés lenne a gyógyvíz ügye, ahogy azt a Népszava csütörtöki számában írta.
Politikai síkon
A víz kitermelését azonban szigorú korlátok szabályozzák. Ezek szerint a kapacitás nem növelhető, így a szállodások most kétségbeesetten próbálnak kontingenshez jutni. A lap úgy tudja, ehhez elsősorban Fideszhez közeli felsőbb kapcsolatokat igyekeznek a szállodások mozgósítani.
A tervek szerint csütörtöki ülésén tárgyalná a város képviselő-testülete a kérdést, ám a polgármester azt fogja javasolni - az illetékes bizottsággal egyetértésben-, hogy a testület vegye most le napirendjéről a kérdést; folytassanak további vizsgálatokat, és a következő ülésen tűzzék napirendre az előterjesztést - mondta még az ülés előtt Sóvágó László, Hajdúszoboszló független polgármestere.
Egymillió köbmétere
Sóvágó tájékoztatott: a gyógyvíz kezelője a Hajdúszoboszlói Gyógyfürdő. Engedély alapján rendelkezésre áll egy meghatározott kvóta, amit az évek során kiosztottak. A víz jelentős részét a fürdő használja, a többit a nagy szállodáknak adják el. "Aki Hajdúszoboszlón ezután épít, annak szembe kell néznie azzal a problémával, hogy a kvóta kitelt" - mondta Sóvágó László. Ugyanakkor a szállodák bizonyos kontingenseket kötnek le. De csak év végén derül ki, a rendelkezésére álló kontingenst, ki is használták-e. Előfordul, hogy kevesebb vizet fogyasztanak el, mint amennyit a lehetőségük megengedne.
Négy szállodáról van szó, amelyik szeretne részesedni a kvótából. Az egyik egy tíz éve működő apartman-együttes, továbbá két most épülő, jelentős szálloda, valamint egy tervezett négycsillagos szálloda, amelyiknek még nincs építési engedélye.
Felmerült az is, vajon köthetnek-e megállapodást egymással szállodák arról, hogy az egyik átad a másiknak meghatározott mennyiséget a kvótájából. Ezt a lehetőséget határozottan cáfolta a polgármester. A megkötött szerződések arról szólnak, hogy gyógyvíz-ügyben kizárólag a fürdővel állhatnak jogviszonyban a felhasználók. A fogyasztást mérőóra jelzi. Természetesen lehetősége van minden szállodának arra, hogy a kvótája egy részéről lemondjon, de azt a fürdővel kötött szerződésben kell rendeznie.
Sóvágó biztatott: az önkormányzatnak is alapvető érdeke, hogy amire engedélye van, és amitől a gyógyvíz-bázis még nem sérül, adja is el. Ez közösségi és városi érdek. Ennek a gyógyvíznek jó ára van - szögezte le Sóvágó László. A felhasználónak már bekötéskor köbméterenként egymillió forintot kell fizetnie.
Vannak, akik sokallják a kiosztott és megvásárolt kvóta közötti különbséget, és azt javasolják az önkormányzatnak, tekintse át, mi okozza az eltérést, és ha van különbség, meg kell fontolni, hogy a szerződéseket újragondolják. "Ha valaki lemondana a kvótája egy részéről, mi jobb pénzért, jobb helyre el tudjuk adni" - szögezte le Sóvágó László. (Független Hírügynökség/Népszava)