Moore-jelentés: a globális hotelipar eredményei 2024-ben

Tavaly a márkázott szállodák átlagos napi szobaára meghaladta a 165 dollárt, eközben a szállodák átlagos kihasználtságais jól teljesített, 70,2 százalékra emelkedett – derül ki a Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég által közzétett legfrissebb iparági elemzéséből.

A nemzetközi tanácsadó cég 

négy globális hotellánc: a Marriott, a Hilton, az InterContinental Hotel Group és a Hyatt által közzétett adatokból összeálló reprezentatív mintája alapján 109 ország közel 26 ezer márkázott szállodája teljesítményének elemzését végzi el minden negyedévben, értékes betekintést adva a nemzetközi hotelpiac aktuális folyamataiba.

Az adatok azt mutatják, hogy 70,2 százalékos értékével újabb küszöbértéket lépett át a foglaltság mértéke, ami különösen annak fényében komoly teljesítmény, hogy az átlagos napi szobaár (ADR) 165,3 dollárra nőtt az egy évvel korábbi 162,4 dollárról, ami 1,8 százalékos emelkedést jelent.


Fotó: Depositphotos

Az elemzésből kiderül, hogy a nemzetközi szabadidős kereslet mellett az üzleti célú csoportok utazások, ezen belül is a nagy nemzetközi céges rendezvények iránti igény töretlen növekedése áll, ami hatékonyan támasztja meg a szállodai keresletet. Ugyanakkor régiónként eltérő eredmények születtek.

Észak-Amerikában, különösen az Egyesült Államokban, a szállodapiac növekedési dinamikája a pandémiát követő kiugrásnak köszönhető magas bázis miatt már mérsékeltebbé vált, különösen a szabadidős szegmensben. Ezzel szemben az ázsiai–csendes-óceáni térségben és a Közel-Keleten a kereslet erőteljesen bővült. Európában az olimpiai játékoknak és további kiemelt eseményeknek köszönhetően a városi turizmus húzta fel a növekedést, miközben egyes piacokon már érzékelhető volt némi korrekció a korábbi rekordévekhez képest.

Magyarországon is jelentős eredményeket hozott a 2024-es év: a hazai szálláshelyeken (valamennyi szálláshelykategóriában) az előző évhez képest 11 százalékkal több, összesen közel 18 millió bel-, és külföldi turista fordult meg, rekord mértékű, összesen mintegy 44 millió vendégéjszakát töltve el (ez 6%-os bővülés év/év alapon) a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint. Budapest vendégforgalma meggyőző volt, különösen a külföldi turisták száma ugrott meg:

a közel 6 millió beutazó vendég közel negyedével nagyobb létszámot tett ki, mint egy évvel korábban.

A hotelek vendégbázisának erőteljes bővülésében kiemelt szerep jut a Budapest Airportnak, amely 2023-ról 2024-re 19,5 százalékkal több, összesen 17,6 millió utast fogadott és indított.

Az előrejelzések szerint a növekedés idén is töretlenül folytatódik. A hazai szállodai kínálat kapcsán elmondható, hogy

a nemzetközi márkák (például Marriott, Hilton, IHG, Accor) körébe tartozó szállodák átlagos teljesítménye kiemelkedett a piac többi szereplőjéhez képest. Ezek a márkázott szállodák mind az árban, mind a kihasználtságban magasabb szintet értek el, mint a tulajdonosi üzemeltetésű (owner-operated) vagy független, nem branded hotelek.

Kilátások 2025-re

Az érintett négy nagy szállodalánc 2025-ben további bővülésre számít: az egy kiadható szobára jutó árbevétel (RevPAR) tekintetében

további 3 százalékos emelkedéssel számolnak, miközben ugyanerre az időszakra 6 százalék körüli átlagos nettó szobaszám-növekedési rátával kalkulálnak.

Tovább erősödik a márkák szerepe

A magyarországi befektetőknek és üzemeltetőknek fontos felkészülniük arra, hogy az árérzékenyebb vendégek körében is egyértelmű tendencia a növekvő igényszint és a minőség felé való eltolódás. Ez ma minden szegmensre jellemző, beleértve az economy és középkategóriás hoteleket is. Arra számítunk, hogy idén Magyarországon is tovább nő a márkázott hotelek aránya.

– mondta Takács Márton, a Moore Hungary hotel és turizmus üzletági partnere és nemzetközi szektorvezetője. 

Magyarországon a branded hotelek részesedése jelenleg mindössze 20-25 százalék, vidéki viszonylatban ez az érték csupán 10 százalék körül mozog.

Az Egyesült Államokban a szállodai piac közel 72 százalékát nemzetközi vagy nemzeti márkák uralják, és ez a mutató Európában is átlagosan 40 százalék körül mozog szállodaegységek alapján számolva.

A nemzetközi tanácsadó cég előrejelzése szerint

2025-ben globálisan 6 százalékkal bővülhet a márkázott szállodai kapacitás, és a hazai bővülés mértéke várhatóan magasabb lesz ennél az értéknél is.

A márka természetesen önmagában nem garancia és nem általános megoldás, hiszen vannak olyan ingatlanok, ahol a lokációnak köszönhetően szükségtelen lehet a márka költségvonzatát vállalni, másutt a túl alacsony a szobaszám teszi ezt szükségtelenné. Ám összességében elmondható, hogy a kiszámítható minőség és szolgáltatási színvonal iránti igény mellett, amelyet az egyre nagyobb számban érkező nemzetközi turisták támasztanak, általában érezhető előnyt biztosít az ismert márkák jelenléte.

Az elemzés teljes egészében elolvasható: ITT

 


Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás

Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás 

Új név, új arculat, új lehetőségek.
Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók

Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók 

A tavalyi évhez hasonlóan népszerű a húsvét a belföldi utazók körében – derült ki az egyik szállásfoglaló portál adataiból.
MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások

MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások 

Április 15-én, kedden zajlott a szakmai program Pécsett.
Pihenés és konferenciaélet újratöltve:  nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája

Pihenés és konferenciaélet újratöltve: nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája 

A ház az elmúlt években teljesen megújult: a teljes felújtásnak köszönhetően modern külsővel és elegáns belső tereivel várja ismét vendégeit.
Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc

Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc 

A Rove Al Marjan Island szálloda az Al Marjan-sziget tengerpartján nyílt meg Rász el-Haimában.
Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt

Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt  

Főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak a hazai vendégek az év első három hónapjában.
Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában

Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában 

Az Orient Express La Minerva a legújabb ötcsillagos szálloda, amely Rómában nyílt meg.
Újjászületés – ismét fogad vendégeket a tavaly leégett visegrádi Silvanus

Újjászületés – ismét fogad vendégeket a tavaly leégett visegrádi Silvanus 

Bár hivatalosan csak kedden nyitott újra a visegrádi Hotel Silvanus, már sok szoba volt foglalt, és a szerdai ünnepélyes megnyitó alatt is egyre érkeztek vendégek a házba.
Tűz Ronaldo marrakeshi szállodájában

Tűz Ronaldo marrakeshi szállodájában 

A tűzesetet „kis tűzként” írták le, azonban lángokat is lehetett látni az épületen belül, ami aggodalmat keltett a vendégek és a személyzet körében.
Magyar portré- és divatfotós kiállítása nyílt a Vár tövében

Magyar portré- és divatfotós kiállítása nyílt a Vár tövében 

Hetedik Art Corner kiállítás – a Leo Bistro és a Hotel Clark közösségi tereiben.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.