Fapadosodik a Star Alliance

Lefedetlen útvonalai hálózatba kapcsolására egyelőre nincs tagfelvétel a hagyományosok számára, a szövetség a fapadosok és hibrid légitársaságok felé felé kacsingat  - derült ki szerdán Chicagóban, a Star Alliance légitársaságok vezérigazgatóinak éves találkozóján.

„Csak idő kérdése volt, hogy a szövetségek mikor ismerik fel a diszkont légitársaságokkal való együttműködésben rejlő lehetőségeket” - magyarázta korszakváltó lépésüket Mark Schwab, a Star-Alliance vezérigazgatója. Ők felismerték és megállapodtak az első fecskével, a dél-afrikai South African Airways (SAA) leány Mango-val. A Mango 2016. harmadik negyedévétől kezdi meg együttműködését és teríti a szövetség utasait Johannesburgból induló dél-afrikai vagy akár zanzibári járatára, 10, 186 utasra székezett Boeing 737-800-as gépén.

Az SAA-t 2006-ban a Mango-t útnak indításakor ugyanaz motiválta, mint más hálózati, hagyományos légitársaságokat; ők is a diszkontok nyomása alatt zsugorodó belföldi point-to-point útvonalaikat kívánták ezzel az üzleti modellel életben tartani. A légitársaságot a kezdetektől az a Nico Bezuidenhout vezeti, aki 2013-2014-ben az SAA helyettes igazgatójaként a légitársaság átalakítási programját vezényelte le.

A partnerként társult légitársaságok nem válnak taggá, nem kell átszabniuk kínálatukat vagy új termékeket bevezetni a partnerség miatt. De a Star Alliance nagy hangsúlyt fektet prémium törzsutasaira (is), ezért a fedélzeti maximumot, Star Alliance-tagok rendszerében is felhasználható hűségprogramot kell tudni nyújtaniuk  - ismertette Schwab. Nico Bezuidenhout megerősítette, hogy cége kész fogadni a magasabb igényű utasokat is. A Mango az SAA-vel közösen több útvonalat repül közös kóddal, dolgoznak törzsutas programjuk összehangolásán. 

A partnerségi viszonyba kerülő légitársaságok nem válnak a szövetség tagjává, de valahol mégis, mivel Schwab elmondása szerint leginkább a már Star Alliance-tag anya légitársaságok diszkont leányai paktálnának le. „Tehetünk kivételt” - hagyta nyitva a kiskaput, kérdésünkre hozzátéve, hogy a Ryanairrel és az easyJet-tel egyelőre nem folytatnak tárgyalásokat. 

Az új partneri model ott kerül szóba, ahol adott útvonalakon nem repül hálózati légitársaság, de az útvonalra nagy igény mutatkozik. Mondhatnánk erre, miért nem keresnek akkor újabb hagyományos légitársaságot a fehér foltok kiszínezésére? Mark Schwab-ék válasza erre, hogy a szövetség nem tervez a közeli jövőben újabb hagyományos légitársaságot felvenni. A legutóbbi a brazil Avianca volt, mely 15 brazíliai járattal gazdagította a Star Alliance-t. Ez különösen azt követően vált fontossá, hogy a szintén brazil TAM agyőt intett a szövetségnek és átigazolt a oneworld-höz. Nem ült ölbe tett kézzel Jose Efremovich légitársasága a taggá válást követően: szintén szerdán Chicago-ban jelentették be code share megállapodásukat a Bécset már bevett Ethiopian-nel, illetve a Turkish Airlines-szal. „Mi nem termesztünk kávét, de tudjuk, hogy kell főzni” - mondta Temel Kotil Turkish-vezér, majd egy csillogó findzsát nyújtott át Efremovich-nak. A megállapodás konkrét útvonalai hamarosan nyilvánossá válnak. Star-ék legkiterjedtebb fehér foltja továbbra is a nagy Oroszország, melynek egyik légitársaságával sem sikerült eddig frigyet kovácsolni. A porondot továbbra is a SkyTeam-tag Aeroflot uralja. A Star Alliance korábban a Transaero-ra kacsingatott, de a cég 2015-ben lehúzta a rolót. Az S7-et meg még korábban elhappolta a oneworld.

„Afrika egyike azon növekvő piacoknak, melyekre nagyobb figyelmet fordítunk” - közölte Schwab. A fekete kontinensben valóban nagy potenciált látnak az ágazati elemzők, ugyanakkor nem a Mango lett volna az első partner, hanem a Lufthansa által grundolt régi-új fapados, a Eurowings. Az idei berlini ITB-n bejelentett légitársaságnak azonban még sok tennivalója akad a teljességhez: flottája és menetrendje kialakításától a márka bejáratásáig - tudtuk meg a találkozón szintén résztvevő Carsten Spohr Lufthansa-vezérigazgatótól.

Apropó, Lufthansa! Az elmúlt hét egyik legnagyobb meglepetése a hazai légi közlekedés egén a München-Debrecen járat bejelentése volt. Bár egy ideje már szó volt róla, sőt 2005-ben már történt egy bátortalan és sikertelen kísérlet egy müncheni ráhordó üzemeltetésére. A járatot féléves próbaidőt követően az OLT (Ostfriesische Lufttransport) illetve a Debreceni Vagyonkezelő Rt. által alapítandó CívisAir üzemeltette volna. Akkoriban évi 100 ezres forgalmat vártak a járattól. „Az elképzelés jó volt, a kivitelezés nem” - mondta korábban a Turizmus Online-nak Farkas András, a repülőtér volt igazgatója. A heti három járat a Lufthansa részéről némi óvatosságot feltételez, ugyanakkor Carsten Spohr érdeklődésünkre magabiztosan kijelentette: „A Lufthansa nem kísérletezik”. Utalva a térségben megtelepedett számos német cégre és a határon átnyúlóan várható átszálló forgalomra hozzátette: „Most jött el az indítás ideje”.


Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat

Váratlan fordulat a MÁV-nál: ezzel segítik az utazni vágyókat 

Alaposan felgyorsították a jegykiadó automaták telepítését.
Egyenruhák az elit csapat részére

Egyenruhák az elit csapat részére 

Az Emirates bemutatta új egyenruháját.
A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe

A Lufthansa belépett az ITA tulajdonosi körébe 

A Lufthansa 41 százalékos részesedést szerez az ITA Airwaysben.
Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak

Kiderültek a leginkább turbulens európai repülési útvonalak 

A tíz legviharosabb útvonal közül nyolc ugyanabban az országban kezdődik vagy végződik.
Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép?

Tudják az utasok, ha fenntartható üzemanyaggal repül egy gép? 

A Wizz Air utasai körében végzett legfrissebb felmérésének eredményei szerint a válaszadók 71 százaléka úgy véli, hogy a fenntartható repülőgép-üzemanyag (SAF) hozzájárulhat a légiközlekedés karbonlábnyomának csökkentéséhez.
Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba

Közvetlen járat indul Bécsből Szingapúrba 

A Scoot fapados légitársaság bejelentette, hogy új járatot indít Bécsből Szingapúrba ez év június 3-tól.
Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók

Forgalmas évet zártak a hazai légiforgalmi irányítók 

A tájékoztatás szerint a 2024-es év Magyarország történetének legnagyobb légiforgalmát hozta, összesen 1 millió 144 ezer repülőgép érintette a hazai légteret, ami havi bontásban átlagosan több mint 95 ezer.
Bajban a Boeing?

Bajban a Boeing? 

Nagyjából harmadával kevesebb repülőgépet adott át a vevőinek tavaly.
Járatnyitás Isztambulból Bengáziba

Járatnyitás Isztambulból Bengáziba 

A török légitársaság 2025. január 14-től ismét elindította járatait Líbia felé, isztambuli indulással.
Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv  járatpár

Ismét közlekedik a Budapest–Tel Aviv járatpár 

A Wizz Air 2025. január 15-től kezdődően ismét elindította a Budapest és Tel-Aviv közötti közvetlen járatait.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.