Így repültünk 2021-ben

Bátrabban utaztunk, mint mások: a tavalyi foglalások a magyarok körében meghaladták a járvány előtti érték háromnegyedét szemben a globális 69%-os adattal – mutatják a Kiwi.com statisztikái. Leginkább tengerpartra repültünk tavaly, a legtöbben kedden foglaltak, és pénteki napot választottak az indulásra, a legforgalmasabb hónap pedig a szeptember volt. Hazánk népszerűsége nagyot nőtt, a Kiwi.com keresőjébe közel 98 milliószor írták be Budapestet. Az átlagos repülőjegyárak csökkenő tendenciát mutatnak, és ez a trend a Kiwi.com szakértője szerint idén is folytatódik.

A Kiwi.com utazási technológiai vállalat adatai alapján 2020-ra globálisan felére, Magyarországon pedig 42%-ra esett vissza az összes foglalás 2019-hez képest. A tavalyi év már kedvezőbb képet mutat: az utazások száma világszinten majdnem elérte a 2019-es foglalási szám 70%-át (67,7%), míg hazánkban még magasabb, 77,6% ez az érték.


Előnyben az Európán belüli utazások, a magyar utazók pusztán 12%-a lépte át a kontinens határait
A Kiwi.com-on keresztül leadott foglalásokkal világszerte közel 8 milliárd km-t repültek 2021-ben, amihez a hazai utazók közel 61 millió km-rel járultak hozzá. Tavaly a legtöbben az USA-ba, Olaszországba, majd Spanyolországba utaztak, Budapestről pedig Spanyolország vitte a prímet, amit Olaszország és Görögország követtek.


Nálunk Spanyolország a megelőző években is vezette a listát, az új toplistás országok azonban többet is léptek előre. Olaszország 2020-ban és 2019-ben is a 4. helyet foglalta el, Görögország azonban a 2020-as 7., illetve a 2019-es 8. helyről került tavaly a dobogóra. A 2020-ban és 2019-ben is 2. helyen szereplő Egyesült Királyság 2021-ben a 6. legnépszerűbb úti cél lett.


A kontinensek népszerűségét tekintve nem történt változás az elmúlt 3 évben, ahogy 2019-ben, úgy 2020-ban és 2021-ben is Európán belül utaztak leginkább a Kiwi.com felhasználói. 2021-ben a magyarok foglalásainak 88%-a Európán belülre szólt, 9% utazott Ázsiába, míg 1-1% választott afrikai vagy dél-amerikai úti célt, de akadtak olyanok is, akik Észak-Amerikába vagy Óceániába utaztak a Kiwi.com segítségével.

Magyarország 2 év alatt 11 helyet lépett felfelé a népszerűségi listán
Magyarország évről évre népszerűbb úti cél a Kiwi.com-on keresztül leadott repülőgép foglalások alapján: míg 2019-ben a 33. és 2020-ban a 31. volt az adott évre foglalva az országok listáján, addig tavaly már a 22. hely lett az övé. 2021-ben a legtöbben Moszkvából, Tel Avivból, majd Berlinből érkeztek hozzánk.
Budapest a kereséseket tekintve is népszerűbb lett. 2020-ban a kattintási lista 38. helyén szerepelt, de 2021-ben már a 32. helyet foglalja el; hazánk fővárosát közel 97,6 millió alkalommal írták be a Kiwi.com keresőjébe. Még a keresési adatoknál is jobb értéket ért el hazánk abban az összesítésben, ahol a Kiwi.com azt nézte meg, hogy melyik országot kereste fel a legtöbb nemzet. A lista élén itt is az USA áll, amelyet Franciaország, majd az Egyesült Királyság követ, mi pedig a 16. helyen állunk.


A legtöbben Moszkvába vágytak tavaly
A keresési lista és a valós foglalási lista eltérő képet mutat. Míg a legtöbben valójában Spanyolországba utaztak tőlünk, addig legtöbbször Moszkvát írtuk be a Kiwi.com keresőjébe (-aminek talán az lehet az oka, hogy sok honfitársunk a Szputnyik V oltásával oda tudott csak utazni - A Szerk.) Moszkva után leginkább Dubajra, Szentpétervárra, Barcelonára és Párizsra voltunk kíváncsiak. Ezt követte Berlin, Madrid, London és Lisszabon, majd pedig Milánó lett a 10. a tavalyi keresési listán.


Csökkenő jegyárak
A jegyárak csökkenő tendenciát mutatnak, amiben a koronavírusjárványnak van a legnagyobb szerepe. A Kiwi.com-on értékesített jegyek átlagára tavaly 219 EUR volt, ami 12,75%-kal kisebb a 2020-as (251 EUR), ill. 27,7%-kal kisebb a 2019-es átlagárnál (303 EUR). A rövidebb utak átlagára 138 EUR, a közepeseké 241 EUR, a hosszabbaké pedig 682 EUR volt. Magyarországról még alacsonyabb volt a tavalyi átlagár (130 EUR), ami azzal is magyarázható, hogy főképp kontinensen belül utaztunk. Így egy rövidebb repülőútért átlagosan 94 eurót kellett fizetni, ami magába foglalhatta akár a Barcelona vagy London távot is; a közepes hosszúságú utak átlagosan 152 euróba kerültek, amivel Marokkóba vagy Tenerifére is eljuthattunk, míg a tengerentúlra (4000 km+) átlagosan 495 euróért repülhettünk.


„Arra számítunk, hogy a hagyományos légitársaságok továbbra is csökkentett járatszámmal fognak közlekedni, mivel a legjövedelmezőbb szegmensük, az üzleti utazók száma valószínűleg jelentősen elmarad a járvány előtti szinttől.  Ez nagyobb teret ad a diszkontlégitársaságoknak az új útvonalakon való terjeszkedésre. Utóbbiak tavaly bebizonyították, hogy nagyon vonzó árakon tudnak üzemelni nagyon alacsony költségalapjuk és az egyéb szolgáltatásokból származó bevételük miatt” – mondta Mario Gavira, a Kiwi.com növekedésért felelős alelnöke.


Javulóban a lemondott utak aránya
A lemondott utak aránya a 2020-as év után javuló tendenciát mutat, de még mindig messze elmarad a COVID-19 megjelenése előtti értéktől. Míg 2019-ben pusztán 3,5% volt ez az arány, addig 2020-ban már 10-ből 3 utat lemondott vagy a légitársaság vagy pedig az utas, és 2021-ben 11,2% lett a lemondási ráta. A magyar adatok kicsit kedvezőbb képet mutatnak a tavalyi évet nézve: 8,57% lett ez az arány.


Foglalás kedden, indulás pénteken
A TOP foglalási- és indulási nap tekintetében Magyarország a globális adatokkal megegyező képet ad: a legtöbben kedden foglaltak, és pénteki napot választottak az indulásra tavaly. A koronavírusjárvány előtt, 2019-ben augusztusban repültek a legtöbben, 2020-ban pedig – nem meglepő módon – januárban, még a lezárások előtt. 2021-ben a hónapok népszerűségi listáját világszinten a december vezette, amit az október, majd november követett. Nálunk azonban szeptember hónap volt a legkiemelkedőbb repülés szempontjából (azon belül is a szeptember 6-i héten utaztak a legtöbben), majd az október és augusztus következtek.


A mobil egyre népszerűbb, de a többség még pc-n foglal
A mobilon keresztüli foglalás egyre népszerűbb Magyarországon, míg nálunk 2019-ben pusztán a foglalások 21%-a érkezett mobilról, addig tavaly már 35% volt ez az érték, és csak kicsivel marad el a globális adattól (38%). A pc vezetett nálunk (53%) és világszinten is (45%).

TOP10 úti cél 2021-ben globálisan (2021-ben 2021-re leadott foglalási adatok)
1.    USA
2.    Olaszország
3.    Spanyolország
4.    Törökország
5.    Mexikó
6.    Görögország
7.    Németország
8.    Ukrajna
9.    Oroszország
10.    Franciaország
 


TOP10 úti cél Magyarországról 2021-ben (2021-ben 2021-re leadott foglalási adatok)
 
1.    Spanyolország
2.    Olaszország
3.    Görögország
4.    Németország
5.    Franciaország
6.    Egyesült Királyság
7.    Oroszország
8.    Portugália
9.    Ukrajna
10.    Hollandia


Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe

Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe 

Sikeresen landolt a Universal Air légitársaság Máltáról érkező első menetrendszerű járata vasárnap délután.
Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell

Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell 

Előzetesen regisztrálni kell a csoportos utazás tervét a MÁV-csoport honlapján.
Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra

Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra 

A kínálatban új célállomások és légitársaságok is szerepelnek.
Indul a nyári menetrend: heti 55 budapesti járatpár az Air France-KLM-mel

Indul a nyári menetrend: heti 55 budapesti járatpár az Air France-KLM-mel 

A hétvégi nyári időszámításra átállással életbe lép az Air France-KLM nyári menetrendi időszaka.
Indul a Balatonnál a hajózási szezon

Indul a Balatonnál a hajózási szezon 

Elindult a személyhajózási szezon a Balatonon.
Szezonális repülőjárat Tel-Aviv és a Balaton között

Szezonális repülőjárat Tel-Aviv és a Balaton között  

Június 2. és szeptember 29. között heti két alkalommal közlekedik az Arkia Israeli Airlines Sármellékre.
Ezt nyújtják a légiutas-kísérőknek Dubajban

Ezt nyújtják a légiutas-kísérőknek Dubajban 

Már több mint 200 magyar légiutas-kísérő dolgozik a világ legnagyobb nemzetközi légitársaságánál.
Március 29-én különleges élményben lesz része a budapesti reptéren

Március 29-én különleges élményben lesz része a budapesti reptéren 

Aznap rangos zongoraművészek és fiatal tehetségek játszanak a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren kihelyezett zongorákon.
Scotland Yard-jelentés a Heathrow forgalmát megbénító áramkimaradásról

Scotland Yard-jelentés a Heathrow forgalmát megbénító áramkimaradásról 

Nincs arra utaló jel, hogy bűncselekmény okozta volna a Heathrow repülőteret megbénító tüzet.
Sztrájk miatt leállnak a görögországi kompok

Sztrájk miatt leállnak a görögországi kompok  

A sztrájk egész Görögországra kiterjed, és minden hajókategóriát érint.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.