Bujtor István és Ötvös Csöpi alakját kelti életre a Budapesti Fesztiválzenekar

Május 23-án Szervét Tibor színművész közreműködésével a Budapesti Fesztiválzenekar zenészeivel nemcsak a családhoz és a „magyar tengerhez" kapcsolódó klasszikus és jazz művek csendülnek fel, de ez lesz az első olyan budapesti esemény, ahol történeteken és tárgyakon keresztül személyes módon jelenik meg Bujtor István és Ötvös Csöpi alakja. 

Bujtor István személye elválaszthatatlanul összefonódott a Balatonnal. Szenvedélyes vitorlázó volt, de ő volt az a színész, aki megteremtette saját balatoni alteregóját, az ösztöneit és saját igazságérzetét követő zsaru, Ötvös Csöpi figuráját. Fia, Bujtor Balázs ugyan nem követte őt a színészi pályán, de a Budapesti Fesztiválzenekar hegedűművészeként hasonlóan kiemelkedő pályát tudhat magáénak, miközben odaadóan ápolja édesapja szellemi örökségét. A hegedűművész a Magyar Vitorlás Szövetséggel együttműködésben most egy különleges balatoni zenés utazásra invitálja a közönséget az Aria Hotel Budapestbe. Május 23-án Szervét Tibor színművész közreműködésével, a Budapesti Fesztiválzenekar zenészeivel nemcsak a családhoz és a „magyar tengerhez" kapcsolódó klasszikus és jazz művek csendülnek fel, de ez lesz az első olyan budapesti esemény, ahol történeteken és tárgyakon keresztül személyes módon jelenik meg Bujtor István és Ötvös Csöpi alakja. 

Szervét Tibor
Szervét Tibor
Fotó: Budapesti Fesztiválzenekar

 

"Eltéphetetlen szálak kötötték édesapámat a Balatonhoz, a tó az életének szerves része volt. Nem tudott betelni azzal, hogy minden percben más a víz színe, az ég kékje vagy épp a szürkéje és a levegő illata – többször beszélt erről interjúkban is. Nagyon jó érzés, hogy édesapám és az Ötvös Csöpi-filmek iránti rajongás már generációkon átívelő. Ezen a koncerten szeretném őt kicsit még közelebb hozni az emberekhez."

– mondja Bujtor Balázs.

Bár Bujtor István klasszikus zenéhez fűződő viszonya nem volt felhőtlen, de Mozart Kis éji zene című szerenádja mégis közel állt a szívéhez. Ezzel a művel indul majd a koncert is, amit Latinovits Zoltán - Bujtor István féltestvére - kedvelt zeneszerzője, Brahms a-moll kvartettjének két tétele követ. A klasszikusokkal ellentétben Bujtor István különösen szerette a jazz sztenderdeket, a koncert második felében ezekből játszik majd el egy izgalmas válogatást fia a Budapesti Fesztiválzenekar zenészeivel közösen.

A zeneművek között Szervét Tibor Jászai Mari-díjas színművész elevenít fel – Bujtor Balázs leírása alapján – családi anekdotákat, de Bujtor István önéletrajzi könyvéből és Latinovits Zoltán A Bagó Story című írásából is elhangzanak részletek. Szó esik majd a gyerekkorról, a régi Balatonszemesről, a közös vitorlázásokról, és persze Ötvös Csöpihez fűződő legendákról is.

A koncert alatt vetített fotókon és felvételeken Bujtor István életének személyes pillanatai villannak fel, de egy exkluzív kiállítás is megidézi a színész alakját.

A Fehér és Kék Szalag versenyeken elnyert trófeák mellett testközelből lehet látni annak a Rabonbán nevű hajónak a makettjét, amellyel hatszoros magyar bajnok lett, ahogy az első Ötvös Csöpi-filmből ismert, és ma már valóban a tihanyi apátságban őrzött Pogány Madonna szobrot is, az ikonikus filmjelenetek pedig Pál Gábor – Bujtor István egyik rajongója – által készített dioráma maketteken elevenednek meg. Az eseményen a magyar vitorlázók közösségét Dr. Ugron Gáspár, a Magyar Vitorlás Szövetség elnökségi tagja képviseli, aki a Rabonbán 30-as cirkáló tulajdonosa. A hajót Dr. Ugron Gábor, Gáspár nagyapja építtette 1942-ben és az MKB vitorlás szakosztályában Bujtor István volt a kapitánya, aki nagy gonddal óvta, közel 30 évig kormányozta, és ötszörös magyar bajnok lett vele. 

A Budapesti Fesztiválzenekar hegedűművésze, Bujtor Balázs kivételes családban nőtt fel, amelynek tagjai minden korszakban a magyar kulturális élet meghatározó alakjai voltak. Dédapja, Gundel Károly a modern magyar konyha megteremtőjeként ismert, édesanyja Perényi Eszter, Kossuth-díjas hegedűművész, nagybátyja Perényi Miklós kétszeres Kossuth-díjas csellista. Nagybátyja Latinovits Zoltán színészlegenda és Frenreisz Károly rockzenész, a Metro, az LGT és a Skorpió zenekarok egykori tagja. 

Édesapja, Bujtor István a „magyar tenger" olthatatlan szerelmese volt: gyerekként minden nyarat a szemesi családi házban töltött, testvéreivel együtt tanult vitorlázni édesanyjuktól. Olyannyira zsigereibe ivódott a Balaton szeretete, hogy felnőttként is elválaszthatatlan része maradt az életének: nemcsak a legendássá vált Ötvös Csöpi-filmeket forgatta itt, de hatszoros magyar bajnokként télen-nyáron szenvedélyesen rótta vitorlásával a vizet.

Bujtor Balázs
Bujtor Balázs
Fotó: Budapesti Fesztiválzenekar

A rajongás apáról fiúra szállt: Bujtor Balázs maga is gyakorlott vitorlázó, nem mellesleg pedig az Ötvös Csöpi-kultusz elhivatott ápolója. De a családi örökséghez híven Bujtor Balázs is kiemelkedő pályát tudhat magáénak hegedűművészként: koncertmestere volt többek között Ennio Morricone vagy Michel Legrand zenekarának, számos alkalommal dolgozott együtt a Harry Potter és a Tűz Serlege zenéjét is jegyző Patrick Doyle skót zeneszerzővel, de közreműködött a Call of Duty – Ghosts című videojáték zenei részeiben is.

Az esemény, melyet vacsora követ, az Aria Hotel Budapest Café Liszt koncertsorozatának részeként valósul meg.

Hotel Aria
Hotel Aria
Fotó: Budapesti Fesztiválzenekar

A sorozatban korábban Nyári Károlyt, a Bogányi családot, Rost Andrea Kossuth-díjas operaénekes és a Hot Jazz Band koncertjét is hallhatta a közönség, első amerikai vendégeként pedig a legendás chicagói jazzművész, Patricia Barber adott itt felejthetetlen koncertet kvartettjével. A Café Lisztnek otthont adó, New York-i Library Hotel Collection szállodacsoporthoz tartozó Aria Hotel minden részletében a zenének hódol. Az épület négy zenei szárnyát a jazz, opera, klasszikus és könnyűzenének dedikálták, 49 szobájának mindegyikét egy-egy zenei legenda öröksége fémjelzi. A szállodának saját zenegazgatója van Magyar Kornél személyében, aki kiemelten foglalkozik a magyar és nemzetközi zenei intézményekkel és előadóművészekkel való kapcsolat építésével. Részben ennek köszönhető, hogy a földszinten található Café Liszt egyik termének, a tükörteremnek felületeit a világ leghíresebb muzsikusai látták el kézjegyükkel: Plácido Domingo, Gregory Porter, Lenny Kravitz, hogy csak néhányat említsünk. A hotel klasszikus zenei szárnyának tiszteletbeli zenei kurátora Fischer Iván, az opera szárnyé Rost Andrea, a kortárs zenei szárnyé pedig Rúzsa Magdolna. 

Jegyek itt kaphatók...


A Forma 1 és Ed Sheeren nagyot dobott a főváros júliusi vendégszámain

A Forma 1 és Ed Sheeren nagyot dobott a főváros júliusi vendégszámain 

Kirobbanó hétvégét hozott a fővárosnak a Forma 1 idei magyarországi futama, amelyre a július 20-i Ed Sheeran koncert is ráerősített.
Visszatér egy régi szenzáció a Debreceni Virágkarneválra

Visszatér egy régi szenzáció a Debreceni Virágkarneválra 

Augusztus 20-án lesz a hagyományos virágkarnevál, de egy egész héten át élvezhetjük a karneváli programokat Debrecenben - a koncertek és fényfestés mellett több év után visszatér az éjszakai felvonulás is.
Mit tehet a pilóta, hogy kevesebbet fogyasszon egy repülőgép?

Mit tehet a pilóta, hogy kevesebbet fogyasszon egy repülőgép? 

150 ezer tonnával csökkentette károsanyag-kibocsátását az Emirates.
Sosem látott számok érkeztek a magyar turizmusról

Sosem látott számok érkeztek a magyar turizmusról 

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben a turisztikai csúcsszervezet adatai szerint.
Óriási siker kapujában egy magyar turisztikai szakember

Óriási siker kapujában egy magyar turisztikai szakember 

Igazából már a jelölés is nagy siker: magyar résztvevő is lesz a Világ Fenntartható Turisztikai Díjátadón Belize-ben.
Jön az utánpótlás: így alakultak a jelentkezések és a ponthatárok a turisztikai szakokon

Jön az utánpótlás: így alakultak a jelentkezések és a ponthatárok a turisztikai szakokon 

Közzétették a felsőoktatási ponthatárokat - megnéztük, hogyan alakultak idén a jelentkezések a turisztikai területen induló képzésekre és hogy milyen pontszámokkal lehetett bejutni az egyes egyetemekre.
Látványos világbajnokság a Balatonon

Látványos világbajnokság a Balatonon 

A szörfözés is segíthet igazán négy évszakossá tenni a magyar tengert.
Szombaton Strandok éjszakája

Szombaton Strandok éjszakája 

És az előrejelzések alapján úgy tűnik, az időjárás is tökéletes lesz hozzá.
Street art művész különleges akciója ebben a bevásárlóközpontban

Street art művész különleges akciója ebben a bevásárlóközpontban 

Művészettel és fontos társadalmi üzenetekkel tölti meg folyosóit nyáron Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja.
Ha a Balatonon nyaral a közönség, akkor a kiállítás utána megy

Ha a Balatonon nyaral a közönség, akkor a kiállítás utána megy 

Hétvégén érkezik a Füred Art Week - tízmilliós műtárgyakat láthat most először a közönség nyáron, a Balaton partján.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.