Intellektuális örökséget ápol itt is az ország egyik leginnovatívabb társulata, a szombathelyi Weöres Sándor Színház: nevét a szombathelyi születésű költőről, a XX. század egyik legfontosabb alkotójáról kapta.
Kőszegen a Jurisics-vár a történelmi hangulatú óváros szívében újraéled Jurisics Miklós hősies helytállása, aki 1532-ben megakadályozta a török csapatok további előrenyomulását Nyugat-Magyarország és Bécs felé. A város igazi interkulturális központ, magába foglalja a magyar, német és horvát kultúra hagyományait, ugyanakkor olyan neves személyiségek kapcsolódnak ide, mint Ottlik Géza író és Lóránt Gyula, az Aranycsapat tagja. Kulturális szempontból a Kőszegi Várszínház nyári előadásai évről évre megszólítják a színházkedvelő közönséget.
A hazánk ékszerdobozának nevezett településen az osztrák és magyar történelem, a kultúra és a kreativitás fog kezet november harmadik hétvégéjén.
Kiállítások és gyerekprogramok
November 8. és 18. között napközben tegyünk egy kultúrsétát a Jurisics-vár udvarában, itt ismerkedhetünk meg Burger Barna magyar fotográfus vizuális reflexióival az (uniós) európai városok kapcsán. A kiállítás szemlélete a fotóművész A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatáson alapul.
Ehhez kapcsolódóan a programsorozat meghívott vendége Dragomán György író és Fűzfa Balázs irodalomtörténész lesz, közös beszélgetésükön az utazással, emlékekkel, irodalommal és a fotókkal kapcsolatos gondolataikat osztják meg a közönséggel a vár Köszház részében november 15-én késő délután.
A Magyarul Európában vándorkiállításon ezúttal Vas vármegye nagyon gazdag dokumentumgyűjteményére nyílik rálátás a vár árkádok részén november 13. és 18. között. Vezetett kiállításra november 16-án, 10:00 és 17:00 óra között van lehetőség.
Huszonkét nő egyedi sorsával az esküvői ceremóniák útján ismerkedhetünk meg a Magyar Menyasszony című tablókiállításon november 15. és 20. között a Chernel Kálmán Városi Könyvtár előadótermében.
A kiállítás bemutatja a különböző társadalmi osztályok női szereplőit, a főúri hercegnők történeteitől a kitelepített cselédlányok sorsáig sokféle történetben követhetjük figyelemmel a női szerepek változását. November 15-én 11:00-kor a tárlatot tematikus előadás, majd beszélgetés kíséri.
A Jurisics téren a Múzeumok standjánál igazán különleges ajándéktárgyak közül válogathatnak az érdeklődők. A Szombathelyi Savaria Múzeum munkájának eredményeképpen a látogatók olyan kreatívipari termékek között böngészhetnek, mint a molnaszecsődi harangláb 3D-s kirakó formájú másolata, Reiszig Antónia legyezőjének replikája vagy a Derkovits Gyula Kék ruhás kislány című festményének másolatával díszített válltáska.
A magyar történeti festészet meghatározó festményei jó alkalmat kínálnak arra, hogy a látogatók a meghatározó alkotásain keresztül fedezzék fel az európai és magyar történelem fordulópontjait. A Királyok, hősök, csaták című művészettörténeti, interaktív előadáson november 19-én késő délután vehetünk részt a Chernel Kálmán Városi Könyvtár előadótermében. A Gyermekkönyvtárban a tárlathoz kapcsolódóan történelmi pop-up képeslap készítésére lesz lehetőség november 18. és 20. délelőtt között.